Zamknij

Eternit na dachu – jak się go pozbyć i na co zamienić?

18:57, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:57, 22.06.2022

Zakup lub posiadanie domu pokrytego eternitem wiąże się z koniecznością jego wymiany. Jest ona podyktowana obawą o rakotwórcze oddziaływanie azbestu oraz dyrektywą Unii Europejskiej z 2002 r. nakazującą pozbycie się tego szkodliwego dla zdrowia i środowiska materiału do 2032 r. Azbest ukryty w cementowo-włóknowych płytach falistych oraz płytkach masowo wykorzystywanych w budownictwie sprzed kilku dekad jest sporym problemem naszych czasów. Świadomość, że dostające się do układu oddechowego włókna azbestu powodują duszności, kaszel i groźne choroby, w tym ryzyka nowotworu, powoduje chęć jak najszybszego pozbycia się tego niebezpiecznego materiału z najbliższego otoczenia. Jak zaplanować wymianę eternitu na nowe, bezpieczne pokrycie dachowe?

Jak przygotować się na usuniecie eternitu z dachu?

Dobre zaplanowanie całej operacji wymiany pokrycia dachowego musi uwzględniać wiele etapów, w tym czas potrzebny na przygotowanie dokumentacji, czas niezbędny do usunięcia pokrycia z eternitu, ocenę konstrukcji dachu oraz niezbędnych prac związanych z jej naprawą, i na koniec – rozpoczęcie prac ekipy dekarskiej. Zły harmonogram może spowodować duży dyskomfort dla mieszkańców oraz narażenie odsłoniętego dachu na zniszczenie przez zalanie.

Dlatego pierwszym krokiem jest znalezienie profesjonalnej firmy, która wykona ocenę stanu technicznego dachu i na jej podstawie przygotuje dokumentację pod zdjęcie azbestu z dachu w bezpieczny dla lokatorów i środowiska sposób. W niektórych gminach możliwe jest otrzymanie dofinansowania na demontaż azbestu i jego transport, dlatego warto sprawdzić, czy inwestor może z niego skorzystać.

Usunięcie eternitu - jakie formalności należy spełnić?

Kontakt z urzędem jest niezbędny, ponieważ decydując się na usuniecie eternitu z dachu właściciel domu musi, zgodnie z prawem, na co najmniej 7 dni zgłosić prace budowlane do właściwego organu nadzoru budowlanego. Zgłoszenie powinno zawierać takie informacje, jak: adres domu, rodzaj i nazwa produktów zawierających azbest, termin planowanego rozpoczęcia i zakończenia prac na dachu, liczbę pracowników, którzy będą mieli kontakt z azbestem, oraz przygotowaną przez osobę z uprawnieniami ocenę stanu technicznego produktów zawierających azbest.

Czym zastąpić dach pokryty eternitem?

Starsze budynki mogą mieć podniszczoną więźbę, która wymaga wzmocnienia, a niektóre jej elementy – wymiany lub zabiegów konserwacyjnych. Wszystkie prace i potencjalne naprawy muszą być ściśle skorelowane ze sobą, aby nie pozostawiać dachu w otwartej formie. Dobór nowego pokrycia dachowego powinien być poprzedzony oceną wytrzymałości więźby, wykonaną przez konstruktora lub firmę dekarską, ale wpływa na niego także kształt i kąt nachylenia dachu.

Ponieważ w przeszłości eternit montowany był na pełnym deskowaniu lub do łat i kontrłat umieszczonych na deskach, dlatego - ze względu na sposób montażu - najlepiej zastąpi go blachodachówka. Po pierwsze, jest materiałem lżejszym od eternitu i nieobciążającym konstrukcji dachu, po drugie, pozwala na szybki montaż bez wprowadzania dużych zmian.

W przypadku niekomplikowanego dachu jedno- lub dwuspadowego sprawdzi się blachodachówka z arkusza lub blacha trapezowa. Blachodachówkę ciętą z arkusza trzeba zamówić z pewnym wyprzedzeniem, za to jej montaż jest szybki, co ma duże znaczenie dla szybkiego zamknięcia prac budowlanych. Szeroka paleta kolorów, modeli i powłok ochronnych pozwala na pokrycie dachu w niemal każdym stylu.

Na bardziej skomplikowanych dachach, tzn. posiadających lukarny i liczne załamania, lepiej sprawdzi się blachodachówka o mniejszym formacie. Najpopularniejszym materiałem jest blachodachówka panelowa, którą można zamówić od ręki. Dzięki niewielkiemu, wygodnemu w transporcie i montażu formatowi łatwiej dopasować ją do miejsc wymagających docięcia i zredukować ilość odpadów. Dzięki bogatemu wzornictwu i kolorystyce blachodachówek panelowych można stylistycznie odtworzyć efekt, jaki dają tradycyjne dachówki, albo odświeżyć jego styl przez dobór nowoczesnego i oryginalnego modelu (np. blachodachówka FIORD)

Wymiana płyt eternitowych na nowe pokrycie wymaga ze strony inwestora wielu zabiegów, jednak jest krokiem niezbędnym, zarówno pod względem prawnym, jak i bezpieczeństwa lokatorów. Na wybór doświadczonej ekipy demontującej eternit i montującej nowe pokrycie warto poświęcić trochę czasu, ponieważ harmonogram prac musi przebiegać gładko. Decydując się na blachodachówkę, która ma wyglądać estetycznie i spełniać swoje funkcje, najlepiej zakupić od renomowanego producenta, który dzięki wieloletnim gwarancjom da staremu dachowi nowe życie!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%