Zamknij

"Krok do świata". Fundacja Prima Security dla dzieci z niepełnosprawnością

08:08, 06.12.2021 . Aktualizacja: 08:11, 06.12.2021

Od 25 sierpnia  do 15 grudnia 2021 roku  Fundacja Prima Security z Węgrowa realizuje projekt „Krok do świata” w ramach konkursu Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Koordynatorem projektu jest Monika Doktorska – dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej „Centrum Wspierania Rozwoju” w Węgrowie.

Celem projektu jest:

  • zapewnienie odpowiedniej stymulacji sensorycznej (dotyk, propriocepcja) oraz terapii logopedycznej lub neurologopedycznej
  • stymulowanie rozwoju poznawczego
  • zapewnienie zajęć umożliwiających doświadczanie świata i nabywanie umiejętności współpracy
  • w grupie
  • umożliwienie spotkań i zabaw na świeżym powietrzu

Dzięki współpracy i kontaktom nawiązanym prze Fundację, działania obejmują cztery powiaty: węgrowski, sokołowski, siedlecki i ostrowski.

Uczestnicy mogą brać udział w zajęciach w miejscu zamieszkania. W projekcie przewidziano diagnozę początkową i końcową, terapie indywidualne: integracje sensoryczną, terapię neurotaktylna i ustno-twarzową oraz logopedię, terapie grupowe: animaloterapię i warsztaty leśne. Fundacja otrzymała również pieniądze na działania informacyjno-edukacyjne.

W każdym z powiatów wsparciem objęto 16 osób, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na autyzm, afazję, niedosłuch oraz Zespół Downa.

Dla mieszkańców powiatu węgrowskiego wszystkie zajęcia indywidualne, dogoterapia i diagnozy początkowe i końcowe realizowane są w Centrum Wspierania Rozwoju w Węgrowie. Natomiast warsztaty leśne zostały zrealizowane w rezerwacie Kantor Stary prze Fundację Rozwoju i Edukacji „Skrzydła”.

Proponowane przez Fundację Prima Security zajęcia przyczyniły się do poprawy funkcjonowania dzieci objętych projektem. Lepszy odbiór oraz integracja w układzie nerwowym bodźców sensorycznych, poprawa w zakresie mowy i komunikacji zmniejszają liczbę zachowań niepożądanych i wzmacniają zainteresowanie światem zewnętrznym. Dzieci będą bardziej gotowe do nawiązania kontaktu z otoczeniem, co przyczyni się do poprawy relacji z rodziną, rówieśnikami i nauczycielami. Nawiązanie relacji i chęć kontaktu, ograniczenie dyskomfortu oraz zmniejszenie poziomu lęku jest bazą do rozwijania potencjału dzieci. Realizacja projektu przyczyni się do złagodzenia negatywnych skutków, jakie spowodował w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych stan epidemii ogłoszony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (brak terapii, kontaktów społecznych oraz przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, co przyczyniło się do pogorszenia funkcjonowania osób niepełnosprawnych).

Poprzez zwiększenie dostępu do specjalistycznych terapii, umożliwienie kontaktów społecznych, wzmocnienie odporności uczestników, zmniejszeniu poziomu stresu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu uczestnicy będą lepiej funkcjonować w życiu codziennym. Projekt jest również odpowiedzią na potrzebę kompleksowego wsparcia, na które rodzice nie zawsze mogą sobie pozwolić ze względów finansowych.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%