Zamknij
REKLAMA

Elżbieta Lanc: Numerem jeden była walka z pandemią

08:48, 22.10.2021 | Materiał partnera: Mazowsze
Skomentuj
REKLAMA

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycjach w powiecie węgrowskim rozmawiamy z członkiem zarządu województwa mazowieckiego Elżbietą Lanc.

Proszę powiedzieć, co jako członek zarządu województwa mazowieckiego może Pani zrobić dla naszego powiatu?

Numerem jeden dla mnie była i jest walka z pandemią. Utworzenie sieci szpitali covidowych stanowiło poważne wyzwanie. Na wsparcie i wyposażenie placówek medycznych przeznaczyliśmy łącznie 480 milionów złotych, w ramach realizowanego przez nas projektu unijnego. Pandemia odbiła też swoje piętno na edukacji, która w znacznej mierze odbywała się zdalnie. Dlatego podjęliśmy działania mające pomóc uczniom w odnalezieniu się w tej ciężkiej sytuacji. Uruchomiliśmy projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich szkół trafiał i wciąż trafia sprzęt komputerowy wraz z potrzebnym oprogramowaniem. Nie zapominaliśmy także o seniorach. W tym przypadku dużą rolę odegrali wolontariusze, którzy pomagali im w codziennych sprawach. Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej prowadziło telefony zaufania dla seniorów, powstał także projekt zapewniający darmowe posiłki najbardziej potrzebującym. Współpracowaliśmy z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Caritasem. Każdy mógł liczyć na pomoc w tych trudnych czasach.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu przedsięwzięć. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie węgrowskim?

Przede wszystkim systematycznie poprawiamy infrastrukturę, co przekłada się na poprawę konkurencyjności i jakości życia mieszkańców. Szczególnie ważne inwestycje to rozbudowa ulicy Wiejskiej w Sadownem, przebudowa budynku Zespołu Oświatowego w Stoczku czy ulicy Słonecznej w Węgrowie. Istotne są również projekty realizowane w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw – rozbudowujemy i remontujemy liczne świetlice wiejskie, instalujemy nowe oświetlenia drogowe. Wspieramy także Ochotnicze Straże Pożarne, które są niezwykle istotne dla lokalnych społeczności.

Co jest najważniejsze dla mieszkańców powiatu węgrowskiego?

Myślę że naszym największym sukcesem są inwestycje infrastrukturalne. Mieszkańcy korzystają z lepszej jakości dróg co wpływa na ich życie codzienne i komfort przemieszczania się między miejscowościami w powiecie. Jesteśmy zadowoleni z tak dużej liczby inwestycji na terenach wiejskich i mamy nadzieję, że te inwestycje będą służyć mieszkańcom jak najdłużej. Wierzymy, że wyremontowane świetlice wiejskie będą stanowić centra społeczności lokalnych i pomogą na nowo się zintegrować po miesiącach przymusowej izolacji.

Jakie więc plany na przyszłość?

Ten rok był niezwykle trudny i wymagający. Mimo wyzwań, jakie rzuciła nam pandemia, udało nam się zrealizować projekty, które przyczyniają się do dalszego rozwoju Mazowsza. Obecnie przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, w ramach której Mazowsze otrzyma w sumie 2,5 mld euro, w tym ponad 400 mln euro w ramach programu Polska Wschodnia. W kolejnych latach skupimy się także na tworzeniu dziennych ośrodków pomocy dla seniorów, będziemy pomagać szkołom w powrocie do edukacji stacjonarnej i wykorzystaniu pełnego potencjału uczniów, zacieśnimy współpracę z uczelniami wyższymi, wdrożymy program teleopieki nad seniorami oraz będziemy dalej tworzyć ośrodki opieki dla chorych na Alzheimera.

(Materiał partnera: Mazowsze)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%