Zamknij
REKLAMA

W Gminie Liw popłynie gaz!

16:30, 17.03.2020 | M.M
REKLAMA

Jak poinformował Wójt Bogusław Szymański, Gmina Liw stoi przed sporą szansą na rozpoczęcie procesu gazyfikacji. Pierwsza inwestycja  może się rozpocząć jeszcze w tym roku!


Jak powiedział Wójt, gmina starała się o rozpoczęcie tego procesu już w przeszłości. Dwa lata temu na drodze stanęły wyśrubowane wymogi, które Polska Spółka Gazownictwa. stawiała przed potencjalnymi odbiorcami. Liczona była przede wszystkim stopa zwrotu z inwestycji, która wynosiła max. 20 lat. Wymogi były zbyt wysokie, ale w chwili obecnej zmienił się klimat na tego typu inwestycje. 
- Polityka rządu radykalnie zmieniła się w tej dziedzinie. Jakość powietrza w Polsce, szczególnie w okresach jesienno-zimowych jest zła, nie tylko na obszarach miejskich, ale także na wsiach i to spowodowało, że zmieniły się zasady budowy sieci gazowej. Rząd zwiększył też finansowanie projektów gazyfikacyjnych, wydłużając jednocześnie stopę zwrotu z inwestycji do 30 lat. W tej chwili łatwiej rozmawia się na temat gazyfikacji z Polską Spółką Gazownictwa – mówił Wójt Bogusław Szymański, zdradzając, że optymistycznie patrzy na prowadzone rozmowy. 

W przypadku Gminy Liw warunki techniczne są korzystne, bo istnieje możliwość rozbudowania istniejącej sieci gazowej, która budowana była w Węgrowie. 
- W latach ‘90, budując sieć gazową w Węgrowie,  zadbano o to, aby na wylotach z miasta zostały wykonane większe średnice rurociągów. Dodatkowo stacja redukcyjno-pomiarowa, która powstała na końcu Al. Siedleckiej w Węgrowie, została powiększona, aby można było w przyszłości wyjść z siecią w kierunku wschodnim czyli w kierunku Ruchny – dodał Wójt Szymański. 

W ostatnim czasie odbyło się w Urzędzie Gminy spotkanie z  Kierownikiem ds. Rozwoju Polskiej Spółki Gazownictwa. Zostały omówione sprawy związane z możliwościami rozpoczęcia gazyfikacji w gminie Liw.
- W pierwszej kolejności największe szanse na gaz ma Ruchna, ze względu na bliskość stacji redukcyjno-pomiarowej przy Al. Siedleckiej. W najbliższym czasie mają rozpocząć się prace projektowe a budowa ma być realizowana w formule Zaprojektuj i Zbuduj. Niedługo będą organizowane spotkania z mieszkańcami, na których będą prezentowane warunki budowy i podłączenia się do sieci gazowej – zapowiada wójt.

Drugim kierunkiem, w którym w dalszej kolejności będzie możliwość budowy sieci gazowej będą Jartypory, najprawdopodobniej wychodząc do tej miejscowości z zakończonej sieci na Klimowiznie. 
- Rozmawialiśmy także o pozostałych częściach gminy. Jeśli chodzi o kierunek na północ od Węgrowa, do Ludwinowa, Starejwsi i Borzych to również jest taka możliwość. Jest też wyjście z sieci gazowej na ul. Polnej w Węgrowie, skąd może być poprowadzony gaz do Kryp, Popielowa, Połazia i Zawad, natomiast w przypadku Liwa i Jarnic najprawdopodobniej będzie trzeba podłączyć te miejscowości do stacji redukcyjno-pomiarowej przy Al. Siedleckiej. Jeżeli chodzi o południową stronę gminy, czyli Wyszków i okoliczne miejscowości, tam będzie trzeba prawdopodobnie wybudować stację i pociągnąć gaz z magistrali przebiegającej koło Proszewa ,  lecz jest to póki co przyszłość nieco bardziej odległa. Trzeba się cieszyć, że w końcu w tym temacie zaczyna się coś dziać i dwie duże miejscowości mają  szansę na to, że w niedalekiej przyszłości gaz tam popłynie – podkreślił Bogusław Szymański.

O jakiej perspektywie czasowej mówimy? Trudno powiedzieć gdyż to uzależnione jest w głównej mierze od Polskiej Spółki Gazownictwa ale również od zainteresowania mieszkańców chcących ogrzewać swoje domy gazem. Niedługo mają rozpocząć się prace projektowe gazociągu, który poprowadzony zostanie do Ruchny. Od 2019 roku zmieniły się przepisy na korzyść realizacji takich inwestycji – w przypadku budowy sieci gazowych nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Buduje się je na zasadzie zgłoszenia i o ile nie ma problemów z właścicielami działek, przez które przebiega inwestycja (w tym wypadku droga powiatowa, w pasie której znalazłaby się infrastruktura), inwestycja może być zrealizowana bardzo szybko.  Później systematycznie gaz prowadzony będzie dalej. Jedno jest chyba pewne, Gmina Liw w końcu doczeka się rozpoczęcia procesu gazyfikacji.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
TEST