Zamknij
REKLAMA

2021 rok w Gminie Miedzna. Droga, kanalizacja i apetyt na więcej

12:21, 29.12.2021 | .
REKLAMA

Grudzień to w samorządzie nie tylko czas planowania przyszłego roku, ale także moment refleksji nad tym, co udało się zrobić w ostatnich miesiącach. Na ten temat porozmawialiśmy z Wójtem Gminy Miedzna Tadeuszem Okulusem, który opowiedział nam o tym, co w minionym roku działo się na terenie gminy.

Inwestycją, którą wójt wymienia jako najważniejszą w ostatnich miesiącach jest duża przebudowa drogi powiatowej Węgrów (od granicy miasta) – Tchórzowa był to długi, ok. 5,5 km odcinek drogi. Powiat węgrowski uzyskał na ten cel dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.
- Wspólnie z powiatem współfinansowaliśmy wkład własny na tę inwestycję. Jestem zadowolony tym bardziej, bo bardzo długo czekaliśmy na wykonanie tego zadania. Inwestycja dobrze się sprawdza i na pewno przez długie lata będzie służyć naszym mieszkańcom. Odcinek solidnie wykonany w odpowiednim standardzie, chciałoby się jak najwięcej takich inwestycji  wykonywanych na naszym terenie – mówił wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, dodając, że przebudowa tej drogi to krok w dobrym kierunku, ale gmina, wspólnie z powiatem takich kroków musi wykonać jeszcze wiele, aby sytuacja na drogach powiatowych na terenie naszej gminy uległa znaczącej poprawie. Realizacja tej inwestycji trwała dwa lata.

Kolejnym zadaniem, na które od wielu lat czekali mieszkańcy, a które w końcu realizujemy jest budowa kanalizacji sieciowej w Żeleźnikach.
- Pozyskaliśmy na ten cel dofinansowanie w dwóch transzach Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 2,5 mln zł. Inwestycja kosztować nas będzie ok. 3 mln zł, zatem jest to przedsięwzięcie na dużą skalę. Projekt kanalizacji był wykonany już w 2012 roku, ale dofinansowanie po wielu próbach Gmina Miedzna uzyskała dopiero w ubiegłym roku. Mieszkańcy już tracili cierpliwość i nadzieję, że w końcu uda się kanalizację wybudować. Cieszę się, że zadanie jest realizowane. W tym roku wykonujemy nieco ponad połowę inwestycji, a resztę zaplanowaliśmy na pierwszą połowę przyszłego roku, kiedy to planujemy zakończenie prac i oddanie sieci kanalizacyjnej do użytkowania – zapowiedział wójt. 

Ponadto, w minionym roku Gmina Miedzna wykonała kilometrowy odcinek drogi wewnętrznej w Zuzułce, na który uzyskaliśmy dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Lokalnych (0,5 mln zł) oraz Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (50 tys.), w przyszłym roku planowana jest budowa dalszej części tej drogi, także na około kilometrowym odcinku. 
- W tej chwili w końcowej fazie realizacji jest jeszcze przebudowa drogi tzw. przez Pieńki. To odcinek od drogi powiatowej Tchórzowa-Wrotnów w kierunku Miedzny. Tu także budowany jest kilometrowy odcinek. Zadanie realizowane jest  z  dofinansowaniem  pochodzącym z Funduszu Dróg Samorządowych. Zakończona  jest już modernizacja hali sportowej  oraz budynku socjalnego przy boisku Orlik. To zadanie zrealizowaliśmy  przy wsparciu finansowym z Urzędu Marszałkowskiego. Łącznie kosztowało  to nas  ponad 250 tys. zł. Modernizacja  była niezbędna, ponieważ od wybudowania tych obiektów  były wykonywane tylko bieżące naprawy. Myślę, że teraz zarówno hala jak i orlik posłużą nam przez kolejne kilkanaście lat bez większych remontów – opowiadał wójt Okulus. 

W tym roku na terenie skwerku w Miedznie wybudowano ścieżkę dydaktyczną, której powstanie współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Stworzenie jej kosztowało ok. 70 tys. zł, z czego 50 tys. zł pochodziło z dofinansowania. 
- Jak co roku wykonaliśmy także wiele mniejszych zadań i remontów. Także w ramach Funduszu Sołeckiego, dzięki któremu realizujemy zadania wskazane przez mieszkańców na zebraniach wiejskich. Z Funduszu Sołeckiego remontowaliśmy drogi gminne, wymienialiśmy oświetlenie uliczne, czy remontowaliśmy remizy OSP, między innymi wymieniliśmy pokrycie  dachu na budynku OSP w Ugoszczy. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu remontowaliśmy garaż na samochód strażacki we Wrotnowie oraz na remizach we Wrotnowie i w Zuzułce zamontowaliśmy instalacje fotowoltaiczne  – opowiadał wójt. 

Na bieżąco wykonywane są także inne mniejsze zadania  w placówkach, którymi zarządza gmina. Tak jak między innymi w oświacie, gdzie w budynku po dawnym gimnazjum na parterze   wymieniono posadzki, w budynku głównym  wydzielono dwie nowe sale lekcyjne, które powstały po starej sali korekcyjnej. Gmina wykonała remont z środków własnych, a na wyposażenie sal uzyskała dofinansowanie. W budynku GBP w Miedznie przeprowadzony został remont zaplecza oraz wymienione zostały grzejniki co.
- Takich zadań było wiele więcej, moglibyśmy wymieniać je jeszcze długo. Myślę, że możemy miniony rok zaliczyć do udanych, choć zawsze pewien niedosyt jest. Myślę, że szczególnie w zakresie dróg powiatowych mamy zdecydowanie większe ambicje i potrzeby, nawet pomimo tak dużej inwestycji, o której rozmawialiśmy na początku. Temat dróg, szczególnie powiatowych, jest omawiany na prawie każdej komisji bądź sesji, bo tych potrzeb mamy bardzo dużo. Od dróg asfaltowych, których stan jest często fatalny, aż po drogi żwirowe, bo także takie wciąż powiat ma na naszym terenie. Jesteśmy zadowoleni z tego co udało się zrobić, ale trzeba dalej pracować nad tym, żeby te kolejne newralgiczne odcinki dróg powiatowych przebudowywać. Nie uda się tego zrobić w ciągu roku czy dwóch, czy pięciu, ale ważne jest, aby regularnie kolejne odcinki budować w odpowiednim standardzie – mówił wójt, dostrzegając najwięcej potrzeb właśnie w zakresie remontów dróg. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%