Zamknij

PWiK w Węgrowie realizuje kolejną inwestycję ekologiczną

13:46, 12.05.2020 | PWiK w Węgrowie
REKLAMA


Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Węgrowie realizuje Projekt pn.: „Modernizacja stacji uzdatniania wody, budowa i rozbudowa sieci wodno – kanalizacyjnej w Węgrowie i Gminie Liw”. Jest to kolejna inwestycja wodno-kanalizacyjna miasta Węgrowa i gminy Liw, współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 ,Działanie 2.3 „Gospodarka wodno – ściekowa w aglomeracjach”. Inwestycja realizowana jest w ramach umowy partnerskiej.

Zakres rzeczowy Projektu obejmuje:

 • modernizację Stacji Uzdatniania Wody;
 • budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 13,53 km;
 • budowę nowej sieci wodociągowej o łącznej długości 1,15 km;
 • przebudowę sieci wodociągowej o długości 0,27 km;
 • budowę pompowni głównej na terenie oczyszczalni ścieków wraz z towarzyszącą niezbędną infrastrukturą;
 • zakup specjalistycznych samochodów pogotowia technicznego do monitorowania sieci kanalizacji sanitarnej oraz do obsługi sieci i urządzeń kanalizacji sanitarnej w szczególności lokalnych przepompowni ścieków wraz zakupem zestawu do kamerowania.

Projekt składa się m.in. z 9 kontraktów inwestycyjnych oraz 3 kontraktów zakupowych. W związku z trwającą od 2016 realizacją Projektu, zadania zakupowe zostały już zrealizowane w całości.

Do chwili obecnej zakończono 5 zadań inwestycyjnych, tj.:

 • budowę sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w ul. Wesołej (odgałęzienia), Ludwisarskiej, przy Gościńcu Niepodległości oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Pogodnej, Słonecznej, Strefowej, Poprzecznej,
 • modernizację Stację Uzdatniania Wody.

W trakcie realizacji pozostają 2 zadania, tj.: budowa sieci kanalizacji sanitarnej w m. Jarnice gmina Liw oraz sieć kanalizacji sanitarnej w ul. Szerokiej i Al. Partyzantów.

Na 2020 – 2021 zaplanowano realizację 2 ostatnich kontraktów, tj.: budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Pogodnej (odgałęzienie) oraz budowę pompowni głównej na terenie oczyszczalni ścieków w Węgrowie. Zadania te otrzymały dodatkowo dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.

Realizacja Projektu przyczyni się do osiągnięcia polskich oraz europejskich standardów oraz norm jakościowych w zakresie gospodarki ściekowej, a tym samym znaczącej poprawy ochrony środowiska naturalnego, czystości wód i gleb oraz jakości życia mieszkańców.

Bezpośrednim i najważniejszym celem Projektu jest osiągniecie efektu ekologicznego, czyli podłączenie do nowo wybudowanej sieci jak największej liczby mieszkańców.

 

A jakie są korzyści dla mieszkańca z przyłączenia posesji do kanalizacji?

Przyłączając się do sieci:

 • wypełnisz obowiązek wynikający z przepisów prawnych,
 • wartość Twojej nieruchomości wrośnie,
 • podniesiesz standard życia,
 • zapłacisz mniej za kanalizację niż za korzystanie ze zbiornika bezodpływowego: wywóz 1m3 ścieków wozem asenizacyjnym kosztuje 18,96 zł netto, zaś odprowadzenie 1m3 ścieków do kanalizacji zbiorczej kosztuje 4,89 zł netto,
 • zadbasz o środowisko naturalne, przyczynisz się do spełnienia efektu ekologicznego.

Wszystkich zainteresowanych budową przyłączy po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę internetową Przedsiębiorstwa www.pwikwegrow.pl lub do bezpośredniego kontaktowania się z Działem Technicznym w siedzibie Przedsiębiorstwa przy ul. K. Szamoty 42 b (nowy budynek).

W ramach realizacji Projektu niezbędne jest prowadzenie działań informacyjno – promocyjnych, mających na celu zapoznanie mieszkańców z zakresem realizowanego Projektu. Przedsiębiorstwo przy realizacji obecnego Projektu postawiło na najmłodszych mieszkańców miasta. W maju 2019 r. zorganizowany został cykl spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nasi Milusińscy mogli poznać Delfinka Czyścioszka, który to wprowadził dzieci w świat magicznej oczyszczalni, zabrał je na wirtualną wycieczkę i opowiedział o zaczarowanym procesie oczyszczenia brudnych, niezbyt ładnie pachnących ścieków w czyściutką wodę. Delfinek zaprosił również dzieci do udziału w eksperymencie - doświadczenie z osadem. Dzieci mogły przekonać się na własne oczy, jak brudne ścieki po przefiltrowaniu przez specjalną bibułkę zmieniają się w czystą wodę.

Na koniec przedszkolaki wysłuchały krótkiego opowiadania Rafała Wejnera pt. „O tym jak do pięknej rzeki człowiek wpuścił brudne ścieki”, zaś dzieci w wieku szkolnym z opowiadania Marii Terlikowskiej „Przygody kropli wody”, pokrótce poznały obieg wody w przyrodzie.

Spotkania edukacyjne zakończyły się przeprowadzeniem konkursu plastycznego pod hasłem: „Od najmłodszych lat dbam o czysty świat”, w ramach którego do Przedsiębiorstwa wpłynęły liczne prace. Zostali oczywiście wyłonieni i nagrodzeni zwycięzcy. Z pięknych prac powstał również kalendarz na 2020 r., który otrzymało każde dziecko nagrodzone w konkursie.

W ramach działań promocyjnych podczas Dni Węgrowa Przedsiębiorstwo miało swoje stanowisko promujące Projekt. Wszyscy odwiedzający mogli uzyskać informacje o możliwości podłączenia swojej nieruchomości do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej Osoby spragnione mogły spróbować wody prosto z ujęcia wodociągowego, wzbogaconej CO2 i sokiem malinowym, zaś dzieci, smakując watę cukrową, podziwiały swoje prace konkursowe lub prace kolegów.

(PWiK w Węgrowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA