Zamknij
REKLAMA

100 lat OSP w Grębkowie. Na prezent nowy wóz

22.24, 21.09.2022 A.K.
fot. AK
REKLAMA

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – to znane, strażackie zawołanie nabrało szczególnej mocy dla druhów z Grębkowa. W sobotę, 17 września, świętowali oni podwójnie. 


Tego bowiem dnia strażacy obchodzili 100-lecie istnienia OSP Grębków. Podczas jakże wyjątkowych „urodzin” przekazano także wymarzony „prezent” – nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. posłowie na Sejm RP Maciej Górski i Czesław Mroczek, wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP gen. bryg. w st. spoczynku Wiesław Leśniakiewicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Albina Łubian, szef gabinetu politycznego wiceprezesa Rady Ministrów Ryszard Madziar, radna województwa mazowieckiego i zastępca Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Joanna Bala, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, komendant PPSP w Węgrowie mł. bryg. Mateusz Bieniak, prezes honorowy Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Ryszard Gajewski oraz prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Paweł Łabaj. Duży wkład w pozyskanie nowego wozu bojowego wniosła Senator RP Maria Koc, która wspierała samorząd w pozyskiwaniu środków na sfinansowanie zakupu, za co strażacy wyrazili wdzięczność.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Bartłomieja Ap. w Grębkowie. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pod strażnicę. Tam odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą działalność strażaków z Grębkowa i specjalnie odrestaurowany na sobotnie obchody, pierwszy dzwon straży wykonany z obciętej butli tlenowej, pochodzący z 1935 r. Dalsze uroczystości przebiegły na placu głównym. Wszystkich przybyłych gości przywitał prezes Zarządu Gminnego OSP i jednocześnie wójt gminy Grębków Bogdan Doliński. Na początku podkreślił rolę udanej współpracy, której to najlepszym dowodem jest zakup wozu strażackiego wartego 1 mln zł. Życzył też druhom z Grębkowa zdrowia, szczęścia, satysfakcji i dumy z niesienia pomocy osobom potrzebującym. – Dodam, że OSP w Grębkowie nie tylko z racji wieku, a ma 100 lat, ale z racji wielkiej gotowości bojowej, należy do najlepszej w powiecie, co jest chlubą dla naszej gminy. Patrząc na młodych adeptów stojących przede mną, przyszłość naszej straży maluje się w kolorowych barwach – podsumował.

Wzniosłym momentem było złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości Adama Kaczmarczyka wiceprezesowi Zarządu Głównego Związku OSP gen. bryg. Wiesławowi Leśniakiewiczowi. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt zebrani uczestnicy odśpiewali hymn narodowy. Kronikę jednostki przedstawił prezes OSP w Grębkowie druh Andrzej Kąca, który przypomniał obecnym o zasługach jednostki i jej udziale w najważniejszych wydarzeniach państwowych i kościelnych. W kolejnej części uroczystego apelu dokonano aktu dekoracji sztandaru jednostki Złotym Znakiem Związku. Potem wręczono odznaczenia. 
Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczeni zostali: Józef Ośko i Bolesław Bok. Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Andrzej Kąca, Piotr Majewski, Mariusz Namięta, Roman Więch, Tomasz Wojewódzki i Jacek Zaliwski. Srebrnym medalem uhonorowano: Tadeusza Bieniaka, Mariusza Bieniaka, Mariusza Kosiorka, Adama Kosiorka, Grzegorza Milewskiego, Rafała Milewskiego, Marcina Stępniaka, Grzegorza Wąsowskiego, Arkadiusza Wąsowskiego, Macieja Krajewskiego, Tomasza Wójcika i Henryka Kobiela. Brązowy medal trafił do rąk: Cezara Gryglasa, Jarosława Kołaka, Łukasza Kopcia, Karola Pachnika, Jarosława Stępniaka, Adama Stępniaka, Bogdana Stępniaka, Michała Wójcika, Damiana Szymczakowskiego i Artura Zaliwskiego. 
Dyplom Uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego z okazji jubileuszu 100-lecia otrzymał: Zygmunt Tafil, Franciszek Kuźma, Adam Karczewski, Stanisław Pachnik, Andrzej Sasim, Bogdan Doliński, Maciej Krajewski, Mariusz Kosiorek, Adam Kosiorek, Piotr Majewski, Andrzej Kąca, Mariusz Namięta, Mateusz Bieniak, Marcin Stępniak, Grzegorz Milewski, Jarosław Stępniak, Rafał Milewski, Karol Pachnik i Jakub Kosiorek. 

Dyplom Uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Grębkowie za udział w pożarze w Kuźni Raciborskiej, największym pożarze w Polsce, który miał miejsce 30 lat temu przekazano: Henrykowi Pacholskiemu, Stanisławowi Pachnikowi, Tomaszowi Wojewódzkiemu i Ireneuszowi Więch. Nie zapomniano też o druhach – seniorach. Podziękowanie otrzymali: Bolesław Bok, Józef Ośko, Zygmunt Tafil, Stanisław Topolski, Czesław Kołak, Józef Knap, Franciszek Kuźma, Tadeusz Kołak, Henryk Kobiela, Władysław Sasim, Roman Więch, Waldemar Wójcik, Henryk Pacholski, Wiesław Strupiechowski, Wiesław Czyżewski, Czesław Wójcik, Janusz Więch, Tadeusz Bieniak, Sławomir Namięta, Grzegorz Wąsowski i Józef Zaliwski. Wyróżnieni zostali też przyszli adepci sztuki pożarniczej. Wśród najmłodszego pokolenia braci strażackiej znaleźli się: Kacper Bieniak, Dawid Badziak, Jakub Kąca, Natalia Kąca, Michał Kosiorek, Aleksandra Kosiorek, Bartłomiej Majewski, Konrad Milewski, Dominik Milewski, Dawid Namięta, Krystian Namięta, Krystian Stępniak, Ernest Stępniak, Ida Stępniak, Szymon Wójcik i Wiktoria Zaliwska. 

Miłym akcentem były podziękowania strażaków skierowane do żon, które w nagrodę za wyrozumiałość, miłość, troskę i dodatkowy bagaż obciążeń związany z posiadania męża-strażaka, dostały piękną, czerwoną różę. W końcu nadszedł czas na odebranie kluczyków i uroczyste przekazanie samochodu bojowego. 
Poświęcenia pojazdu dokonali: kapelan diecezjalny strażaków ks. kan. Andrzej Biernat, ks. Krzysztof Pawelec i ks. Łukasz Kwasowiec.  

Po prezentacji nowego wozu, głos zabrali goście. – Grębków to jedna z najstarszych miejscowości wschodniego Mazowsza – mówił poseł Czesław Mroczek.
Jesteście częścią tej pięknej historii. Stan liczebny straży w Grębkowie jest dynamiczny, a w wyposażeniu i skuteczności działania, nie różni się od straży zawodowej, z czego bardzo się cieszę i serdecznie państwu gratuluję. Widzimy przyszłość OSP Grębków, młodzieżową drużynę, dziewczyny i chłopców którzy będą pisali nie gorszą, dobrą przyszłość tej jednostki. Wiele się zmienia, ale jedno nie – chęć poświęcenia i oddania siebie samego innym ludziom, ażeby im pomóc w sytuacji trudnej – zaznaczył.
Na terenie powiatu węgrowskiego jest ponad 70 jednostek OSP, część z nich takie wspaniałe i dostojne jubileusze mają już w swojej karierze. Wszyscy zasługują na podziękowanie i wielki szacunek za to, co robicie. Bo to druhny i druhowie reagują najszybciej na potrzeby swoich sąsiadów. To też 100 lat pokazania świadectwa dobrego patriotyzmu – dodała starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak. Słowa podziękowania wyraził też szef gabinetu politycznego Ryszard Madziar, który jak się okazało pochodzi z gminy Grębków. – Wielu druhów, którzy tu przede mną stoi, to moi koledzy z ławy szkolnej. Bardzo wam dziękuję wam i waszym rodzinom za wspaniałą służbę. Patrząc na młodzież jesteście czwartym albo piątym pokoleniem, które na ziemi grębkowskiej pełni ta wspaniałą służbę – zauważył.

Po przemówieniach gości przyszedł czas na prezenty – grawery, statuetki, dyplomy, vouchery (500 zł od Starostwa Powiatowego w Węgrowie) i czeki (1 tys. zł od Zakładu Gospodarki Komunalnej w Grębkowie). Złożone na ręce prezesa OSP w Grębkowie Andrzeja Kący i naczelnika OSP OSP w Grębkowie Mariusza Namięty, upominki mają zdobić siedzibę jednostki i wzbogacić wyposażenie straży.

[FOTORELACJA_LISTA]28[/FOTORELACJA_LISTA]

 

(A.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%