Dobiega końca rok, w którym objęła pani stanowisko wójta gminy Liw. Jak ocenia pani swoją dotychczasową pracę?
Ten rok to była realizacja budżetu moich poprzedników, wójta i rady gminy. Cieszę się, że udało się to zrealizować. Od czasu objęcia stanowiska Wójta Gminy Liw, czas spędziłam intensywnie i ciekawie. Spotykałam się z interesantami, uczestniczyłam w spotkaniach, na których wybierani zostali sołtysi i rady sołeckie. Praca wójta to też praca nad budżetem i dużo innych obowiązków. Wydawało się, że znam doskonale gminę, ale moja wcześniejsza praca skupiała się bardziej na pracy administracyjnej i biurowej. Teraz zajmuję się sprawami z różnych obszarów. Cały czas się uczę. Zapoznaję się z wieloma, nowymi dla mnie tematami, dlatego w podejmowaniu decyzji opieram się też na wiedzy doświadczonych pracowników gminy.
Jakie inwestycje udało się zrealizować w tym roku?
Udało się nam wykonać wiele ważnych zadań. Ukończona została przebudowa, rozbudowa i budowa Stacji Uzdatniania Wody w Tończy, rozbudowana została sieć wodociągowa w Liwie i w Jartyporach. Na terenie gminy powstały też 62 przydomowe oczyszczalnie ścieków. Poza tym oczyszczony został zbiornik wodny w Jartyporach. Powstało wiele ważnych odcinków drogowych powiatowych, takich jak droga Węgrów-Popielów-Turna-Górki Borze w miejscowości Popielów, Węgrów-Ruchna, czy ulica Zawadzka w Liwie. Powstało też dużo odcinków dróg gminych. Przebudowana została droga w Szarutach, Ludwinowie, ulica Słoneczna w Ruchnie, ulica Wiejska i Łąkowa w Borzychach. Zbudowany również został parking przy ulicy Kościelnej w Starejwsi i wyremontowany most przy drodze gminnej o nawierzchni żwirowej na odcinku Liw-Popielów. Wykonaliśmy kilka zadań z zakresu oświaty i sportu. Dużą inwestycją było dla nas otwarcie boiska piłkarskiego w Liwie, remont boiska wielofunkcyjnego przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Wyszkowie. Trwa przebudowa oraz rozbudowa Samorządowej Szkoły Podstawowej w Liwie. Inwestycja ma się ukończyć w czerwcu przyszłego roku. Otwarcie budynku zaplanowane jest na 1 września 2025 roku. Tym samym będziemy mieli kolejną, piękną szkołę. Przeprowadzony też został remont świetlicy gminnej w miejscowości Szaruty.
Miniony rok to nie tylko czas spędzony na realizacji inwestycji, ale również organizacja ciekawych wydarzeń kulturalnych. Które z nich uważa pani za najciekawsze?
Za nami wiele ciekawych wydarzeń. W styczniu odbył się Gminny Koncert Kolęd i Pastorałek. Organizatorem koncertu było Samorządowe Przedszkole w Starejwsi we współpracy z Urzędem Gminy Liw, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Samorządową Szkołą Podstawową w Starejwsi. W Wiejskim Klubie Kultury w Jarnicach odbyła się też organizowana corocznie przez Jarnickie Stowarzyszenie Seniorów noworoczna impreza skierowana do mieszkańców Jarnic i Jarnic-Pieniek. Ciekawym wydarzeniem był I Gminny Konkurs Piosenki Dziecięcej. Organizatorem tego spotkania była Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Ruchnie oraz Samorządowe Przedszkole w Ruchnie. W konkursie tym wzięły udział wszystkie przedszkola z gminy oraz szkoły z Liwa, Starejwsi i Ruchny. A z kolei Szkoła w Wyszkowie zyskała sztandar. Wydarzeniem promującym gminę Liw i Dolinę Liwca była promocja książki „Jarnice. Historia, Krajobrazy, Ludzie, Zabytki, Legendy” autorstwa Romana Postka i Ryszarda Sakowskiego. Tuż po zakończeniu roku szkolnego świętowaliśmy otwarcie boiska piłkarskiego ze sztucznej trawy położonego w Liwie przy ul. Zawadzkiej. Boisko będzie wykorzystywane przede wszystkim do treningów drużyn piłkarskich grających w ligach okręgowych z terenu gminy Liw, jak również może być wynajmowane innym drużynom na treningi i mecze piłkarskie. W wakacje zaś odbył się IV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Liw. W turnieju udział wzięło 10 z 12 kół działających na terenie gminy Liw. Wszystkie koła wykazały się wielkim zaangażowaniem, pięknie przygotowały stoiska, ugotowały wspaniałe, smaczne potrawy, którymi częstowały wszystkich przybyłych. Ponieważ przybywa nam w gminie seniorów, po raz pierwszy zorganizowane zostało spotkanie w nowej formule, to jest I Senioriada Gminy Liw. Impreza zgromadziła liczne grono seniorów z naszej gminy. Seniorzy bawili się i integrowali przy muzyce granej na żywo. Wszystkie te spotkania były bardzo ciekawe i mam nadzieję, że będą one organizowane cyklicznie.
