Zamknij
REKLAMA

Od kiedy używać maty edukacyjnej dla dziecka?

00.00, 18.08.2022 materiał partnera

Kompletując wyposażenie dziecięcej przestrzeni zabaw, warto pamiętać o macie edukacyjnej. Właściwości tego produktu czynią go wielofunkcyjnym i odpowiednim dla dzieci w każdym wieku. Co należy wiedzieć o matach edukacyjnych i dlaczego warto się nimi zainteresować? Dla dzieci w jakim wieku jest ona odpowiednia?

Czym jest mata edukacyjna?

Mata edukacyjna to wykonane najczęściej z tkaniny lub pianki podłoże, wyposażone w różnorodne elementy służące zabawie. Maty mogą przyjmować wiele form. Wykonywane są z przyjemnych w dotyku materiałów, niekiedy zawierają dołączone zabawki i gadżety aktywizujące malucha, niektóre modele wyposażone są także w moduły dźwiękowe. Mnogość dostępnych modeli mat pozwala rodzicom wybierać spośród setek motywów, kształtów i kolorów.

Zalety maty edukacyjnej

Maty edukacyjne to produkty, które bardzo często wchodzą w skład dziecięcej wyprawki. Cieszą się one taką popularnością z bardzo wielu powodów. Najważniejszy z nich dotyczy korzystnego wpływu zabawy na takim podłożu na rozwój zdolności motorycznych i umysłowych dziecka. Maty edukacyjne stymulują zmysły – maluch może obserwować kolory i kształty elementów produktu, badać dotykiem strukturę materiału i przysłuchiwać się dźwiękom towarzyszącym zabawie na macie. Po wzbogaceniu maty dodatkowymi gadżetami (na przykład pałąkami z zawieszonymi zabawkami), staje się ona narzędziem trenowania motoryki i źródłem świetnej rozrywki dla aktywnych malców.

Kolejną zaletą tego produktu, bezpośrednio związaną z jego popularnością, jest jego szeroka dostępność. Maty edukacyjne można znaleźć w wielu sklepach, także internetowych. Szeroki wybór przekłada się na możliwość łatwiejszego znalezienia modelu o odpowiedniej jakości, wymiarach i innych właściwościach. Uzupełnienie wyposażenia pokoju dziecka ładną i praktyczną matą edukacyjną jest niezwykle proste.

Mata edukacyjna – od kiedy używać?

Jedna z zalet maty edukacyjnej dotyczy także jej uniwersalności. Z tego rodzaju produktów korzystać mogą dzieci w różnym wieku. Od kiedy używać maty edukacyjnej? Nawet od najwcześniejszych chwil życia dziecka – na miękkich, wygodnych modelach można układać nawet niemowlęta. Leżąc, najmłodsze maluchy z zaciekawieniem obserwować będą zamocowane na pałąku lub pokazywane przez rodzica zabawki. Nieco starsze dzieci, które potrafią już siedzieć i wprawnie chwytać przedmioty, mogą korzystać z maty jako bezpiecznej strefy zabawy, gdzie nie grozi im ból wywołany upadkiem na skutek utraty równowagi.

Jak dobrać matę edukacyjną do pokoju dziecka?

Wybór maty edukacyjnej należy podyktować przede wszystkim potrzebami pociechy. Najbardziej uniwersalne, bo odpowiednie dla dzieci w każdym wieku, są najprostsze modele mat – miękkie podłoża, nad którymi może zostać ustawiony pałąk do zawieszania zabawek i innych gadżetów. Egzemplarze o większej liczbie funkcjonalności lub posiadające twarde elementy lepiej wybierać nieco później.

Szczególną uwagę należy poświęcić jakości wykonania produktu. Mata edukacyjna powinna być miękka oraz pokryta materiałem odpowiednim dla delikatnej dziecięcej skóry. Nie może zawierać luźnych, małych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Powinna być również na tyle duża, by umożliwić wygodną zabawę bez obaw o upadek.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%