Zamknij

Czym jest kredyt deweloperski?

09:39, 23.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:39, 23.06.2022

Kredyt deweloperski jest rozwiązaniem pozwalającym uzupełnić środki własne dewelopera o finansowanie zewnętrzne z banku. W ten sposób możliwe jest zrealizowanie wielomilionowych inwestycji budowlanych, takich jak osiedla domów jednorodzinnych, czy też osiedla mieszkaniowe. Budowa nieruchomości nie jest łatwym zadaniem pod względem finansowym nawet dla samych deweloperów. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji, zakup gruntu, projekt, a na końcu realizacja przedsięwzięcia, to ogromne wydatki. Do finansowania inwestycji deweloperskich nierzadko potrzebne jest wsparcie zewnętrzne, co często wiąże się z zaciągnięciem specjalnego kredytu. Niejeden bank, w tym także spółdzielczy, ma przygotowany specjalny produkt dla deweloperów, jakim jest kredyt deweloperski. Czym on jest i kto może go otrzymać?

Co to jest kredyt deweloperski?

O kredyt deweloperski mogą ubiegać się podmioty gospodarcze, które realizują inwestycje jako firmy deweloperskie. Jest to zobowiązanie celowe przeznaczone na finansowanie konkretnego przedsięwzięcia. Inwestor może zatem budować z wykorzystaniem takich środków budynki mieszkalne, osiedla mieszkaniowe biurowce, a także domy jednorodzinne i wiele innych obiektów. Bank wypłaca deweloperowi środki i w ten sposób może on kredytować nawet największe oraz najkosztowniejsze inwestycje deweloperskie. Należy przy tym podkreślić, że okres kredytowania obejmuje w przypadku tego rodzaju zobowiązania zarówno etap budowy, jak i sprzedaży nieruchomości. Takie wsparcie na działalność deweloperską pozwala zrealizować nawet do kilku projektów budowlanych. Kredyt deweloperski jest także określany jako alternatywa dla kredytów inwestycyjnych.

Kto może otrzymać kredyt deweloperski?

Ze wsparcia w postaci kredytu deweloperskiego mogą skorzystać firmy, które są podmiotem gospodarczym w branży deweloperskiej. Muszą one spełnić szereg wymogów, aby wniosek kredytowy został rozpatrzony pozytywnie. Instytucja finansowa, najczęściej jest to bank, najchętniej pożycza pieniądze, gdy zostanie powołana przez wnioskodawcę spółka celowa do realizacji konkretnego projektu. Zwykle taka firma to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kredytodawca może nawet sam stać się jej współwłaścicielem. Dzięki temu można budować budynki mieszkalne, usługowe, biurowce na wynajem, a także wiele innych obiektów. Oczywiście wnioskodawca powinien mieć doświadczenie na takim rynku i stabilną sytuację finansową. Istotna jest także lokalizacja przedsięwzięcia, która powinna być atrakcyjna.

Kredyt deweloperski a rachunek powierniczy

Aby zakup mieszkania był bezpieczny dla konsumentów oraz nabywców komercyjnych, ustawa deweloperska wymaga tego, żeby deweloper posiadał w banku specjalny rachunek powierniczy. To właśnie na niego będą przekazywane środki pieniężne klientów, którzy zdecydowali się od niego kupić nieruchomość będącą w trakcie realizacji. Rachunek powierniczy może być otwarty lub zamknięty. W pierwszym przypadku środki są uruchamiane po zakończeniu inwestycji. Dodatkowy kredyt, który może zaciągnąć w banku przedsiębiorca budujący różnego rodzaju budynki, może pozwolić na większą elastyczność w wydatkach w czasie realizacji projektu i pozwala uniezależnić się od pieniędzy klientów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%