Ochotnicza Straż Pożarna w Orzeszówce działa już od stu lat! Z tej okazji jednostka została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP i medalem pamiątkowym „Pro Mazovia”.
Jubileusz jednostki świętowano w niedzielę, 29 czerwca. Uroczyste obchody zainaugurowała Msza Święta, na placu, przed remizą. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii w Miedznie ks. kan. Jarosław Górski.
Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości druha Krzysztofa Sycha członkowi Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhowi Pawłowi Łabajowi nastąpiło podniesienie biało-czerwonej flagi na maszt przez poczet flagowy i odśpiewanie hymnu.
[FOTORELACJA]67[/FOTORELACJA]
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. senator Maciej Górski, dyrektor biura poselskiego Marii Koc – Michał Piotrowski, dyrektor Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Magdalena Sałata, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Paweł Łabaj, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie kpt. Paweł Krasnodębski, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, wójt gminy Miedzna Tadeusz Okulus, gminne jednostki OSP, pracownicy Urzędu Gminy w Miedznie, syn założyciela OSP w Orzeszówce – Leszek Czechowski-Dąbrowski oraz mieszkańcy Orzeszówki. Uroczystości prowadziła Edyta Ryczkowska oraz druh Krzysztof Sych.
Historię jednostki przedstawił naczelnik OSP w Orzeszówce Janusz Kowalewski. Z zapisu kroniki wynika, że OSP w Orzeszówce powstała w 1925 roku z inicjatywy mieszkańca wsi Wacława Czechowskiego-Dąbrowskiego. Początki były trudne. Mundury uszyto z płótna zakupionego ze środków własnych strażaków. Hełmy, toporki, drabiny, dwa beczkowozy oraz trąbkę, udało się nabyć z datków ludności i dochodów, w ramach organizowanych zabaw tanecznych. Z drewna, darowanego przez mieszkańców wsi zbudowano remizę, którą oddano do użytku w 1928 roku. Urządzano w niej komedyjki i zabawy taneczne, które przynosiły dochody na dalszą działalność. W 1930 roku ze zgromadzonych dochodów sfinansowano wykonanie sztandaru, który uroczyście wręczono jednostce. Do pożarów i na ćwiczenia strażacy wyjeżdżali wozami konnymi, użyczanymi przez miejscowych rolników. Wóz strażacki, tzw. rekwizytowy zakupiono dopiero w 1935 roku. Rozwój straży przerwał wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku żołnierze wojsk radzieckich zrabowali koła od wozu rekwizytowego i beczkowozów. Dzięki zapobiegliwości strażaków w latach okupacji niemieckiej, sprzęt strażacki ocalał w stanie dobrym. Niestety w 1944 roku spłonął sztandar jednostki. W 1952 roku dotychczasową „sikawkę” zastąpiono motopompą, zakupioną od OSP Miedzna. Drugą, nową motopompę, jednostka otrzymała w 1971 roku od Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie. W 1984 roku rozpoczęto przygotowania do budowy nowej, murowanej remizy. Budowa była prowadzona przy dużym wkładzie finansowym, materiałowym i robocizny strażaków oraz mieszkańców wsi. Zadanie ukończono w 1989 roku, dzięki środkom z budżetu gminy Miedzna i wsparciu Państwowego Zakładu Ubezpieczeń w Węgrowie. W styczniu, 1994 roku, walne zebranie członków OSP Orzeszówka podjęło uchwałę w sprawie ufundowania jednostce sztandaru. Sztandar OSP Orzeszówka wręczono 7.05.1995 roku, podczas 70. rocznicy utworzenia jednostki. W 2007 roku, dzięki staraniom zarządu działka, na której została zbudowana remiza, stała się własnością OSP. W 2020 roku zaadaptowano pomieszczenia gospodarcze na łazienkę oraz odnowiono klatkę schodową i małą salę na parterze. W 2022 roku wykonano nowe schody, utwardzono plac przed remizą, ułożono chodnik oraz zasadzono tuje. Z uzyskanych dochodów z organizowanych imprez oraz dzięki pomocy darczyńców zakupiono piec nadmuchowy, stoły i krzesła. W 2022 i 2023 roku dzięki dofinansowaniom z programu „Mazowieckie Strażnice OSP” i „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych” oraz wsparciu gminy Miedzna przeprowadzono generalny remont sali i kuchni na piętrze oraz ocieplono strop. W 2025 roku ze Funduszu Sołeckiego i ze środków finansowych Gminy Miedzna wymieniono pokrycie dachowe na remizie.
W kolejnej części uroczystego apelu dokonano aktu dekoracji sztandaru jednostki Złotym Znakiem Związku. Dekoracji dokonał dh Paweł Łabaj w asyście zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie kpt. Pawła Krasnodębskiego.
Potem wręczono odznaczenia. Złotym „Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: Bronisz Marek, Janusz Kowalewski, Zbigniew Sobieski, Andrzej Skrzeszewski, Krzysztof Czechowski-Dąbrowski, Zbigniew Sawicki. Srebrnym medalem uhonorowano: Filipka Krzysztofa i Pogorzelskiego Bernarda. Brązowym medalem odznaczono: Artura Gmitra oraz Przemysława Filipka. Odznakę „Wzorowego strażaka” otrzymali: Grzegorz Czechowski-Dąbrowski, Radosław Lipiński, Tomasz Pogorzelski, Michał Stanisławski, Piotr Redes oraz Robert Pogorzelski. Odznaka „Za wysługę lat” trafiła do rąk: Sławomira Gmitra , Marka Bronisza, Janusza Wielogórskiego, Zbigniewa Sawickiego, Sylwestra Kurdusiewicza, Krzysztofa Czechowskiego-Dąbrowskiego, Janusza Kowalewskiego, Zbigniewa Sobieskiego, Andrzeja Skrzeszewskiego, Bernarda Pogorzelskiego, Krzysztofa Filipka, Artura Gmitra, Piotra Redesa, Przemysława Filipka, Grzegorza Czechowskiego-Dąbrowskiego, Tomasza Pogorzelskiego, Radosława Lipińskiego, Michała Stanisławskiego, a także Roberta Pogorzelskiego.
Równie wzniosłym momentem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Aktu odsłonięcia dokonali: senator Maciej Górski, dyrektor Delegatury MUW w Siedlcach Magdalena Sałata, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Węgrowie kpt. Paweł Krasnodębski, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, naczelnik OSP w Orzeszówce Janusz Kowalewski oraz Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus.
Po rozdaniu pamiątkowych statuetek i wbiciu symbolicznych gwoździ, głos zabrali goście.
– W Polsce na ponad 44 tys. miejscowości, w około 16 tysiącach są jednostki OSP. Druhów strażaków jest około 700 tysięcy, z czego blisko 300 tysięcy może brać czynny udział w akacjach, ma potrzebne badania, szkolenia i pozwolenia. Jesteście częścią tej wielkiej polskiej rodziny. Chociaż wśród nas nie ma już założycieli tej jednostki, ale nazwiska pozostały te same. Historia OSP Orzeszówka, to historia waszych rodzin. Życzę państwu wszystkiego dobrego, kolejnych pięknych jubileuszy – mówił senator Maciej Górski.
Kilka słów dodała również starosta Ewa Besztak.
– Gdybyśmy przyjęli, że 20 lat to jedno pokolenie, to dziś świętujemy działalność i pracę pięciu pokoleń mieszkańców Orzeszówki. To piękne karty historii tego miejsca i lokalnego życia. W powiecie węgrowskim funkcjonują 73 jednostki OSP. To jest olbrzymia rzesza. I wśród tej wspaniałej rodziny ochotników jesteście i wy. Myślę, że najlepszym prezentem byłoby wykonanie drogi powiatowej do waszej miejscowości. Pewne kroki w tym kierunku zostały już wykonane. Tworzone są już dokumenty, potrzebne są jeszcze pieniądze. A wniosek złożymy do województwa mazowieckiego. Bo na ścianie remizy brakuje tablicy informacyjnej, mówiącej o tym, że droga została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, powiatu węgrowskiego i gminy Miedzna. Myślę, że to będzie nasze zobowiązanie, żeby na kolejny jubileusz dojechać tu dobrą drogą – obiecała pani starosta.
Wśród zgromadzonych gości obecny był również najmłodszy syn założyciela jednostki OSP w Orzeszówce. Leszek Czechowski-Dąbrowski wspominał swego ojca i obrazy z lat dziecinnych, które szczególnie utkwiły mu w pamięci.
– Cieszę się, że przy schyłku swojego życia mogłem jeszcze uczestniczyć w tak wspaniałej uroczystości. Ze swoich dziecinnych lat pamiętam jak tata mnie zapraszał na zbiórki, kiedy mówił „Lesiu wstań, to pójdziemy na zbiórkę”. Chętnie to robiłem – wspominał.
W historii Orzeszówki zapisał się również wójt gminy Tadeusz Okulus.
– Spędziłem tu 35 lat swojego życia. Byłem też przez kilkanaście lat członkiem OSP w Orzeszówce. Z okazji 100-lecia OSP w Orzeszówce, składam wszystkim druhom serdeczne gratulacje, życzenia oraz podziękowania za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu strażackiej służby. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i odznaczonym w dniu dzisiejszym strażakom. Swoją wzorową postawą niewątpliwie w pełni zasłużyliście na otrzymane medale. Gratulując tak pięknego jubileuszu przyjmijcie jeszcze raz serdeczne podziękowania, życzenia zdrowia, szczęścia, satysfakcji ze służby, wszelkiej pomyślności dla was i waszych najbliższych. Niech święty Florian, wasz patron, otacza was swoją opieką i wstawiennictwem we wszystkich działaniach oraz w życiu osobistym – życzył wójt.
Po przemówieniach gości przyszedł czas na prezenty – gratulacyjne listy, pamiątkowe medale senackie i sejmowe oraz voucher od Starostwa Powiatowego w Węgrowie. OSP w Orzeszówce została też odznaczona medalem pamiątkowym „Pro Mazovia” nadanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.