Organizowane cykliczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, a także wyjątkowość zabytkowego XVIII-wiecznego klasztoru, możliwość zwiedzenia ekspozycji muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, podziemi i lapidarium w podziemiach sprawia, że turyści coraz chętniej odwiedzają Węgrów. Od czerwca do grudnia 2022 roku zorganizowano 55 imprez, w których wzięło udział 5241 osób, a turystycznie odwiedziło to miejsce ponad 3,5 tys. osób. Spokojnemu podziwianiu uroku Doliny Liwca i dostrzeganiu bogactwa kulturalnego Węgrowa sprzyja obecność hotelu i restauracji. Z dawnych strychów klasztornych udało się bowiem uzyskać nowe możliwości i wydzielić 54 miejsca noclegowe wraz łazienkami.
O szerokiej ofercie edukacyjnej, historycznej i kulturalnej mówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 28 grudnia, w Centrum Dialogu Kultur. Podsumowania działalności nowej placówki na mapie kulturalnej Węgrowa i okolic dokonali: dyrektor CDK dr Marek Sobisz, koordynator działań kulturalnych CDK Roman Postek, a także specjalista do spraw promocji Barbara Rychlik. Gościem specjalnym była senator i jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur – Maria Koc. Z powodu choroby na spotkanie nie przybył proboszcz parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy – ks. kan. dr Romuald Kosk.
Istotę funkcjonowania i bogatą ofertę kulturalną Centrum Dialogu Kultur przybliżył Roman Postek, który zdradził, że najwięcej gości i odbiorców przyciągały koncerty. Do CDK przybyły takie gwiazdy jak Stanisława Celińska, Marek Piekarczyk czy Stanisław Sojka. Innym wydarzeniem kulturalnym był cykl „Jazz w klasztorze”. Koncerty te okazały się dużym sukcesem i odbyły się w wypełnionej po brzegi sali. Ciekawostką zorganizowaną na potrzeby miłośników natury i sportów ekstremalnych były imprezy plenerowe oraz „Wieczory podróżników”. Osobą zasługującą na wyróżnienie była Monika Rogozińska, pierwsza prezes polskiego oddziału The Explorers Clubs, klubu skupiającego najbardziej znakomitych odkrywców i podróżników z całego świata. Stałe grono odbiorców zyskały również „Wieczory mistrzów”, gdzie prezentowana była bardzo różnorodna muzyka. Szczególnie mocne wrażenie na słuchaczach wywarł koncert wirtuozki gry na skrzypcach elektrycznych Kamili Malik. Z myślą o najmłodszych odbiorcach powstał „Poranek rodzinny w klasztorze”. Wydarzeniem szczególnie jednoczącym ludzi był natomiast zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej Koncert Jedności Pokoju, podczas którego wystąpili artyści z Polski i Ukrainy.
– To co przyciąga ludzi do nas, to nie tylko działalność kulturalna, ale też działalność stricte turystyczna, gdyż udostępniamy wspaniały zabytek – mówił koordynator działań kulturalnych CDK Roman Postek. – Mamy do czynienia z dziełem barkowym na skalę europejską, jakim jest klasztor poreformacki, który jest jakby szkatułką wypełnioną drogocennymi klejnotami. Mamy dzieła Andrzeja Schlütera i Michała Anioła Palloniego, artystów z górnej półki i w swoim najlepszym wydaniu. To wzmocnione jest przez ekspozycję muzealną, poświęconą Węgrowowi jako miastu czterech kultur. Ludzie przyjeżdżający do Węgrowa są zafascynowani tolerancyjnością naszego terenu, gdzie przez kilkaset lat mieszkały obok siebie bardzo różne kultury i narodowości takie jak Polacy, Rusini, Żydzi, Niemcy a nawet Szkoci. Naszym lokalnym wkładem jest sala poświęcona Bitwie Węgrowskiej, która zasłynęła w całej Europie jako Polskie Termopile. Wiadomo, że turystyka zaczyna się od pozostania na miejscu. Nie chodzi nam o to, żeby ktoś przyjechał i wrócił do siebie. Chcemy, by tu został jak najdłużej i zwiedzał atrakcje – dodał Roman Postek.
