Fundator klasztoru - Jan Dobrogost Krasiński (1639-1717) - zatrudnił do realizacji swojego projektu wybitnych artystów. W efekcie powstał jeden z piękniejszych zabytków polskiego baroku. W 1864 r. władze carskie skasowały węgrowski klasztor. Budynek pozbawiony gospodarzy zaczął niszczeć. Przeprowadzona w latach 2018- 2022 rewitalizacja obiektu przywróciła mu dawną świetność i nadała nową funkcję - Centrum Dialogu Kultur.
Najbardziej spektakularnym efektem rewitalizacji zespołu poreformackiego jest wielofunkcyjna Sala Wirydarz z efektowną szklaną kopułą. Od czerwca 2022 r. na koncertach w wirydarzu wystąpili liczni wykonawcy, w tym tak znakomici artyści, jak Marek Piekarczyk, Stanisław Soyka, Polski Chór Męski, Anna Rusowicz, Stanisława Celińska, czy „Sinfonia Viva” z Tomaszem Radziwonowiczem. W Wirydarzu odbywają się także szkolenia, wystawy plastyczne, konferencje i spotkania.
Propozycją dla coraz liczniej odwiedzających Węgrów turystów są miejsca noclegowe. Czy ktoś z Państwa nocował w zabytkowym klasztorze? Jeśli nie, to zapraszamy do wygodnych i niedrogich pokoi o stylowych wnętrzach. Odprężający nastrój gwarantowany!
Węgrów przez kilkaset lat: od pocz. XV w. do II wojny światowej- zamieszkiwali ludzie różnych nacji i religii.W nawiązaniu do tej wielokulturowej tradycji w barokowych, sklepionych piwnicach pod krużgankami powstała ekspozycja prezentująca dzieje mieszkańców 4 dzielnic dawnego Węgrowa. W jaki sposób doszło w Węgrowie do powstania barwnej mozaiki kulturowej złożonej z katolików, żydów, ewangelików oraz prawosławnych i co z niej pozostało do naszych czasów? O tym można dowiedzieć się zwiedzając ekspozycję muzealną „Węgrów-miasto wielu kultur i religii”.
Autorstwo projektu kościoła klasztornego przypisywane jest słynnemu architektowi Tylmanowi van Gameren.
Olbrzymi ołtarz główny stanowi monumentalną oprawę dla rzeźby Jezusa na krzyżu wykonanej ok. 1693 r. przez znakomitego rzeźbiarza Andreasa Schlütera. Naturalnej wielkości figura Chrystusa jest jednym z najpiękniejszych przedstawień Ukrzyżowanego w sztuce Europy zaalpejskiej.
Fresk Palloniego „Kościół Triumfujący”
Autorem wspaniałego fresku w kopule zatytułowanego „Kościół Triumfujący” z 1710-11 r. jest sławny malarz włoski Michał Anioł Palloni. Wśród zbawionych adorujących Trójcę Świętą artysta umieścił Maryję, św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Chrzciciela i apostołów. Ogromne malowidło, ostatnie dzieło mistrza Palloniego, odznacza się bogatą kolorystyką oraz niezwykłą głębią przestrzeni osiągniętą dzięki zastosowaniu efektów iluzjonistycznych.
Nagrobek Fundatora
Jan Dobrogost Krasiński, obmyślił kształt nagrobka jeszcze za swojego życia. Wykonawcami jego zamysłów byli świetni artyści: holenderski architekt Tylman van Gameren (projekt), Andreas Mackensen II - złotnik gdański oraz warszawski rzeźbiarz znany jako Mistrz Kaplicy Kotowskich. Symboliczna kompozycja Mackensena wykonana ze złoconej miedzi powstała w 1703 r. Trzy aniołki unoszące bez wysiłku na wątłej wstążeczce potężny, czarny medalion wyrażają w ten poetycki sposób ideę Vanitas, czyli marności ludzkich ambicji w konfrontacji z Wiecznością.
Krypty
W kryptach pod kościołem znajduje się nekropolia szlachty i reformatów. Unikalny mikroklimat sprawił, że ich ciała uległy mumifikacji, a trumny i stroje zachowały się w dobrym stanie. Jan Dobrogost Krasiński tak polubił Węgrów i kościół reformatów, że kazał w nim pochować - poza tradycyjną nekropolią Krasińskich w kościele w Krasnem. Ciało zmarłego w 1717 r. wojewody złożono w okazałym miedzianym sarkofagu wykonanym w warsztacie złotnika królewskiego Johanna Christiana Bierpfaffa, który notabene był także twórcą wawelskich sarkofagów Władysława IV i jego żony Cecylii Renaty oraz srebrnych dekoracji do hebanowego ołtarza cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w bazylice na Jasnej Górze.
W sklepionej piwnicy pod klasztorem powstała ekspozycja poświęcona słynnej bitwie powstania styczniowego, która rozegrała się na przedpolach Węgrowa 3 lutego 1863 r. Bohaterstwo powstańców występujących z kosami przeciw rosyjskim armatom odbiło się głośnym echem w Europie i zyskało bitwie chlubne miano „Polskie Termopile”. Na wystawie prezentowana jest broń, amunicja, mundury, dokumenty, fotografie i mapy.
Salę Wirydarz i ekspozycje muzealne oraz kościół można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 17.00., w niedziele w godz. 12.30 do 15.30. W poniedziałki obiekt zamknięty (dzień wewnętrzny)
1. Przez zabytkową bramę od strony ulicy Kościuszki, drzwi na prawo od wejścia do przedszkola - wejście po schodkach.
2. Od strony północnej na tyłach Klasztoru, wejście po schodach. Wjazd ulicą Kowalską, wygodny bezpłatny parking.
Telefon w sprawie zwiedzania (Przewodnik): tel.667 684 406
Telefon w sprawie noclegów (Recepcja): tel.721 716 444
Zwiedzanie Centrum Dialogu Kultur: Ekspozycji Węgrów-Miasto Wielu Kultur i Religii i Sali Wirydarz oraz udział w imprezach organizowanych przez Centrum Dialogu Kultur są wolne od opłat.
Ekspozycja Muzealna funkcjonuje od 2019 r. dzięki wsparciu finansowemu Miasta Węgrów i Powiatu Węgrowskiego.