„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – to słynne motto rozbrzmiewało na dzisiejszej uroczystości z okazji Obchodów dnia Patrona Szkoły im Janusza Korczaka w Łochowie.
Z inicjatywy i pomysłu Dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie Artura Lisa i współpracy z Dyrekcją Szkoły nr 2 w Łochowie powstał przepiękny mural z wizerunkiem Patrona szkoły Janusza Korczaka. Mural został zrealizowany przez studentów III roku Wydziału Artystycznego na UMCS z Lublina pod kierunkiem doktora sztuk pięknych, malarza i muralisty pana Rafała Roskowińskiego. Na uroczyste Odsłonięcie muralu przybyli zaproszeni goście: Anna Remiszewska- adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Treblinka, Marek Renik – z-ca Starosty Węgrowa, Sławomir Ryszawa – Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie, Robert Gołaszewski – Burmistrz Łochowa, Małgorzata Łotarska – z-ca Burmistrza Łochowa, Dominika Martoń-Jaroszewska – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Jacek Niewiadomski – Dyrektor CUW, Artur Lis – Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka w Łochowie, Adam Mioduszewski – Dyrektor SP3 w Łochowie, Renata Zapaśnik – Dyrektor SP w Ostrówku, Agnieszka Pyźlak – Dyrektor SP Kamionna, Tadeusz Krupa – Redaktor Naczelny Gazety Łochowskiej.
Po przecięciu wstęgi, odsłonięciu muralu, przemówieniach i rozdaniu nagród Laureatom Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”, nastąpił Happening. Podczas piosenki o Januszu Korczaku Dzieciaki weszły z napisem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Po tak spektakularnym wejściu niejednemu zakręciła się łza w oku. Uczniowie dali popis swoich umiejętności recytatorskich i aktorskich, zapewne Wychowawcy będą „zmuszeni” podwyższyć oceny z zachowania. Oprócz występów, zaproszeni goście zostali odznaczeni Orderem Uśmiechu za zjedzenie kawałka cytryny. Nie było przegranych, wszyscy zostali nagrodzeni. Brawo!
Gwoździem programu artystycznego wydarzenia był Koncert Jerzego Mazzolla i Michała Szturomskiego z gościnnym udziałem Franciszka Pospieszalskiego. Koncert świetnie wpisał się w klimat uroczystości, ponieważ był to koncert muzyki klezmerskiej, niegdyś muzyka ta związana była z żydowskimi obrzędami religijnymi, która z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, grywaną podczas żydowskich ślubów i uroczystości.
Dyrekcja Szkoły nie zapomniała o swoich podopiecznych. Z okazji Dnia Dziecka na placu szkoły wyrosły jak „grzyby po deszczu” olbrzymie dmuchańce, zjeżdżalnie, bungge. Dzieci nie tylko mogły skorzystać ze wszystkich atrakcji ale również mogły zjeść ciepły posiłek, watę cukrową oraz popcorn.