Zamknij
REKLAMA

Ratunku, pomocy! - czyli harcerski "MEDYK 2019"

18:46, 25.11.2019 | E.J
REKLAMA

O tym, jak cenne jest ludzkie zdrowie i życie nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć. Najdobitniej doświadczamy tego w sytuacji tzw. nieszczęśliwych wypadków. Z przyczyn oczywistych profesjonalna pomoc medyczna nie zawsze jest tam, gdzie dochodzi akurat do takiego zdarzenia. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. W związku z tym, wędrownicy i instruktorzy Hufca ZHP „Doliny Liwca” im. hm. Edmunda Zarzyckiego podjęli się zadania przekazania swoim podopiecznym podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pomocy.

W dniach 25-27 października br. zorganizowany został biwak i zawody z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej "MEDYK 2019". Zajęcia dzięki uprzejmości p. dyrektora Krzysztofa Litki odbyły się w budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie. W trakcie zajęć teoretyczno-praktycznych uczestnicy zapoznali się między innymi z zasadami: bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (przytomnym, nieprzytomnym, bez wyczuwalnego oddechu). Dowiedzieli się jak ważne jest wsparcie psychologiczne poszkodowanego, jak wyglądają schematy działania, przy zabezpieczaniu: wypadków komunikacyjnych, zadławieniach, opatrywaniu i zabezpieczaniu uszkodzonych i zranionych kończyn. Wszystkie poruszone teoretyczne zagadnienia zostały przećwiczone podczas symulacji, w trakcie których harcerki i harcerze np.: opatrywali rany, prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach, czy wzywali fachową pomocy. Ostatni dzień biwaku upłynął pod znakiem zawodów, które miały na celu sprawdzenie zdobytej wiedzy. Dwuosobowe patrole, które wypadły najlepiej podczas symulacji w trakcie zawodów, nagrodzone zostały apteczkami turystycznymi z wyposażeniem. Ponadto, wszyscy uczestnicy biwaku otrzymali pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe znaczki oraz breloczki w postaci mini apteczek wraz z odblaskami.

Przedsięwzięcie nie zostałoby zrealizowane, gdyby nie udział i zaangażowanie wielu osób, zwłaszcza prowadzących zajęcia, z których część zawodowo pełni służbę w Pogotowiu Ratunkowym, Państwowej lub Ochotniczej Straży Pożarnej czy Policji. Dzięki ich pomocy zajęcia przeprowadzono na wysokim poziomie.  

W imieniu organizatorów i uczestników składam serdeczne podziękowania Pani Katarzynie Kiełczykowskiej-Urban właścicielce apteki przy ul. 11go Listopada w Węgrowie oraz Panu Piotrowi Socha właścicielowi apteki przy ul. Żeromskiego za wszelkie ofiarowane materiały medyczne, w tym: środki opatrunkowe, dzięki którym uczestnicy biwaku mogli przećwiczyć zdobyte umiejętności.

 

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!
sam. Ewelina Jeżewska

(E.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA