Zamknij
REKLAMA

Węgrów pożegnał Śp. ks. kan. Zbigniewa Latosiego

09:30, 04.03.2020 | M.M/Drohinczynska.pl/KS
REKLAMA

Udział w uroczystościach pogrzebowych wzięło ponad stu kapłanów, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, przedstawiciele placówek oświatowych, rodzina i tłumy Węgrowian, którzy chcieli towarzyszyć śp. ks. Latosiemu w jego ostatniej drodze. Mszy św. w kościele parafialnym przewodniczył ordynariusz diecezji drohiczyńskiej bp Piotr Sawczuk. Koncelebrowali ją bp senior Antoni Dydycz i bp Tadeusz Pikus.

Podczas pogrzebu homilię wygłosił biskup senior Antoni Dydycz. Podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi życia śp. ks. Zbigniewa Latosiego. Mówił nie tylko o jego dzieciństwie i trudnych czasach prześladowań, w jakich przyszło mu żyć, ale przede wszystkim nawiązał do pobytu ks. Latosiego w Węgrowie, a ten był niezwykle długi. Ks. Latosi był w latach 1970-1994 był rektorem kościoła św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy oraz prefektem młodzieży szkół średnich. Od 1994 do 2005 roku był proboszczem nowo powołanej parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy.

Wielu mieszkańców Węgrowa swoje młodzieńcze lata łączy ze ciepłymi wspomnieniami śp. ks. Zbigniewa. Prowadził on katechezy, a także chór młodzieżowy. Mocno poświęcał się pracy z młodymi. Wiele osób chciało towarzyszyć mu w ostatniej drodze. W uroczystości, oprócz wielu księży i przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, bardzo liczną grupę stanowili mieszkańcy.

W imieniu Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy słowo odczytał Wikariusz Generalny Diecezji Siedleckiej ks. kan. Leszek Ostas, z kolei w imieniu kapłanów i wychowanków śp. ks. Zbigniewa pożegnał ks. Jacek Ponikowski, podkreślając, że ks. Latosi w swoim kapłaństwie nie był drogowskazem, a pasterzem. “Spod jego ręki wyszło około 40 kapłanów. Kiedy był katechetą w naszym węgrowskim liceum nie namawiał nikogo do kapłaństwa, a jedynie dawał świadectwo, które skutkowało bardziej niż jakiekolwiek namowy” – mówił ks. Ponikowski.

W imieniu senator Marii Koc głos zabrał poseł Maciej Górski.Głos zabrali także przedstawiciele władz lokalnych – Starosta Powiatu Węgrowskiego Ewa Besztak i Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela. W imieniu społeczności szkolnej zmarłego Kapłana pożegnała dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, Małgorzata Janiuk, z kolei w imieniu wychowanków – Jarosław Grenda. Za wspólną pracę na rzecz młodzieży dziękowała Wanda Kosińska, była komendantka Hufca ZHP w Węgrowie. O ostatnich dniach śp. ks. Zbigniewa i tego, jak troszczył się o swoich współpracowników, mówił Marek Sobisz, członek Stowarzyszenia Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur. Natomiast w imieniu parafian i Rady Parafialnej wzruszające pożegnanie odczytała wieloletnia przyjaciółka śp. ks. Latosiego – Elżbieta Filipek. Jako ostatni głos zabrali: siostrzenica śp. ks. Zbigniewa – Ewa Darnowska i proboszcz parafii klasztornej w Węgrowie – ks. kan. Romuald Kosk.

Po zakończonej Mszy św. ciało śp. ks. Zbigniewa Latosiego przeniesiono w kondukcie żałobnym na cmentarz parafialny w Węgrowie. Spoczął w sąsiedztwie rodzinnego grobu.

(M.M/Drohinczynska.pl/KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA