Wakacje w Szkole Podstawowej w Gwizdałach nie są nudne. Od 1 lipca w placówce trwa projekt edukacyjny „Włączeni na sukces. Podniesienie jakości edukacji włączającej w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gwizdałach.
”Umowa partnerska z przedstawicielami grupy szkoleniowo-doradczej Europlus i gminą Łochów została zawarta w poniedziałek, 30 czerwca. Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz dotacji celowej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szkoła w Gwizdałach to kolejna placówka z terenu gminy Łochów, której udało się dołączyć się do ogólnopolskiego projektu „Włączeni na sukces. Podniesienie jakości edukacji włączającej”. Od połowy stycznia w projekcie tym uczestniczą również uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Ostrówku i Kamionny, a także Szkoły Podstawowej nr 1, 2 i 3 w Łochowie.
Projekt „Włączeni na sukces. Podniesienie jakości edukacji włączającej w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gwizdałach” obejmuje 38 uczniów, w tym 9 z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz 5 nauczycieli. Całkowita wartość zadania to ponad 654 tys. zł, z czego 616 tys. zł to wysokość wkładu funduszy europejskich, reszta zaś wkład własny niefinansowany gminy Łochów, obejmujący m.in. bezpłatny udostępnienie sal na potrzeby realizacji działań projektowych. W ciągu najbliższych dwóch lat (od 01.07.2025 r. do 30.06.2027 r.) w ramach projektu, realizowane będą takie działania jak eliminowanie barier architektonicznych oraz dostosowanie infrastrukturalne placówki (utworzenie gabinetów psychologa i pedagoga), zakup mebli i wyposażenia do zajęć realizowanych w ramach projektu, realizacja zajęć rehabilitacyjno-kompensacyjnych na rzecz uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami, programy dla uczniów i uczennic w celu przygotowania ich do wspólnej edukacji z kolegami i koleżankami, realizacja wyjazdów integracyjnych, kursy i szkolenia dla kadry pedagogicznej, i niepedagogicznej oraz organizacja pikniku integracyjnego.