Zamknij
REKLAMA

W centrum Wierzbna trwa wielka przebudowa. Remontowana jest droga w kierunku Karczewca

11.45, 24.11.2022 A.K. Aktualizacja: 13.27, 24.11.2022
fot. A.K.
REKLAMA

Trwa przebudowa drogi powiatowej Wierzbno-Karczewiec. Oprócz nowej nawierzchni, zmieni się też centrum samego Wierzbna. – Chciałbym, aby nasz park stał się wizytówką gminy – podkreśla wójt Emil Wąsowski.


Realizowana wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Węgrowie i gminę Wierzbno zadanie obejmuje m.in. przebudowę drogi wiodącej z Karczewca do Wierzbna, wykonanie chodnika, przebudowę skrzyżowań, zjazdów do działek znajdujących się przy drodze, budowę zatoki autobusowej, miejsc parkingowych, wymianę przepustów pod jezdnią, wykonanie wpustów deszczowych oraz studni kanalizacyjnych oraz montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Wartość zadania to 3,937 mln zł, z  czego ponad 2,685 to dotacja ze środków budżetu państwa, a pozostała część to wkład własny w równych częściach powiatu i gminy. 
Z uwagi na przepisy obowiązujące w ruchu drogowym odnośnie przejazdu samochodów ciężarowych musi być zmieniona organizacja ruchu – mówi wójt gminy Wierzbno Emil Wąsowski. 
Zostanie ona przeniesiona koła kościoła i biec ma przez parking, dlatego ma być on rozbudowany i tam odbywać się będzie ruch samochodów ciężarowych. Pierwsza koncepcja zmiany organizacji ruchu była taka, żeby na środku, przy parku powstało rondo, ale nawet te najmniejsze, jakie byłoby możliwe, zabrałoby większą część skweru. Jestem zwolennikiem zieleni i dlatego nie zdecydowaliśmy się na to, żeby wszystko było wybetonowane. W przyszłym roku chcę też całkowicie zmodernizować park, który wymaga pielęgnacji. Będzie on czysty i łatwy w utrzymaniu. Chciałbym, aby stał się wizytówką gminy – dodaje.

To nie jedyne inwestycje drogowe na terenie gminy. Niedawno została ukończona droga w miejscowości Wyględówek-Nadzieja, Starym Dworze i w Wierzbnie (odcinek wiodący w kierunku poczty i gminnej biblioteki), dobiegają też końca prace przy drodze w Strupiechowie. Samorząd planuje też wykonać 16 dodatkowych odcinków. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji projektowej. – Środki zostały pozyskane z Polskiego Ładu, w przyszłym roku ogłosimy przetarg. Będziemy to wykonywać przy użyciu dobrej technologii, stawiamy na podbudowę piaskowo-cementową w granicach do 15 cm, plus do 10 cm kruszywa i dwie warstwy asfaltu po 4 cm – wyjaśnia wójt Emil Wąsowski.

Wśród planowanych inwestycji znalazła się droga w Cierpiętach (2 odcinki), Majdanie, Helenowie, Adamowie, Natolinie, Brzeźniku, Koszewnicy, Czerwonce-Folwark, Czerwonce, Soboniu, Wierzbnie (2 odcinki), Kazimierzowie oraz Świdnie (2 odcinki). Samorząd przymierza się też do remontu drogi powiatowej w kierunku Wierzbno-Brzeźnik i w miejscowości Jaworek. – Wystąpiliśmy już do Starostwa Powiatowego w Węgrowie z wnioskiem o możliwość przejęcia dróg na czas realizacji zadania. Ośmiokilometrowy odcinek w kierunku Brzeźnika podzielmy na etapy. W pierwszym etapie wykonamy połowę drogi. Natomiast 500-metrowy odcinek w Jaworku dzieli się na część gminną i powiatową i ten odcinek chcemy od powiatu przejąć na czas wykonania zadania – planuje wójt.  

O potrzebne na oba zadania dofinansowania samorząd będzie ubiegał się na początku 2024 roku, w ramach rządowego programu Polski Ład. 

(A.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%