Zamknij
REKLAMA

Suszenie drewna ekologicznym ciepłem w Tończy

12:43, 27.04.2020 | Mat. partnera

Zaledwie 10 km od Węgrowa w Tończy zlokalizowana jest elektrociepłownia na biogaz rolniczy (potocznie zwana biogazownią). Instalacja wybudowana została przez Polską Grupę Biogazową w 2015 r. W sposób bezpieczny, ekologiczny i przyjazny dla środowiska wytwarza energię elektryczną i ciepło, wykorzystując w tym celu bioodpady, głównie pozostałości z przetwórstwa rolno – spożywczego.

Energia elektryczna i ciepło wyprodukowane w biogazowni w 100% pochodzą z odnawialnego źródła energii,  jakim jest biogaz. Elektrociepłownie na biogaz rolniczy stanowią alternatywę dla paliw kopalnych (np. węgla), których spalanie w elektrociepłowniach czy gospodarstwach domowych powoduje ogromne zanieczyszczenia i tym samym nieodwracalne zmiany klimatyczne.

Wyprodukowane w biogazowni ciepło może być dostarczone do lokalnych przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Wykorzystywane jest również między innymi w procesie suszenia drewna.

Znajdująca się na terenie elektrociepłowni w Tończy suszarnia wyposażona jest w dwie komory, każda o pojemności 112 m3. Obecnie trwają prace budowlane mającena celu m.in. stworzenie trzeciej mniejszej komory o pojemności 55 m3.

 

Fot. Suszarnia drewna w elektrociepłowni na biogaz w Gorajcu. Identyczna suszarnia znajduje się na terenie elektrociepłowni w Tończy.

Z usługi suszenia drewna mogą korzystać przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności, w szczególności stolarnie, tartaki, producenci podłóg drewnianych, paneli podłogowych, producenci mebli oraz pozostali wytwórcy wyrobów i konstrukcji drewnianych.

- Naszym klientom oferujemy nowoczesne technologie suszenia drewna. Posiadamy możliwość dopasowania parametrów suszenia do indywidualnych wymagań – mówi Patryk Stasiak, Kierownik Regionu ds. Rozwoju Projektów w Polskiej Grupie Biogazowej.

Wykorzystywana w suszarniach technologia umożliwia zdalny monitoring oraz programowanie procesu suszenia, np. pod różne tryby suszenia czy pod konkretną wilgotność końcową.

- Wdrożony w naszych suszarniach system kontroli AlentDryTec  wspomaga każdy etap suszenia drewna, co powoduje, że finalnie, po zakończeniu procesu suszenia, drewno jest wysokiej jakości i  może być wykorzystywane do dalszej obróbki – dodaje Patryk Stasiak.

Koszt usługi suszenia drewna ekologicznym ciepłem, wytworzonym w biogazowni w Tończy jest około 10% niższy w porównaniu z cenami rynkowymi. Wysuszenie 1 m3 sosny to koszt 26-40 zł.

Obecnie firma jest na etapie wdrażania nowej oferty abonamentowej na wynajem komory suszarniczej na wybrany przez klienta okres. W porównaniu z rozwiązaniami istniejącymi na rynku jest to z pewnością duże udogodnienie. Klient będzie miał możliwość samodzielnie zaprogramować i kontrolować proces suszenia w sposób zdalny przy pomocy udostępnionego oprogramowania.

Oprócz Tończy suszarnie drewna znajdują się na terenach innych biogazowni, należących do Polskiej Grupy Biogazowej - w Gorajcu (woj. podkarpackie), w Starym Korninie (woj. podlaskie). W lipcu 2020 r. do użytku oddane zostaną kolejne, tym razem w województwie warmińsko-mazurskim (Falknowo i Kupin).
- Rozważamy również wybudowanie suszarni drewna w województwie zachodniopomorskim, na dwóch naszych biogazowniach, znajdujących się w Darskowie i Złocieńcu oraz w województwie podlaskim, mówimy tutaj o miejscowości Krzywa i Dzierżki. Jesteśmy na etapie badania zapotrzebowania rynku na usługę – mówi Patryk Stasiak.

Firmy zainteresowane usługą suszenia drewna w zapraszamy do kontaktu. Więcej szczegółów na temat oferty i warunków współpracy pod numerem 665 360 164 lub adresem mailowym: [email protected]

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop