Zamknij
REKLAMA

Koła Gospodyń Wiejskich rosną w siłę

13:50, 11.02.2020 | M.M
REKLAMA

Od kilku lat obserwujemy znaczną aktywizację społeczności wiejskich, między innymi za sprawą Kół Gospodyń Wiejskich, które aktywnie działają w poszczególnych miejscowościach, organizując mniejsze i większe inicjatywy społeczne i kulturalne.

Pikniki, bale, spotkania i akcje charytatywne. Koła Gospodyń Wiejskich, których na terenie powiatu węgrowskiego jest już ponad 40, aktywizują lokalne środowiska. Przy nowych przedsięwzięciach, w które angażują się KGW, pojawiają się nowe obowiązki, między innymi związane z Urzędem Skarbowym czy Sanepidem. Starosta Węgrowski Ewa Besztak oraz Kierownik ARMiR w Węgrowie Artur Salach, 11 lutego zorganizowali szkolenie dla członków KGW, które dotyczyło właśnie radzenia sobie z "papierkowymi" wyzwaniami. 

Wśród prelegentów nie zabrało zatem pracowników Urzędu Skarbowego, którzy opowiedzieli o uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, czyli rozliczaniu działalności kół. Pracownik Sanepidu opowiedział o wymogach w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia - bo przecież często gospodynie przygotowują swojskie przysmaki na rozmaite festyny, dożynki i pikniki. Przedstawiciel Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego przybliżył informacje na temat organizowania pokazów kulinarnych i krótkiego łańcucha żywieniowego. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zwrócił uwagę na uczestnictwo w systemach jakości potraw, a przedstawiciele KRUS opowiedzieli o możliwościach pozyskiwania środków finansowych z Funduszu Składkowego. 
- Chciałabym podkreślić, że państwa działalność jest bardzo ważna dla życia społecznego poszczególnych gmin.Widzimy to i doceniamy. Będziemy robić wszystko, żeby wspierać tą działalność. Na naszym terenie istnieją już 43 Koła Gospodyń Wiejskich, to bardzo duża liczba, ale wciąż jest przestrzeń na kolejne takie organizacje. Wasza działalność się rozszerza, to już nie tylko promowanie kultury ludowej, ale też szereg innych nowych aktywności. Dzięki państwu wiele tradycji lokalnych może przetrwać i dzięki waszej działalności młode pokolenia będą poznawać tą swoją ojcowiznę - mówiła Starosta Ewa Besztak, dziękując gospodyniom i gospodarzom za przybycie i ich działalność.

Starosta podkreśliła także zaangażowanie Powiatu Węgrowskiego w rozwój tych działalności. W tym roku odbędzie się już po raz drugi Piknik Kół Gospodyń Wiejskich, który w ubiegłym roku odbył się na Zamku w Liwie i cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. W planach są także konkursy kulinarne, przeglądy twórczości i wiele innych inicjatyw które mają jeszcze mocniej aktywizować społeczności wiejskie. 

Szkolenie odbyło się pod patronatem Senator RP Marii Koc oraz Posła na Sejm RP Macieja Górskiego. (M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
© gwio.pl | Prawa zastrzeżone