Zamknij
REKLAMA

Konstanty Radziwiłł nowym Wojewodą Mazowieckim

15:00, 25.11.2019 | Redakcja/informacja prasowa
REKLAMA

Wręczając powołania premier Morawiecki podkreślał rolę wojewody w samorządzie. "Serce Polski bije tak samo mocno w dużych miastach, jak w małych miejscowościach, małych powiatach i gminach i na terenach wiejskich" - mówił.

"Mamy ogromne przekonanie, że ten okres, który jest za nami, jest krokiem we właściwym kierunku, kiedy budujemy Polskę równomiernie rozwijającą się, Polskę, która rośnie nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też coraz więcej nadziei jest w mniejszych miejscowościach" - dodał.

Premier skrytykował zaś pomysły opozycji z kampanii wyborczej dotyczące likwidacji urzędu wojewody. "To nieporozumienie. Urzędy wojewodów są integralną częścią całego aparatu państwa polskiego, całego aparatu publicznego, który zapewnia obecność państwa, który powoduje, że państwo jest obecne w każdym zakątku Polski" - stwierdził.

Szef rządu przywoływał dane dotyczące zwiększenia dochodów w samorządach: z tytułu PIT ok. 45 proc. i ok. 35 proc. z CIT. Zaznaczył, że nie są to ostateczne dane, ze względu na to, że nie zakończył się jeszcze rok kalendarzowy.

"To dużo więcej niż w jakichkolwiek wcześniejszych okresach. To przyrost o około 0,5 mld zł w mieście Kraków, o podobną kwotę w Poznaniu, o 380 mln zł we Wrocławiu i 1 mld 800 mln zł w Warszawie. Oczywiście do dobrego każdy się szybko przyzwyczaja. To ogromna zasługa również naszych służb państwowych" - mówił premier, dziękując ministrowi koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu.

"To jest wielki sukces, który musi być odpowiednio doceniony, przeanalizowany po stronie samorządów, bo chcemy, żeby wojewodowie razem z urzędami marszałkowskimi działali ręka w rękę, żeby to było działanie dla dobra państwa, które jest bardzo spójne, ale zarazem bardzo uczciwe względem nagich faktów, liczb, z którymi trudno polemizować" - dodał.

Morawiecki wyraził nadzieję, że wzrost dochodów w samorządach przełoży się na podnoszenie efektywności, zmniejszenie obciążeń biurokratycznych.

Szef rządu podkreślał także rolę wojewodów związaną z działaniem funduszu dróg samorządowych i dziękował za to, że środki z budżetu państwa zostały dobrze rozdystrybuowane.

"To wielka radość, że mogłem od większości wojewodów usłyszeć, że wszystkie wnioski, które zostały skierowane do budżetu centralnego, bo to są środki z budżetu państwa, a nie środki unijne - cieszymy się ze środków unijnych, ale też bardzo cieszymy się, że budżet państwa jest w stanie pierwszy raz wygospodarować w historii III RP tak wysokie środki, że właściwie zaspokoiliśmy wszystkie żądania wojewodów poszczególnych województwach" - podkreślił.

Wyraził oczekiwanie, że wojewodowie nadal będą sprawnie realizować swoje obowiązki.

"Będziemy starali się usprawniać państwo tak, żeby usługi publiczne dla wszystkich obywateli były coraz bardziej dostępne, w coraz bardziej przyjazny sposób stosowane, aplikowane w różnych obszarach życia społecznego, publicznego" - powiedział szef rządu.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński mówił, że symbolicznym podsumowaniem działań wojewodów pierwszej kadencji rządu PiS jest wynik wyborczy części z nich. Przypomniał, że ośmiu wojewodów oraz dwóch wicewojewodów uzyskało mandaty poselskie.

W październikowych wyborach parlamentarnych do Sejmu wybranych zostało ośmioro wojewodów: Zbigniew Rau - wojewoda łódzki, Ewa Leniart wojewoda podkarpacka, Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyska, Paweł Hreniak wojewoda dolnośląski, Zbigniew Hoffmann wojewoda wielkopolski, Zdzisław Sipiera wojewoda mazowiecki, Władysław Dajczak wojewoda lubuski oraz Przemysław Czarnek wojewoda lubelski. Ponadto do parlamentu zostało wybranych dwoje wicewojewodów: Violetta Porowska ? wicewojewoda opolska oraz Bartłomiej Dorywalski ? wicewojewoda świętokrzyski.

"Dzisiaj powołujemy czterech nowych wojewodów, bardzo doświadczonych polityków. Myślę, że bez najmniejszego oporu szybko przejmą brzemię odpowiedzialności za pracę organów podległym wojewodom w terenie" - mówił Kamiński.

"Ten wynik wojewodów, tych ośmiu, a tak naprawdę dziesięciu nowych posłów to jest ocena opinii publicznej prace naszych wojewodów - bardzo wysoka ocena, bardzo wysoki stopień wiarygodności" - dodał.

Szef MSWiA podkreślił, że nominacje poszczególnych wojewodów były starannie dobrane i przemyślane. "To ludzie o znakomitym doświadczeniu w różnych dziedzinach" - mówił Kamiński.

Powołany na wojewodę mazowieckiego Konstanty Radziwiłł to b. minister zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Radziwiłł był senatorem IX kadencji, ubiegał się bezskutecznie o mandat europosłach w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. oraz w wyborach parlamentarnych do Senatu tego samego roku. W latach 2001-2010 był prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej. W latach 1980?1981 był prezesem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Akademii Medycznej i członkiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS. Był także działaczem Ruchu Wolność i Pokój.

Radziwiłł w poniedziałkowym wpisie na Twitterze zapewnił, że jako wojewoda mazowiecki zamierza wprowadzać w województwie politykę rządu jednocześnie współpracując z jednostkami samorządu terytorialnego. "Urząd musi działać sprawnie na co dzień, a służby państwa powinny być przygotowane na każdą sytuację kryzysową" - napisał.

Wojewoda lubelski Lecha Sprawka był posłem VI, VII i VIII kadencji. W wyborach do Sejmu IX kadencji w 2019 r. nie uzyskał reelekcji. W przeszłości pełnił funkcję lubelskiego kuratora oświaty i podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rządzie Jerzego Buzka.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński to dotychczasowy dyrektor biura poprzedniego wojewody Zbigniewa Raua. Ma 32 lata, jest doktorem nauk prawnych, wykłada m.in. w tomaszowskiej filii Uniwersytetu Łódzkiego. Bocheński był najpierw doradcą wojewody Zbigniewa Raua, następnie został dyrektorem jego biura.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk był senatorem IX kadencji i bez powodzenia startował w wyborach do Senatu w ostatnich wyborach z 2019 r. Pracował jako nauczyciel informatyki i matematyki, był dyrektorem szkoły podstawowej w Ostrowie Wielkopolskim, a od 2010 do 2015 r. pełnił mandat radnego powiatu ostrowskiego z ramienia PiS. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

(Redakcja/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA