Zamknij
REKLAMA

Węgrów upamiętnił Żołnierzy Wyklętych

12:22, 02.03.2021 | Redakcja
REKLAMA

W poniedziałek 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody współorganizowane przez Jednostkę Strzelecką „Niezłomni Węgrów”, Starostwo Powiatowe w Węgrowie oraz Urząd Miejski w Węgrowie rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mniejszej o godz. 13.

Po homilii poświęconej wartościom, którym kierowali się Żołnierze Wyklęci wygłoszonej przez ks. prał. Leszka Gardzińskiego i mszy świętej, delegacje złożyły kwiaty przy tablicach na budynku przy ul. Kościelnej, w którym w latach 1944-1950 mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa – miejsce, w którym katowano i zabijano „Wyklętych” – żołnierzy drugiej konspiracji.

Kolejnym elementem tegorocznych obchodów było otwarcie wystawy plenerowej, którą można obejrzeć na Rynku Mariackim. Na początku głos zabrał dowódca JS „Niezłomni” Tomasz Staręga, który opowiedział o działaniach prowadzonych przez Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu węgrowskiego, a także w jego okolicach. Głos zabrała także Senator RP Maria Koc, która podkreśliła siłę charakteru, którą obdarzeni byli żołnierze, a także przypomniała ich dramatyczny los, kiedy to mimo ogłoszonej amnestii, komunistyczne władze wyłapywali i mordowali walczących o wolność Polaków. Znacznie ich działalności dla historii naszego kraju, ale także współczesną spuściznę tamtych działań podkreślili także Poseł na Sejm RP Maciej Górski oraz Poseł na Sejm RP Anna Siarkowska.

W wydarzeniu udział wzięli także kombatanci, władze Powiatu Węgrowskiego, Miasta Węgrowa, Gminy Liw, Gminy Miedzna, obecni byli także żołnierze WOT, członkowie JS „Niezłomni Węgrów”, a także uczniowie klas mundurowych działających przy ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie oraz harcerze, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i sportowych i mieszkańcy.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%