Dobranie układu technologicznego magazynu to niezwykle istotny etap projektowania tego rodzaju przestrzeni. Wyróżnić można trzy rodzaje tych systemów: układ kątowy, przelotowy oraz workowy. Każdy z nich zakłada nieco inną organizację przestrzeni obiektu, co wpływa naturalnie także na sposób, w jaki towary przemieszczane są w magazynie. Dobór odpowiedniego układu technologicznego nie jest prosty i wymaga uwzględnienia potrzeb danej działalności oraz wzięcia pod uwagę wyzwań, z jakimi się mierzy. Poniżej znajdziesz charakterystykę trzech układów technologicznych magazynów, a także dowiesz się, jakie są zalety i wady każdego z nich.
Wiele współczesnych magazynów podzielonych jest na trzy strefy: przyjęć, składowania oraz wydań. To, w jaki sposób będą one rozmieszczone, zależy od przyjętego w danym obiekcie układu technologicznego. System ten określa więc umiejscowienie poszczególnych stref i pozwala dobrać wewnętrzną infrastrukturę tak, by sprzyjała efektywności procesów toczących się w magazynie. Czym charakteryzują się poszczególne strefy wchodzące w skład układu technologicznego?
Strefa przyjęć to obszar w magazynie, w którym ładunki odbierane są przez pracowników obiektu w celu umieszczenia ich w strefie składowania lub skierowania do strefy wydań. W strefie przyjęć ma miejsce m.in. rozładunek i dekonsolidacja jednostek transportowych.
Strefa magazynu to obszar, w którym rozładowane towary są składowane. Na półkach regałów oczekują one na zakup lub wykorzystanie w produkcji.
Strefa wydań to miejsce, w którym towary opuszczają magazyn. Ładunki z produktami mogą być przekierowywane do dalszego transportu lub odbierane przez klienta.
Mówiąc o układach technologicznych magazynów, należy podkreślić ich duże znaczenie dla działania tego obiektu. Dobrze dobrany system organizacji stref będzie sprzyjać wydajności procesów mających miejsce w obiekcie, a także pozwoli zadbać o bezpieczeństwo w transporcie wewnętrznym towarów oraz optymalne wykorzystanie dostępnych stanowisk przeładunkowych.
Szukasz nowoczesnych przestrzeni magazynowych dla Twojej działalności? Przestrzenie logistyczne na wynajem oraz projekty dostosowane do potrzeb firmy znajdziesz na przykład w ofercie największego europejskiego dewelopera logistycznego, firmy Panattoni, na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl.
Układ przelotowy magazynu to najprostszy z tych systemów, przyjmujący formę swoistego korytarza. Układ ten rozpoczyna się strefą wydań, skąd wszystkie towary przemieszczane są do strefy magazynowej. Z przestrzeni składowania trafiają następnie do strefy wydań. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość łatwej i skutecznej kontroli nad tym, gdzie przekazywane są towary — ich ścieżka w obiekcie jest liniowa, dzięki czemu nie trzeba martwić się o przedwczesne wydanie. Przewidywalność takiego układu pozwala na ograniczenie chaosu organizacyjnego.
Wśród wad układu przelotowego wymienić można na przykład stosunkowo niską efektywność (droga jest dość długa) oraz brak możliwości łatwej współpracy między strefą przyjęć a strefą wydań.
Jak sama nazwa wskazuje, układ kątowy magazynu rozmieszcza strefy tak, by na planie formowały one kąt. W tym systemie strefy przyjęć i wydań rozmieszczone są na przylegających bokach strefy składowania. Układ kątowy daje możliwość połączenia placów manewrowych strefy przyjęć i wydań, poza tym również jest dość liniowy i ogranicza chaos organizacyjny.
Do wad tego układu może należeć kształt obiektu zaprojektowanego w zgodzie z tym układem. Kąt stworzony przez trzy strefy nie zawsze daje możliwość optymalnego wykorzystania całości dostępnej przestrzeni na działce.
Układ workowy stawia na bliską współpracę strefy wydań i strefy przyjęć — niekiedy są one połączone, w niektórych przypadkach są rozdzielone, ale przylegają do siebie bezpośrednio. Zaletą takiego układu jest możliwość bliskiej współpracy pracowników obu stref, dzięki czemu mogą oni pracować nad tymi zadaniami, które w danym momencie wymagają najwięcej rąk do pracy. Bliskość obu stref pozwala na zaaranżowanie dla nich wspólnego placu manewrowego o większej powierzchni.
Wadą układu workowego może być wyższe ryzyko pomylenia towarów, przez co produkt przeznaczony do przyjęcia w magazynie może zostać przekierowany do strefy wydań w wyniku pomyłki. Zaprojektowanie tych stref jest dużym wyzwaniem ze względu na konieczność wytyczenia niekolidujących ze sobą ścieżek transportowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz