Zamknij
REKLAMA

Trzy wielkie inwestycje tuż obok siebie. Hala sportowa, blok i nowa droga

10:38, 24.01.2022 | Redakcja
REKLAMA

W piątek 7 stycznia senator Maria Koc zorganizowała konferencję prasową poświęconą rządowym dofinansowaniom, dzięki którym powstanie hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie, wybudowany zostanie blok komunalny przy ul. Szerokiej, a także remontu doczeka się sama ul. Szeroka. 

Tylko w tej części miasta, bo przecież wszystkie wymienione wyżej zadania sąsiadują ze sobą, suma środków z rządowych dofinansowań wynosi ok. 25 mln zł, wszystkie te inwestycje zrealizowane zostaną w 2022 roku. Gościem konferencji zorganizowanej przez Marię Koc był Tomasz Staręga, radny i Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu przy Radzie Miejskiej Węgrowa.
- Szkoła Podstawowa nr 1 jest jedną z dwóch szkół podstawowych na terenie Węgrowa, to duża szkoła i od wielu lat, co najmniej od kilkunastu, mówi się o potrzebie budowy hali sportowej na jej terenie. Zawsze plany były, rozmowy się toczyły, ale nigdy nie było na to pieniędzy – rozpoczęła Maria Koc, przypominając, że dotychczas warunki prowadzenia lekcji WF były bardzo trudne, a uczniowie i nauczyciele w XXI wieku zasługiwali na zdecydowanie większy komfort pracy.
- Dzięki Polskiemu Ładowi, miastu Węgrów udało się pozyskać na ten cel 13,5 mln zł. Będzie to pełnowymiarowa hala, nowoczesna, która stanie się jedną najnowocześniejszych w naszym powiecie. Dofinansowanie było możliwe dzięki temu, że rząd stworzył program dla samorządów, w ramach których mogą one zgłaszać wnioski na budowę potrzebnej infrastruktury. Cieszę się, że wniosek ten zyskał akceptację Kancelarii Premiera i miasto otrzymało te duże, niezwykle potrzebne dofinansowanie – dodała Maria Koc.

Jak dodał Tomasz Staręga, jest to rekordowa suma.
- Cieszy mnie to dofinansowanie, 13,5 mln zł to olbrzymia kwota, której Węgrów nigdy wcześniej nie dostał na żadną inwestycję – powiedział radny. 

Tuż obok szkoły mamy ul. Szeroką, przy której powstanie nowy blok komunalny, na który też miasto czeka od wielu lat.
- Tkanka komunalna niszczeje w mieście. Trzeba zapewnić rodzinom, które mieszkają w złych warunkach nowe lokale. Ten blok powstanie dzięki rządowemu programowi mieszkaniowemu, jest to program, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego programu miasto pozyskało 5,5 mln zł, a wcześniej na blok przeznaczono także 2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – opowiadała Maria Koc.

Jak stwierdził radny Tomasz Staręga, suma ta w zasadzie pokryje prawie całość przewidywanych kosztów zadania.
- Widząc jakie środki zewnętrzne zasilają budżet miasta, to wydaje mi się, że takiego rozwoju nie mieliśmy nigdy w historii, no, może w czasach Jana Dobrogosta Krasińskiego. Duża w tym zasługa pani senator Marii Koc, która wspiera te inicjatywy i lobbuje w ich sprawie. Mamy przykład bloku komunalnego, gdzie udaliśmy się wspólnie w maju 2021 roku do Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie. To spotkanie poskutkowało tym, że miasto złożyło wniosek i otrzymało dofinansowanie 80% kosztów budowy tego bloku. Wcześniej na ten cel było już zarezerwowane 2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wszyscy wiemy, jakie w naszym mieście są braki, jeśli chodzi o mieszkania komunalne. Cieszą te dofinansowania, bo dzięki nim w zasadzie dostaniemy 32 mieszkaniowy blok z dwiema windami niemal za darmo, dokładając do inwestycji naprawdę nieznaczne środki – stwierdził przewodniczący komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu. 

Trzecią dużą inwestycją w tym kwartale miasta jest remont ul. Szerokiej, która sąsiaduje zarówno ze szkołą, jak i wspomnianym blokiem. 
- Na ten cel miasto także otrzymało duże dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych w kwocie blisko 6 mln zł. To jedno z największych dofinansowań na drogi w ubiegłym roku. Tylko w tej części miasta ze środków rządowych będą realizowane w roku 2022 inwestycje dofinansowane kwotą ok. 25 mln zł z budżetu państwa. To zadaje kłam różnym stwierdzeniom, że Węgrów jest pomijany. Nie ma na naszym terenie miasta, które otrzymywałoby więcej środków rządowych. Węgrów korzysta z tych programów i cieszę się, że mogę wspierać te projekty jako senator z Węgrowa, cieszę się także ze współpracy z radnymi z klubu Prawa i Sprawiedliwości, bo wspólnie o te inwestycje zabiegamy – dodała Maria Koc, senator RP.

Jak dodał Tomasz Staręga, remont ul. Szerokiej to zadanie, na które czekało wielu mieszkańców.
- Remont zostanie przeprowadzony na odcinku 2,6 km. To bardzo ważne zadanie. Jest tu bardzo duże osiedle, mieszkańcy w końcu będą mogli bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się do centrum, sklepów, kościoła czy szkoły – dodał radny Staręga.


 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%