Zamknij
REKLAMA

Węgrów pożegnał. śp. Tadeusza Ryczkowskiego

09:28, 26.06.2019 | M.M
REKLAMA

W sobotę 8 czerwca Węgrów obiegła niezwykle smutna informacja o śmierci radnego Tadeusza Ryczkowskiego (69l.). W środę 12 czerwca pogrążeni w smutku rodzina, przyjaciele, współpracownicy i mieszkańcy Węgrowa towarzyszyli zmarłemu w ostatniej drodze.


Śp. Tadeusz Ryczkowski to przez węgrowian postać ceniona. Był znany ze swojej otwartości i zaangażowania w sprawy lokalne. Przez wiele lat pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej Węgrowa, przez lata zasiadał także w prezydium, zarówno jako Przewodniczący Rady, jak i w charakterze Wiceprzewodniczącego. Angażował się także w prace komisji tematycznych. W aktualnej kadencji śp. Tadeusz Ryczkowski był Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa, organu istotnego w miejskiej strukturze. 

Pogrzeb śp. Tadeusza Ryczkowskiego zgromadził wielu mieszkańców. Wszyscy chcieli pożegnać swojego sąsiada, pedagoga, współpracownika. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, była Senator RP z Węgrowa, Maria Koc, władze miasta, na czele z Burmistrzem Pawłem Marchelą oraz Przewodniczącą Rady Zofią Paczóską, była także delegacja Starostwa Powiatowego na czele ze Starostą Ewą Besztak, a także wójtowie ościennych gmin, między innymi Bogusław Szymański czy Bogdan Doliński. 
Śp. Tadeusz Ryczkowski był samorządowcem od lat, zatem przedstawicieli tej grupy nie brakowało. Wśród pogrążonych w smutku żałobników było także wielu byłych już samorządowców, którzy przez lata wspólnie z śp. Tadeuszem Ryczkowskim decydowali o kierunkach rozwoju naszego miasta.

Wzruszającą mowę pożegnalną wygłosił burmistrz Węgrowa, Paweł Marchela, który wspominał lata wspólnej pracy. 
- Był pan i pozostanie dla mnie autorytetem. Autorytetem w życiu zawodowym, społecznym i prywatnym. Jeszcze niedawno rozmawialiśmy, aż trudno uwierzyć, że tej rozmowy nie skończymy. Rozmawialiśmy o tym, jaki stół do gry tenisa mam kupić dla mojego syna. Kupiłem taki, jaki mi doradzałeś. Takich rozmów codziennie było wiele, ale dużo było takich, które miały duże znaczenie w moim życiu – mówił burmistrz Paweł Marchela, który ze wzruszeniem opowiadał o cennych radach, jakie otrzymywał od śp. Tadeusza Ryczkowskiego. To właśnie jemu burmistrz Marchela w dużej części zawdzięcza to, jakie stanowisko teraz pełni. 
- Zawsze doradziłeś, wsparłeś. Nieocenione są dla mnie twoje rady, kiedy byłem nauczycielem czerpałem z twojej wiedzy i doświadczenia jak być dobrym pedagogiem, a przede wszystkim człowiekiem. Zawsze słuchałeś. To ty służyłaś radą, kiedy współpracowaliśmy ze sobą w samorządzie przez blisko 15 lat. Zawsze patrząc w tym samym kierunku. Najpierw we wspólnym komitecie, a teraz ponownie mogliśmy razem współpracować. Często mówiłeś do mnie: „Pomyśl spokojnie, zastanów się i działaj. Wszystko dla dobra miasta i mieszkańców.” Poznałem cię również jako ojca troszczącego się o swoje dzieci. Niejednokrotnie rozmawialiśmy o ich osiągnięciach w nauce i życiu. Lubiłem słuchać gdy opowiadałeś o wędkowaniu i swojej drugiej pasji – tenisie stołowym. Na wiele trudnych spraw dyskutowaliśmy wieczorem, czasami siedząc w samochodzie lub robiąc „kółko”, jak zwykłeś to mówić, po ulicach naszego miasta. Tych rozmów będzie mi brakowało. Nie zdążyłem ci za to wszystko podziękować. Bo to nie tak miało być. Obiecałeś, że będziesz wspierał mnie w kierowaniu sprawami miasta. Wierzę, że słowa dotrzymasz. Jak zawsze. I z góry będę czuł Twoją obecność. Dziś żegnam Cię w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców Węgrowa tak licznie dzisiaj zgromadzonych. Jako burmistrz tego miasta mogę obiecać modlitwę i pamięć. Odpoczywaj w pokoju – powiedział burmistrz Paweł Marchela. 

W imieniu radnych Rady Miejskiej Węgrowa śp. Tadeusza Ryczkowskiego pożegnałaprzewodnicząca Zofia Paczóska.
- Dziś w głębokim smutku i żalu towarzyszymy w ostatniej drodze, odprowadzając na miejsce wiecznego spoczynku naszego długoletniego Radnego Rady Miejskiej Węgrowa, znanego działacza społecznego, ale nade wszystko dobrego i szlachetnego człowieka – Śp. Tadeusza Ryczkowskiego – rozpoczęła Zofia Paczóska, przypominając o samorządowym doświadczeniu postaci, która stała się ikoną węgrowskiego samorządu.
- Służąc miastu jako radny, przepracował 24 lata. Za tę służbę i zaangażowanie został uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Węgrowa”. Jako radny miał swoje głęboko przemyślane zdanie, które potrafił obronić, będąc jednocześnie otwartym na poglądy innych. Był zdolny do kompromisu, nie szukał w żadnej sprawie swojego interesu i korzyści. Bardzo chętnie dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą. Życiowy optymizm i pogoda ducha były dla nas dobrym przykładem zachowania w sytuacjach trudnych – mówiła Zofia Paczóska, podkreślając także wszechstronną wiedzę śp. Tadeusza Ryczkowskiego, która była imponująca. 

Śp. Tadeusza Ryczkowskiego pożegnała także dyrektor Szkoły Podstawowej w Korytnicy, w której spędził on swoje życie zawodowe. Jak opowiadał, do dziś grono pedagogiczne ciepło wspomina śp. Tadeusza Ryczkowskiego, wracając w pamięci do jego kultowych powiedzeń.

Po Mszy świętej, tłum mieszkańców przeniósł się na cmentarz, gdzie śp. Tadeusz Ryczkowski, człowiek zasłużony dla Ziemi Węgrowskiej, spoczął na wieki. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA