Zamknij

Kolejny Festiwal Retrospektywy NNW w Łochowie za nami

13:00, 27.10.2021 .
fot. MiGOK fot. MiGOK

Dnia 23.10.2021 w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się Festiwal Filmowy Retrospektywy NNW. Festiwal ten był poprzedzony wystawą i warsztatami filmowym, które odbywały się w ZSP w Łochowie. 

Festiwal rozpoczął się otwarciem wystawy autorstwa Piotra Rafało „Malarski Poczet Żołnierzy Wyklętych”. Jest to unikalna wystawa portretów żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Pomimo dziesiątek lat komunistycznej propagandy, nazywania polskich bohaterów „zaplutymi karłami reakcji”, a niepodległościowych organizacji „faszystowskimi bandami”, pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest dziś przywracana, a ich heroiczna postawa, etos i niezłomność, stają się dla kolejnych pokoleń wzorem patriotyzmu. W trakcie zwiedzania autor Piotr Rafałko opowiedział również o genezie powstania wystawy.

Zaprezentowane zostały również zbiory militarne pana Jana Pieniaka, Artura Lisa oraz odznaczenia i medale ze zbiorów pana Mirosława Widlickiego.
Swoje zbiory i wydawnictwa zaprezentował również rysownik Piotr Karsznia oraz Archiwum Akt Nowych. Następnie rozpoczęły się pokazy filmowe gdzie zaprezentowane zostały m.in. filmy: „Położna” oraz „Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”, po którym odbyło się spotkanie i dyskusja z reżyserem Arkiem Gołębiewskim.

Po projekcji zaczęła  się Uroczysta Gala Retrospektyw NNW w Łochowie podczas której zostały wręczone „Drzwi do Wolności”.

Laureatami wyróżnień zostali:
Ks. Prałat mgr. Tadeusz Osiński.
W czasie swojej długoletniej posługi kapłańskiej w kraju jeszcze za czasów PRL oraz później, również zagranicą, współpracował i współpracuje ze środowiskami kombatanckimi oraz środowiskami polonijnymi i patriotycznymi. Jest kapelanem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa Wschód.

Krzysztof Szymański - rolnik i opozycjonista. W latach 80 był jednym z organizatorów strajków solidarnościowych i struktur Solidarności rolników indywidualnych na terenie powiatu węgrowskiego. W 1982 r. został zatrzymany za posiadanie ulotek i dotkliwie pobity przez funkcjonariuszy SB, MO i ORMO a potem osadzony na 3 miesiące w więzieniu na Rakowieckiej. Po wyjściu, jako jedyny w PRL dzięki swojej nieugiętej postawie doprowadził do aresztowania i skazania w1983 r. kilku swoich oprawców.

Marek Zdzisław Tauter. 13 grudnia 1981r. został internowany za "działalność antypaństwową” i osadzony w ośrodku odosobnienia na terenie więzienia w Iławie. W latach 80-tych wielokrotnie inwigilowany jako, jak napisano w aktach służby bezpieczeństwa, "lider jawnej struktury Solidarności w Zakładzie Zespołów Napędowych w Wyszkowie". Należał w tym czasie do najbardziej aktywnych działaczy Solidarności w tym mieście. Wyróżnienie w imieniu pana Marka odebrał pan Waldemar Sobczak - działacz Solidarności z lat 80-tych. 

Wyróżnienia wręczali wicestarosta Marek Renik, burmistrz Łochowa  Robert Gołaszewski , dyrektor MiGOK Artur Lis oraz dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Galę zakończył koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Piotra Rafałko, przy akompaniamencie Mariusza Dubrawskiego. Cały cykl wydarzeń powiązanych z Festiwalem Retrospektywy NNW  który przygotował Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie cieszył się wielkim zainteresowaniem. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%