Ważnym tematem o którym ostatnio się dużo mówi są OSP. Jak wygląda kondycja jednostek działających na terenie gminy?
Ochotnicze Straże Pożarne w gminie Liw mają się bardzo dobrze. We wrześniu na boisku w Tończy na boisku w Tończy odbyły się zawody gminne w sporcie pożarniczym, w którym uczestniczyły cztery drużyn z terenu gminy, to jest OSP Jartypory, OSP Liw, OSP Ruchna i OSP Starawieś. Również we wrześniu, w Warce, w powiecie grójeckim odbył się po raz jedenasty finał konkursu na najlepszą orkiestrę dętą na Mazowszu. W tym roku do rywalizacji stanęło jedenaście orkiestr z terenu całego województwa mazowieckiego. Tytuł Najlepszej Orkiestry Dętej na Mazowszu zdobyła Orkiestra Dęta OSP Liw pod batutą Piotra Szczepanika. Jest to wielki sukces dla naszej orkiestry, która wcześniej zdobywała laury na różnych przeglądach, a najbardziej jest ceniona za koncerty muzyki filmowej, które miały miejsce w latach ubiegłych. Bardzo ważnym zadaniem był też zakup ciężkiego, uterenowionego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruchnie. Ponadto nasze jednostki czynnie uczestniczyły w zbiórce darów na rzecz powodzian. Na początku zaś grudnia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się uroczystość włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Jartyporach. Aby wejść do grona jednostek Krajowego Systemu OSP Jartypory musiała spełnić szereg wymagań w tym między innymi posiadać odpowiedni sprzęt i samochód oraz posiadać odpowiednią ilość przeszkolonych i gotowych do akcji strażaków. OSP Jartypory to już piąta jednostka z terenu gminy, która została włączona do KSRG. Tym samym jednostka dołączyła do grona jednostek z Ruchny, Liwa, Wyszkowa i Starejwsi, które to już należą do systemu.
Jakie inwestycje są planowane na przyszły rok? Co jeszcze można zrobić dla gminy?
Przed nami bardzo duże zadanie, jak podciągnięcie kanalizacji do Kryp. Umowę na te zadanie mamy już podpisaną, chcemy jeszcze uzyskać środki z KPO. Jeszcze innym projektem, który wszystko wskazuje na to, że będzie realizowany będą magazyny energii. Poza tym bardzo ważnymi inwestycjami są ukończenie budowy szkoły w Liwie i modernizacja stacji uzdatniania wody w Jartyporach. Jest to ostatnia stacja, która wymaga modernizacji. W planach mamy też budowę sali gimnastycznej w Wyszkowie, bo to ostatnia placówka na terenie gminy, która nie ma hali. W ten sposób dopełnimy kompleks oświatowy. Zadanie te mamy zawarte w budżecie, ale musimy jeszcze pozyskać środki zewnętrzne. Złożyliśmy też wniosek do Funduszu Rozwoju Dróg na budowę drogi do biogazowni w Tończy. Dużym przedsięwzięciem na przyszły rok dla referatu oświaty będzie utworzenie zespołów w placówkach, przy których funkcjonują przedszkola i szkoły podstawowe. Naszym zamierzeniem jest połączyć te jednostki w jeden zespół, nad którym będzie czuwać jeden dyrektor i jeden wicedyrektor, a nie jak to jest dotychczas dyrektor szkoły i dyrektor przedszkola. Przekształcenie placówek usprawni przede wszystkim organizację pracy. Zmiany te obejmą placówki w Wyszkowie, Ruchnie i Starejwsi. Ze względu na odległość przekształceniu nie zostanie poddane przedszkole i szkoła podstawowa w Liwie. To najważniejsze zadania na 2025 rok. Oczywiście, jeśli pojawiają się jakieś możliwości na otrzymanie dofinansowań na budowę dróg czy innych istotnych dla gminy inwestycji będziemy aplikować i dalej planować.