Zamknij
REKLAMA

Miejski i Gminny Ośrodek Kultury Łochowie zakończył właśnie dwuletni projekt TISZ

09.56, 08.12.2022 Fot. Krzysztof Prochacki Aktualizacja: 09.57, 08.12.2022
Fot. Krzysztof Prochacki
REKLAMA

Głównym celem projektu była edukacja kulturalna młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, podniesienie ich kompetencji kulturowych w zakresie wiedzy o teatrze, kulturze współczesnej, filmie a także dialog pomiędzy specjalistami kultury i odbiorcami.

Projekt składał się z trzech części: Zajęcia teatralno- lalkowe, warsztaty ze specjalistami z Teatru Rozmaitości, warsztaty filmowe.  Zajęcia odbywały się  zarówno w Łochowie jak i w Warszawie, gdzie młodzież mogła również obejrzeć spektakle w TR.

W tym roku szkolnym zajęcia obejmowały, wyjazdy do TR, wykłady związane ze sztuką współczesną, warsztaty teatralne prowadzone przez aktora i reżysera Piotra Świtalskiego i w ostatnich fazach Annę Mikę oraz filmowe prowadzone przez reżysera Cezarego Ciszewskiego pomysłodawcę i realizatora ,,Miasta w Komie’’.

 Dnia 24 listopada 2022 odbyło się zakończenie dwóch ostatnich części projektu. Została przygotowana Gala związana z filmem i teatrem. Tego dnia rodzice, kadra pedagogiczna wraz z Dyrekcją Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz goście mogli obejrzeć efekty pracy nad spektaklem z młodzieżą, które zaowocowały spektaklem ,,Tu i teraz’’. Temat występu wymyśliła młodzież i na tej podstawie został przygotowany scenariusz. Dotyczył on problemów z jakimi stykają się młodzi ludzie, był przestrogą, ale także niósł nadzieję, że nie wszystko może się źle zakończyć. Spektakl wzbogaciła wspaniała nowatorska oprawa wizualna, którą zajmowała się młodzież w trakcie spektaklu. To była ,,prawdziwa uczta dla zmysłów’’, ,,bardzo edukacyjne przesłanie’’ – takie komentarze pojawiały się po premierze.

Drugą częścią wydarzenia była Gala Filmowa. Podczas niej odbyła się premiera filmu ,,Łochów w Komie’’ w reżyserii Cezarego Ciszewskiego. Był to efekt dwuletniej współpracy tego twórcy z młodzieżą z ZSP w Łochowie oraz MiGOK w Łochowie. Uczniowie podczas warsztatów filmowy otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących chociażby takiego savoir – vivre co zamieszczać w sieci, aby nie skompromitować innych. Młodzież także uczestniczyła w czasie nagrań do filmu, obok mieszkańców, np. studentów Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, była również jego głównymi aktorami. To dokument o Łochowie, o jego społeczności i ich sprawach codziennych. W zawiązku z zajęciami filmowymi odbył się także konkurs powarsztatowy. Podczas uroczystości nagrody rzeczowe otrzymali: I miejsce - Dawid Owsianka, II miejsce - Mateusz Żochowski, III miejsce - Konrad Kostrzewa. 

Uroczystość wzbogacił panel dyskusyjny na temat projekcji filmowej, w którym udział wzięli: aktorka filmowa i teatralna Joanna Trzepiecińska,

Dwukrotny laureat nagrody Grand Press Pfoto – Bartek Kosiński, Artur Lis – Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie, Monika Słowik – wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz Marta Petryk montażystka filmu ,,Łochów w Komie’’ oraz Cezary Ciszewski i Piotr Świtalski.

Na zakończenie odbył się występ muzyczny ,,Fifka’’ ucznia ZSP w Łochowie, który jedną piosenkę zaśpiewał w duecie z Mateuszem Żochowskim.

Projekt TiSZ został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

 

(Fot. Krzysztof Prochacki )
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%