W ciągu minionych miesięcy udało się zrealizować 18 projektów. Ważnym elementem działalności CDK była współpraca międzynarodowa, opierająca się przede wszystkim na organizacji wypoczynku dla polskich dzieci z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Jak się okazuje sukces CDK to efekt ciężkiej pracy zaledwie kilku osób. W placówce zatrudnionych jest łącznie 9 osób (wraz z pracownikami obsługującymi hotel i restaurację). Złożony do Narodowego Instytutu Wolności wniosek o potrzebne wsparcie uzyskał pozytywną opinię. Otrzymane 420 tys. zł dofinansowania pozwoli na zatrudnienie 3 osób na kolejne 3 lata, zakup niezbędnego wyposażenia oraz dalsze przedsięwzięcia kulturalne. Pozyskanie wszelkich środków zewnętrznych nie jest łatwe, bo jak się okazuje, dla działającego przy kościele CDK nie przysługują dotacje bieżące, a potrzebną pomoc można uzyskać pisząc stosowne projekty. Wszystkie wydarzenia, które odbyły się w ciągu zaledwie kilku miesięcy były możliwe dzięki wsparciu Fundacji PZU, Totalizatora Sportowego, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do popularyzowania działalności CDK przyczynił się też samorząd Miasta Węgrowa, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, gmina Liw i Łochów. Dzięki efektywnej pracy posty na facebooku dotarły do ponad 814 tys. osób!
– Wszyscy mamy świadomość, że znajdujemy się w wyjątkowym miejscu. W pięknej sali, która jeszcze niedawno była typowym wirydarzem klasztornym, w miejscu gdzie jeszcze niedawno ksiądz proboszcz hodował pomidory – wspominała podczas konferencji senator Maria Koc. – Pierwsze próby o pozyskanie środków na rewitalizację klasztoru zakończyły się niepowodzeniem. W końcu udało się pozyskać fundusze z programu współpracy transgranicznej. Wyremontowane zostały dwa zabytkowe klasztory – poreformacki w Węgrowie i klasztor reformacki w Rawie Ruskiej, w którym jest dzisiaj dom dziecka, zamieszkany przez 28 dzieci, a kolejne są w drodze. Wsparcie naszych rodaków, którzy żyją na tamtym terenie, ale i wsparcie dla Ukrainy, to jeden z ważnych elementów naszej misji jako CDK. Miejsce to jest kwintesencją naszej historii, tradycji, naszego dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej, jest czymś co łączy wszystkich Polaków na świecie. Nasze kolejne działania będą opierały się na szerszej promocji w Polsce i za granicą. Ważne, by to miejsce żyło, by ludzie poznawali historię Węgrowa, pogranicza Podlasia i Mazowsza, historię Polski. Klasztor bowiem znajduje się przy Wielkim Gościńcu Litewskim, a więc przy dawnym, najważniejszym trakcie dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, który łączył Warszawę i Wilno. Serdecznie dziękuję i gratuluję państwu, bo to zaszczyt móc z państwem współpracować – podkreśliła senator Maria Koc.
Miłe słowa popłynęły też w kierunku pani senator, która jak zaznaczył dyrektor CDK Marek Sobisz jest cennym wsparciem merytorycznym i źródłem wielu twórczych pomysłów. – Jako Centrum Dialogu Kultur wpisujemy się tymi działaniami w to, co wyznacza Stolica Apostolska, to jest, w pewne nowe kierunki działań kościoła katolickiego we współczesnym świecie. Mam tu namyśli słowa kardynała Gianfranco Ravasi, który mówi, że jednym z wymiarów dotarcia do współczesnego człowieka jest kultura. Kultura może być szansą spotkania z pięknem, nie w wymiarze estetycznym, ale doświadczenia ludzkiego serca – podsumował konferencję dr Marek Sobisz.
Warto dodać, że wszystkie wydarzenia, które odbyły się w 2022 roku były bezpłatne. Tak będzie i w przyszłym roku, choć kalendarz imprez nie jest jeszcze znany. O najbliższych planach pracownicy CDK będą rozmawiać we wtorek, 3 stycznia. Wiadomo jednak, że kontynuacji doczeka się cykl „Wieczór podróżników”, „Poranek rodzinny w klasztorze”, „Wieczór mistrzów”, „Jazz w klasztorze”, a także imprezy plenerowe poświęcone Janowi Dobrogostowi Krasińskiemu.