Zamknij
REKLAMA

Powiatowa zmiana. Nowy zarząd i nowe prezydium wybrane

16:02, 27.11.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

W środę 21 listopada odbyła się inauguracyjna Sesja Rady Powiatu Węgrowskiego. Podczas obrad wybrano nowy Zarząd Powiatu oraz Prezydium Rady. Starostą została Ewa Besztak.


Choć większość w Radzie Powiatu stanowi koalicja KW PiS i KW RDGMiP (10+1 radnych), do ostatnich chwil mieszkańcy czekali na ostateczne rozstrzygnięcia kto finalnie zostanie Starostą Węgrowskim i Wicestarostą. Zanim radni podjęli decyzję, schody rozpoczęły się już na samym początku, kiedy to radny Andrzej Kruszewski postanowił wprowadzić do porządku obrad uchwałę, której nikt się nie spodziewał. Zanim radni zagłosowali za lub przeciw proponowanej uchwale, ogłoszona została pierwsza przerwa. Uchwała dotyczyła oddania hołdu osobom, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości 100 lat temu. Większość radnych postanowiła zagłosować przeciw proponowanej uchwale. Jak podkreślał Marek Renik, nie chodzi o treść, bo z nią się każdy zgadzał, lecz samą formę.

- To wygląda bardziej jak stanowisko, a nie uchwała, poza tym dzisiejsza sesja jest po to, żeby ukonstytuowały się nowe władze - mówił Marek Renik, sugerując, że stosowne stanowisko będzie można przyjąć na zwykłej sesji. To jednak nie zadowalało Andrzeja Kruszewskiego, któremu zależało, aby przygotowana przez niego uchwała przyjęta została jak najbliżej daty 11 listopada.

Kiedy w końcu radni przyjęli porządek obrad, przyszedł czas na wybór nowego Przewodniczącego Rady Powiatu. O tę funkcję ubiegali się Leszek Redosz oraz Paweł Stelmach. Radni mieli wybrać swojego lidera w tajnym głosowaniu. Komisja skrutacyjna zapoznała radnych z zasadami wypełniania kart wyborczych, a samorządowcy przystąpili do głosowania. Potrzebną większość zdobył Leszek Redosz, na którego oddano 9 głosów. Na jego konkurenta Pawła Stelmacha zagłosowało 6 osób. Jak się okazało, aż 4 oddane głosy były nieważne. To niesamowite, że na takim poziomie w tak ważnych głosowaniach ktoś nie potrafi oddać ważnego głosu. Sądząc po wynikach, karty źle wypełniło dwoje radnych KWW Wspólna Droga WWE 2018 oraz dwoje radnych KW PiS.

Dalszą część sesji poprowadził już nowy przewodniczący, Leszek Redosz, który zmienił radną - Halinę Ulińską. Tradycją jest, że inauguracyjne obrady otwiera radny najstarszy wiekiem.

- To dla mnie zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Bycie przewodniczącym rady z obecnego grona to wyróżnienie. Zrobię wszystko żebyśmy wspólnie dobrze pracowali na rzecz rozwoju powiatu węgrowskiego. O to chodzi, żebyśmy swoją pracą przynosili same pozytywne efekty, przede wszystkim dla naszych mieszkańców. Dziękuję tym, którzy dziś na mnie zagłosowali, dziękuję także tym, którzy nie zagłosowali. To mnie motywuje, żeby poprzez swoją pracę zdobyć zaufanie wszystkich radnych. Chciałbym też podziękować mieszkańcom Węgrowa, którzy 21 października oddali na mnie swój głos. To dzięki nim tutaj jestem - mówił Przewodniczący Rady Powiatu, Leszek Redosz.

Następnie przyszedł czas na wybór wiceprzewodniczących rady. Tutaj dużych zaskoczeń już nie było - po powtórzeniu zasad głosowania każdemu z radnych udało się oddać ważny głos. O stanowisko wiceprzewodniczącego ubiegali się: Brygida Górniaczyk, Krzysztof Onaszkiewicz, Lidia Siuchta oraz Małgorzata Zyśk. Większość głosów radnych uzyskali: Brygida Górniaczyk (12 głosów za) oraz Krzysztof Onaszkiewicz (11 głosów za).

Dwoje wiceprzewodniczących zajęło swoje miejsce przy stole prezydialnym, po czym przystąpiono do wyborów Starosty Węgrowskiego. O to stanowisko ubiegali się Ewa Besztak oraz Andrzej Kruszewski. Co ciekawe, o kandydowanie nie pokusił się Krzysztof Fedorczyk.

Tym razem już żaden radny nie mógł sobie pozwolić na błąd. Tak też się stało. Wszystkie głosy wyjęte z urny były ważne, a nowym Starostą Węgrowskim została Ewa Besztak, która zdobyła 11 głosów. Jej kontrkandydata poparło 8 osób.

- Chciałam serdecznie podziękować tym radnym, którzy oddali na mnie swój głos. Potwierdzili oni tym samym, że wierzą we mnie i mają w stosunku do mnie duże oczekiwania. Chciałabym skorzystać z okazji i podziękować również mieszkańcom Węgrowa, którzy dokładnie miesiąc temu zaufali mi po raz szósty. Może w porównaniu z kolegą Andrzejem mój rezultat nie był tak spektakularny, ale ja się bardzo cieszę, że jest to stała grupa i wybrano mnie po raz szósty. Czuję wsparcie naszych mieszkańców. Chciałabym podziękować twórczyni naszego wspólnego sukcesu klubu KW PiS pani wicemarszałek Marii Koc. To ona poprzez swoje działania potrafiła nas zjednoczyć, zmotywować do pracy tak, żeby mieszkancy powiatu węgrowskiego zaufali właśnie kandydatom z tej listy - mówiła Ewa Besztak, która podziękowała także Krzysztofowi Fedorczykowi, który przez 12 lat pełnił funkcję starosty.

