Zamknij
REKLAMA

Droga Krypy-Karczewiec ukończona, ale w kiepskiej atmosferze

12.53, 16.09.2022 A.K.
fot. A.K.
REKLAMA

Mieszkańcy gminy Wierzbno mogą odetchnąć z ulgą. Budowa drogi Krypy-Karczewiec właśnie dobiega końca.

Droga ta przez kilka tygodni utrudniała życie mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy aby dotrzeć do domów lub wykonać prace na polu, musieli pokonywać doły i powstałe po deszczu dziury i kałuże. Mimo dużych trudności wynikających z nieoczekiwanego wzrostu kosztów zadania, wylana właśnie została druga warstwa asfaltu. Planowany odbiór zadania odbyć się ma jeszcze we wrześniu.

Już podczas prac okazało się, że początkowa wartość projektu musi ulec zwiększeniu o 300 tys. zł. Na taką okoliczność nie była przygotowana gmina Wierzbno, która nie widziała możliwości znalezienia dodatkowych środków, które wsparłyby Starostwo Powiatowe w Węgrowie w dokończeniu inwestycji. Po próbach negocjacji, starostwo przeznaczyło w końcu zabezpieczone w swoim budżecie potrzebne w całości fundusze, by zakończyć budowę drogi.

Trudności te nie wynikały z naszej strony – mówi starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak. –  Przez pewien czas wykonawca miał trudności finansowe i stąd przestój z dalszą realizacją, za co jako starosta powiatu przepraszam. Nikt tej sytuacji nie mógł przewidzieć. Jeśli chodzi o dodatkowe koszty, to liczymy, że gmina Wierzbno wyasygnuje jakieś środki nawet na koniec roku. Jeśli tak się nie stanie, to trudno, pokryjemy sami dodatkowe koszty, ale będzie to miało odzwierciedlenie w naszej przyszłej współpracy. Rozmowy w tej kwestii z gminą toczą się równolegle. Co roku zabezpieczamy w budżecie pewne środki na ratowanie inwestycji i po prostu teraz je wykorzystamy. Sprawą nadrzędną jest dla nas zakończenie zadania. Nasza decyzja była szybka i stanowcza – chcemy jak najszybciej umożliwić ludziom przejazd i powrót do normalnego życia. Trzeba spokoju, mądrości i wytrwałości w dążeniu do celu. Współpraca polega jednak na tym, że obie strony ponoszą konsekwencje, które z tej współpracy wynikają. Skoro umówiliśmy się, że ponosimy po 50% wkładu własnego, to powinno dotyczyć i tego punktu. Mamy nadzieję, że gmina wywiąże się z tej umowy. Inwestycja ta jest na ukończeniu. Cieszmy się z nowej drogi, bezpieczniejszej, lepszej i podnoszącej jakość życia – podkreśla starosta Ewa Besztak.

Droga Krypy-Karczewiec to tylko jeden z trzech etapów poprawy infrastruktury drogowej na terenie gminy. To ważne zadanie, na które mieszkańcy gminy czekali długie lata. Oprócz nowej nawierzchni, wzdłuż jezdni pojawił się chodnik, 3 zatoki autobusowe i kanał technologiczny. Za kilka dni zostaną wykonane korytka krakowskie. Całkowita wartość wyniosła ponad 4,617 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to ponad 2,840 mln zł, środki z budżetu powiatu węgrowskiego – niemal 1,168 mln zł i wkład własny gminy Wierzbno – prawie 609 tys. zł.

Oprócz dobiegającej do końca inwestycji planowana jest też budowa drogi w miejscowości Wierzbno. Zakres prac przewiduje m.in. przebudowę drogi na odcinku ponad 700m, budowę chodnika, wykonanie poboczy, przebudowę skrzyżowań, zjazdów do działek, budowę zatoki autobusowej, miejsc postojowych i wymianę przepustów pod jezdnią. Wartość inwestycji to niemal 4 mln zł, w tym ponad 2,685 mln zł to dotacja to środki z budżetu państwa. Pozostałe środki – ponad 1,251 mln zł to wkład powiatu węgrowskiego i gminy Wierzbno (po 50% dofinansowania). Planowany termin zakończenia robót to koniec listopada 2022 r.

Trzecim planowanym etapem jest przebudowa drogi Wierzbno-Krypy, ale na tę inwestycję trzeba jeszcze poczekać.  

 

(A.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%