Zamknij

Dlaczego sądy unieważniają kredyty frankowe?

13:12, 15.03.2023 . Aktualizacja: 13:12, 15.03.2023
Skomentuj

W ostatnich latach coraz więcej kredytobiorców zaciągających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich zaczęło wnosić do sądów o unieważnienie umów. To efekt niekorzystnych zmian kursów walutowych, które spowodowały wzrost rat kredytów i zwiększenie zadłużenia wielu Polaków. Dlaczego sądy coraz częściej decydują o unieważnieniu kredytów we frankach? Czym w ogóle są kredyty we frankach? O tym w dalszej części artykułu, w którym postaramy się przybliżyć ten temat.

 

Co to są kredyty we frankach i jak działają?

Kredyty we frankach to rodzaj kredytów hipotecznych, które były popularne w Polsce głównie w latach 2000-2010. Polegały one na tym, że kredytobiorca zaciągał kredyt w walucie obcej, najczęściej we frankach szwajcarskich, zamiast w polskiej złotówce. Wówczas, ze względu na niższe odsetki i atrakcyjne warunki, takie kredyty były bardzo popularne. Kurs walutowy franka szwajcarskiego był wówczas stosunkowo stabilny, co dodatkowo przyciągało kredytobiorców.

W przypadku kredytów we frankach, rata kredytowa była zależna od kursu waluty obcej. Jeśli kurs franka szwajcarskiego wzrastał, to wartość raty kredytowej również rosła, co przekładało się na wyższe koszty dla kredytobiorcy. Z drugiej strony, jeśli kurs franka spadał, to rata kredytowa również była niższa. Taki mechanizm kredytów we frankach powodował, że kredytobiorcy mieli mniejsze koszty kredytowe niż w przypadku kredytów w złotych, ale jednocześnie byli narażeni na ryzyko zmian kursów walutowych. Kurs franka szwajcarskiego jest ważny dla kredytów hipotecznych ze względu na to, że wiele z tych kredytów zostało zaciągniętych w tej walucie, a rata kredytowa zależy od kursu franka. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://kancelariafrankowicza.pl/

Jakie argumenty przemawiają za unieważnieniem umów kredytowych we frankach?

W ostatnich latach coraz więcej kredytobiorców decyduje się na wniesienie do sądu o unieważnienie umów kredytowych we frankach szwajcarskich. Powody dla których kredytobiorcy chcą unieważnić umowę to głównie uzasadnione skargi na praktyki bankowe. Przyczyny są różne, ale najczęściej można wskazać na brak rzetelnej informacji ze strony banków, ukrywanie kosztów i naciąganie kredytobiorców do zaciągania kredytów w walutach obcych.

Banki reklamowały kredyty we frankach jako korzystne finansowo, ale nie informowały swoich klientów o ryzyku związanym z takimi kredytami. Wielu kredytobiorców, którzy decydowali się na kredyt we frankach, nie zdawało sobie sprawy z faktu, że ich raty kredytowe będą uzależnione od kursu waluty obcej. W przypadku wzrostu kursu franka, raty kredytowe znacznie wzrastały, co spowodowało, że wielu kredytobiorców przestało sobie radzić z obsługą kredytów.

Drugim powodem, dla którego kredytobiorcy chcą unieważnić umowy, jest fakt, że banki ukrywały koszty kredytów we frankach. Wiele osób, które zaciągnęły takie kredyty, nie zdawało sobie sprawy z faktu, że koszty kredytów we frankach były znacznie wyższe niż koszty kredytów w złotych. W przypadku unieważnienia umowy, kredytobiorcy mają szansę na uzyskanie zwrotu tych kosztów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%