- Oprócz tej radości, która mi towarzyszy, są również obawy, ponieważ wiem, że nie jest to łatwy kawałek chleba. Przez 8 lat pełnienia funkcji starosty przez pana Krzysztofa Fedorczyka byliśmy w koalicji, współpracowało nam się nieźle, więc za tą współpracę dziękuję - dodała Starosta Węgrowski Ewa Besztak.

Do wybrania pozostali jeszcze wicestarosta oraz członkowie zarządu. Ewa Besztak na swojego zastępcę zgłosiła Marka Renika, a na członków zarządu Artura Lisa, Tadeusza Kota oraz Włodzimierza Miszczaka. Wszyscy zostali wybrani na te stanowiska stosunkiem głosów 11-8. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (9)

Dolinski zwyciezcą Dolinski zwyciezcą

15 0

Jak widać największym zwycięzca jest nasz wójt, który ma dwóch swoich ludzi w zarządzie i PiS owinięty wokół palca 17:38, 27.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Dobra radaDobra rada

6 0

Widocznie dobry z niego trener selekcjoner i strateg ligi gminnej i powiatowej... na ten czas. Polityka w obecnym wydaniu to nie emocje, lęki, zoologiczne odruchy, zadymiarstwo, czy przesądy wiejskich bab, ale wielkie interesy, kalkulacja, kamuflaż i legitymizm. Obserwuj, ucz się i dziękuj niebiosom za możliwość poznania prawdy, która wyzwala z nałogu gry w kasynie ogłupiania, próżności i rabowania ludzi z wszelkich wartości. 08:06, 28.11.2018


ptxptx

0 2

po 6 dniach od faktu ukazuje się o nim artykuł w lokalnym portalu- szkoda słów, jednak to powolne staczanie się 09:04, 28.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hmmhmm

3 0

to dziwne bo ja czytałam na gwio o nowej wladzy w powiecie już w dniu sesji 11:06, 28.11.2018


do hmmdo hmm

3 0

w dniu sesji było na facebook ale faktycznie na stronie był artykuł rano następnego dnia 11:10, 28.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jaka zmiana?Jaka zmiana?

3 1

Czy ktoś monitoruje to ilu młodych, zdolnych ludzi opuszcza co roku powiat węgrowski? Europejski raport na temat ?drenażu mózgów? jednoznaczni wskazuje na Polskę, jako kraj najbardziej poszkodowany przez emigrację młodych, wykształconych ludzi poszukujących w świecie lepszych perspektyw dla siebie. Opuszczają oni miejsca, w których panuje niestabilna sytuacja polityczna, niskie wynagrodzenia, wysoka stopa bezrobocia oraz bariery administracyjne.
Przyciągają ich państwa oferujące wzrost gospodarczy, wyższe wynagrodzenia, solidne zabezpieczenie społeczne, wysokie PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, podobieństwo językowe, podobieństwo kulturowe, łatwiejszy dostęp do rynku pracy oraz innowacyjna gospodarka.
Najdotkliwszymi skutkami ?drenażu mózgów? dla Polski są niższe wpływy z podatków, problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, zmniejszenie konsumpcji, ograniczenie wzrostu gospodarczego oraz zmniejszenie możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań gospodarczych. Z kolei napływ ludności do regionu wiąże się ze wzrostem potencjału innowacji, wzrostem ekonomicznym i popytem, a także z rosnącą przewagą konkurencyjną.
Czy o to polskim władzom chodzi, żeby rozłożyć na łopatki własny kraj, czy są aż tak *%#)!& że nie widzą nic poza własnymi stołkami??? Teraz ku... my!

10:29, 01.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

niezły bełkotniezły bełkot

1 0

Jedyną przyczyną opuszczania powiatu węgrowskiego jest praca. Jej de facto jest dużo, ale ci ambitniejsi wyjeżdżają do większych ośrodków (głównie Warszawa), bo jedynie tam mają szansę na samorealizację. O jakiej wysokiej stopie bezrobocia pleciesz? O jakiej niestabilnej sytuacji politycznej? Pracy jest tu od cholery, tylko nie ma komu jej wykonywać. Nigdy tego nie zmienisz. powiat węgrowski zawsze będzie regionem produkcyjnym i robotniczym. Albo masz małą, własną firmę usługową, albo jesteś pracownikiem produkcji. Ten wybór nie wystarcza młodym, którzy już po liceum opuszczają swoje miejscowości. Najpierw na studia, a potem realizują się w większych firmach w większych miastach, gdzie nie muszą pracować fizycznie i zastanawiać się, czy starczy im do 1. Za granicę wyjeżdżają głownie (ilościowo jest to przeważająca grupa) pracownicy produkcyjni, którzy chcą w szybkim tempie zarobić więcej i po czasie wrócić. 09:33, 02.12.2018


AndrzejAndrzej

4 0

Ile sklepów od gminy Grębków dzierżawi lub zakupił i po jakich cenach radny Kot odkąd wójtem jest Doliński ? 18:30, 01.12.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MareczekMareczek

2 0

To, że Kot i Doliński to udawana opozycja względem siebie wiadomo od dawna. Dziwię się senator Koc, że tak daje sobą manipulować Tadkowi. 10:41, 04.12.2018


REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone