Zamknij
REKLAMA

Gmina Wierzbno rozwija sieć wodociągową

16.37, 22.09.2022 A.K.
REKLAMA

Gmina Wierzbno inwestuje w wodociągi. Budowa sieci obejmuje takie miejscowości jak Janówek, Wyględówek, Nadzieja, Ossówno, Brzeźnik i Rąbież.


Sieć wodociągowa jest jedną z kluczowych inwestycji w dalszym rozwoju gminy Wierzbno. Inwestycja ta nie tylko poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej, ale również podniesie jakoś życia w gminie. Ponadto wybudowanie sieci wpłynie na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych, w szczególności suszy. Mieszkańcy kilku sołectw zyskają też niezawodny dostęp do wody pitnej, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. 

Na zrealizowanie zadania trzeba będzie jednak trochę poczekać, gdyż dopiero zakończono procedurę przetargową. 
Podczas pierwszego przetargu wpłynęła nam jedna oferta, która przewyższała nasze możliwości finansowe o ponad 2,78 mln zł, dlatego też przetarg musieliśmy unieważnić – mówi wójt gminy Wierzbno Emil Wąsowski. 
W 2021 roku składając wniosek na dofinansowanie założyliśmy, że ceny te mogą ulec zwiększeniu i dlatego ubiegaliśmy się z naddatkiem. Wówczas koszt wykonania 
1 kilometra wynosił 200-220 tys. zł. Na chwilę obecną, koszt wykonania wodociągu opiewa na kwotę około 400 tys. zł. Koszty te więc znacznie wzrosły
– zaznacza. 

W sierpniu gmina Wierzbno rozstrzygnęła drugi przetarg na budowę sieci wodociągowej. Pierwotnie zadanie miało kosztować 6 mln zł, z czego 5,7 mln to środki pozyskane z „Polskiego Ładu”, a 5% wartości inwestycji , to jest 300 tys. zł miał stanowić wkład własny gminy.
Przetarg jednak przewyższył planowane koszty i opiewa na 7,4 mln zł. To o 1,4 mln więcej niż zakładaliśmy. 1 mln zł dołożymy z Funduszu Covidowego, a na pozostałe 400 tys. zł weźmiemy pożyczkę – dodaje wójt Wąsowski.
 

(A.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%