Zamknij
REKLAMA

Droga w Zuzułce oficjalnie otwarta

12:12, 30.07.2022 | A.K.
fot. A.K.
REKLAMA

Droga w Zuzułce otwarta. – Nie byłoby dzisiejszej uroczystości gdyby nie rządowe programy dofinansowujące. Dzięki nim możemy poprawiać standard życia mieszkańców – mówił podczas uroczystości wójt gminy Miedzna Tadeusz Okulus.

Uroczyste otwarcie miało miejsce w poniedziałek, 25 lipca. Przecięcia wstęgi dokonali: senator RP Maria Koc, poseł na Sejm RP Maciej Górski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, proboszcz parafii w Starejwsi ks. Marek Sidoruk, wicestarosta powiatu węgrowskiego Marek Renik, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Onaszkiewicz, wójt gminy Miedzna Tadeusz Okulus, właściciel firmy Wikrusz i jednocześnie wykonawca inwestycji w Zuzułce Adam Witkowski, prezes Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Węgrowie Sławomir Wrzosek oraz sołtys wsi Lidia Bartnik.

Około 2 km odcinek kosztował 1,72 mln zł. Zadanie udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z rządowego funduszu przeciwdziałania COVID-19 – 500 tys. zł i dotacji z programu „Polski Ład” – 493 tys. zł. Reszta to wkład własny gminy. – Nie byłoby dzisiejszej uroczystości gdyby nie rządowe programy dofinansowujące. Dzięki nim możemy poprawiać standard życia mieszkańców – mówił podczas otwarcia wójt Tadeusz Okulus. – I za to podziękowania składam na ręce senator RP Marii Koc, posła na Sejm RP Macieja Górskiego i kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anny Kaszuby. Bez dofinansowań i państwa zabiegów, nie udałoby się tego dokonać – dodał. 

[FOTORELACJA]25[/FOTORELACJA]

Głos zabrała również senator Maria Koc. – Myślę, że przy takim tempie inwestowania wszystkie problemy, którymi są m.in. drogi czy kanalizacja, zostaną rozwiązane. Gratuluję i cieszę się, że jako parlamentarzyści możemy takie programy wspierać. Często też rozmawiamy z premierem Mateuszem Morawieckim o potrzebach na wschodnim Mazowszu. Wszystkim się wydaje, że jest ono bogate, ale bogata jest Warszawa, a Mazowsze ma najbiedniejsze regiony w Polsce. Dobrze więc, że są programy rządowe, z których gminy, miasta czy powiaty, nawet te najmniejsze, mogą korzystać i realizować najpotrzebniejsze inwestycje. Ludzie muszą mieć dobre drogi, kanalizacje czy dostęp do szkół i przedszkoli. To decyduje o jakości życia, a przede wszystkim o tym, że młodzi ludzie chcą zostawać w miejscu, gdzie widzą perspektywy – wyjaśniała.

Rolę rządowych programów docenił także wicestarosta powiatu węgrowskiego Marek Renik. Przypomniał on o zrealizowanym odcinku Miedzna-Orzeszówka do granicy powiatu i wykonanej inwestycji na trasie Węgrów-Miedzyleś, w tym przebudowie odcinka Węgrów-Tchórzowa, którym obecnie jeździ się z prawdziwą przyjemnością. Wicestarosta zaznaczył, że potrzeb jest wiele, a najbliższych planach jest realizacja drogi w miejscowości Wola Orzeszowska od granicy powiatu w stronę Miedzny. – Koszt tego zadania to około 8,5 mln zł, to inwestycja ogromna, ale też bardzo ważna. Jeśli jednak będzie poparcie ze strony parlamentu i będą starania pani senator Marii Koc, pana posła Macieja Górskiego i pani kierownik Anny Kaszuby o to, by wspierać nasze gminy i samo zaangażowanie samorządów, by wspierać drogi powiatowe, to jest szansa, że to wykonamy. Jest tendencja rosnąca, skoro przez 3 lata zrobiliśmy zadania za 8,5 mln zł, to i teraz kolejny etap na kolejne 8,5 mln się uda – podkreślił.

Poświęcenia drogi dokonał proboszcz parafii w Starejwsi ks. Marek Sidoruk (parafią Zuzułki jest kościół pw. Michała Archnioła w Starejwsi (gm. Liw), mimo terytorialnej przynależności Zuzułki do gminy Miedzna). Po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie, zebrani goście udali się na wizytację ukończonej pod koniec ubiegłego roku drogi przez tzw. Pieńki (koszt ok. 1 km odcinka  to 1,291 mln zł, z czego 904 tys. zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, reszta – wkład własny gminy), a także dokończonej w ostatnich tygodniach budowy kanalizacji sieciowej (wykonane 73 przyłącza) i niemal 2 km odcinka drogi w Żeleźnikach. Całkowity koszt zadania to 3 mln, w tym 2,5 mln zł – dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i 0,5 mln zł – udział własny gminy.

(A.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%