Zamknij

Robert Gołaszewski: W naszej gminie prawie wszyscy wyzdrowieli

13:25, 19.05.2020 M.M Aktualizacja: 13:26, 19.05.2020

O koronawirusie w Łochowie i okolicach, zachowaniu mieszkańców, a także o inwestycjach drogowych i wiaduktach budujących się na terenie gminy porozmawialiśmy z Burmistrzem Łochowa Robertem Gołaszewskim. 


Panie Burmistrzu, na wstępie chciałbym zapytać o kwestie opieki zdrowotnej na terenie gminy. Jak wiemy północ powiatu, a w tym także gmina Łochów to tereny, w których koronawirus w naszym powiecie pojawił się najszybciej
Robert Gołaszewski: Część mieszkańców naszej gminy pracuje w warszawskich szpitalach i to tych, w których w drugiej połowie marca pojawiły się ogniska koronawirusa. Z tego powodu przypadki zarażeń i osób objętych kwarantanną dotknęły nas bezpośrednio w początkowej fazie. Złożyło się to z pierwszą serią obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Na posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uruchomiliśmy rezerwę kryzysową, aby realizować niezbędne zakupy środków ochrony. Na bieżąco przekazywaliśmy komunikaty Ministerstwa Zdrowia na plakatach i w Internecie. Uruchomiliśmy nawet w tym celu jednostkę OSP, która jeździła po całej gminie z komunikatem głosowym. Muszę szczerze przyznać, że nasi mieszkańcy błyskawicznie dostosowali się do nowej rzeczywistości. Podczas akcji „Zostań w domu” na ulicach można było spotkać pojedyncze osoby, a w sklepach prawie wszyscy potrafili uszanować nowe zasady obsługi. 

Proszę powiedzieć jak w chwili obecnej wygląda sytuacja epidemiologiczna, a także czy nie obawia się Pan rozluźnienia w społeczeństwie, które może być efektem znoszenia kolejnych obostrzeń i skutkować może nagłym wzrostem zachorowań. 
Na szczęście dziś nie tylko w Łochowie, ale w całym kraju nie realizuje się tzw. wariant włoski. Tego obawialiśmy się najbardziej. Rząd wyciągnął wnioski z rozwoju sytuacji w innych krajach. Restrykcje wprowadzone na początku epidemii przyniosły oczekiwany skutek.W naszej gminie prawie wszystkie osoby już wyzdrowiały i na teraz nie mamy nowych zachorowań. Liczba osób objętych kwarantanną również zdecydowanie spadła. Te dane pozwoliły nam na podjęcie decyzji o otwarciu targowiska. Oczywiście każdego dnia z uwagą śledzimy komunikaty Sanepidu i jeśli tylko sytuacja w kraju, bądź w naszej gminie by się zmieniła, to możemy się spodziewać powrotu do zasad obowiązujących na początku kwietnia. Mam nadzieję, że tak się nie stanie.  

Odchodząc od tematu epidemii, wiem, że mimo to trwają prace związane z budową wiaduktów nad torami na terenie gminy. Jak mają się te inwestycje i co z kluczowym zadaniem – wiaduktem w osi ul. Wyszkowskiej?
Długo przyszło nam czekać na te inwestycje, ale nareszcie roboty w terenie ruszyły. Najbardziej zaawansowane są prace przy budowie wiaduktu w Toporze, który w połowie będzie usytuowany na terenie naszej gminy. W ostatnim tygodniu zaobserwowaliśmy też duży postęp prac przy budowie wiaduktu w Jasiorówce. Inwestor /PKP PLK S.A./ uzyskał już pozwolenie na budowę wiaduktu w Łochowie na ulicy Wyszkowskiej i w związku z tym wykonawca rozpoczął prace przygotowawcze, które polegają na oznakowaniu i uprzątnięciu terenu budowy. Jeszcze w maju rozpocznie się budowa tymczasowego przejazdu kolejowego do obsługi objazdu na drodze krajowej nr 62 w czasie robót. Będzie się to wiązało z dużymi utrudnieniami dla kierowców, które pojawią się w czasie realizacji tej inwestycji, ale nie mamy wyjścia. Musimy to przeżyć.

Gmina Łochów otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę ulic: Zwycięstwa w Ostrówku i Sosnowej w Łochowie. Dlaczego akurat te odcinki drogowe zostały zgłoszone ? 
Potrzeb drogowych w gminie mamy jeszcze bardzo dużo i wybór zawsze jest trudny. Największy problem mamy z drogami gruntowymi, a taką właśnie jest wspomniana ul. Sosnowa, która jest też drogą do największej szkoły w naszej gminie. Obiecałem jej mieszkańcom, że najpierw dokończymy kanalizację sanitarną, później budowę parku „Dębinka”, który graniczy z tą ulicą, a następnie złożymy wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych z nadzieją, że uda się nam pozyskać dofinansowanie. Tak też się stało. Umowa z wykonawcą już podpisana i w okolicach 20 maja rozpoczną się roboty. 
Z ulicą Zwycięstwa w Ostrówku już tak dobrze nie było. Na etapie projektowania w 2016 roku mieszkańcy nie wyrażali zgody na poszerzenie pasa drogowego kosztem swoich nieruchomości. Skutkiem tego jest to, że warunki naboru do FDS spełnia jedynie odcinek ponad 400 metrów i tylko ten będzie wykonany. Droga jest bardzo ważna, bo łączy Ostrówek z Łojewem i jest w bardzo złym stanie. Nowy jej odcinek będzie już miał chodnik dla pieszych, którego teraz nie ma. Ogłosiliśmy przetarg i z niecierpliwością czekamy na jego rozstrzygnięcie.  
 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%