Samochody elektryczne z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Zainteresowanie nimi wiąże się jednak z ciekawością i wieloma pytaniami z zakresu ich eksploatacji i związanych z nią kosztów. Czy użytkowanie elektrycznego samochodu to duży wydatek? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia takiego auta? Sprawdź, zanim zdecydujesz się zainwestować w nowoczesny pojazd.
Klasyczny samochód czy elektryczny?
Planujesz zakup samochodu i zastanawiasz się, jaki model wybrać – z silnikiem spalinowym czy elektrycznym? Decyzja zależy przede wszystkim od Twoich preferencji oraz oczekiwań względem pojazdu. Zanim ją podejmiesz, uwzględnij jednak kilka istotnych czynników.
Przede wszystkim określ, jak będziesz korzystać z auta. Jeżeli poruszasz się wyłącznie po mieście, to samochód elektryczny może być naprawdę dobrym wyborem. Takie pojazdy są ciche, łatwe w obsłudze i gwarantują komfort jazdy. Co więcej, ich plusem jest fakt, że są również przyjazne dla środowiska ze względu na brak emisji spalin.
Elektryczne auta nie są jednak pozbawione wad. Mimo że bywają tańsze w eksploatacji, to kosztują więcej. Ponadto mają ograniczony zasięg na jednym ładowaniu. Różnie bywa także z dostępnością ładowarek do takich pojazdów. Nie ma z nią problemu w większych miastach. Jednak gminy takie jak Łochów czy Liw nie są jeszcze bardzo rozwinięte w tym zakresie. Pozostaje więc kwestia inwestycji we własną stację ładowania samochodów elektrycznych.
Jaki samochód elektryczny wybrać?
Jeżeli zależy Ci na ekologii i komforcie jazdy, a do tego możesz pozwolić sobie na niego większy wydatek, to samochód elektryczny jest idealnym wyborem dla Ciebie. Pojawia się jednak kolejna kwestia – na jaki model i markę się zdecydować.
Jednym z najpopularniejszych aut elektrycznych w Polsce są Tesle. Osoby, które wybiorą tę markę, mają do dyspozycji cztery modele: Y, X, 3 i S. Różnią się one nie tylko designem wykonania, ale także zasięgiem, maksymalną prędkością, jaką osiąga samochód, przyspieszeniem, silnikiem czy szybkością ładowania. Ile kosztuje taki pojazd? Chętnie wybierana Tesla 3 z napędem na tylne koła to wydatek rzędu 205 990 złotych.
Inne samochody elektryczne dostępne na rynku to m.in.:
Przy wyborze konkretnego modelu i marki pojazdu warto przeanalizować, ile kosztuje przejechanie 100 km samochodem elektrycznym. Wówczas można wybrać ten pojazd, który wypada lepiej na tle pozostałych.
Koszt eksploatacji samochodu elektrycznego
Koszt eksploatacji samochodu elektrycznego wiąże się głównie z jego ładowaniem. Ten w wielu przypadkach jest niższy od paliwa, które trzeba tankować w przypadku pojazdów spalinowych. Ostateczne wydatki zależą natomiast od rodzaju silnika, typu ładowarki, a przede wszystkim ceny energii elektrycznej.
Zwolennicy „elektryków” podkreślają także, że sama konserwacja takich samochodów może być mniej kosztowna. Wynika to z braku konieczności dbania o silnik spalinowy, z czym wiąże się m.in. wymiana oleju czy innych płynów.
Problematyczna może być dostępność stacji ładowania, szczególnie w przypadku mniejszych miejscowości jak Liw, Karczewiec, Grodzisk, Wyszków, Jarnice czy Węgrowo. Wówczas właściciele samochodów elektrycznych muszą zainwestować w specjalną ładowarkę do swojego pojazdu, aby móc przyłączyć się do elektrycznej sieci domowej. Jej koszt to nawet ok. 5000-6000 złotych, zależnie od wybranego modelu. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej: https://rankomat.pl/samochod/cena-stacji-ladowania-samochodow.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego?
Koszt ubezpieczenia OC samochodu elektrycznego podobnie, jak w przypadku pojazdów z silnikami spalinowymi zależy od różnych czynników. Na ostateczną cenę wpływa przede wszystkim:
Dokładny koszt polisy ubezpieczeniowej można poznać po ustaleniu wszystkich wspomnianych kwestii. Dla każdego kierowcy może on być różny. Dlatego chcąc ubezpieczyć samochód, najlepiej skontaktować się z firmą ubezpieczeniową lub agentem. Dzięki temu można dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb oraz budżetu, jakim w danym momencie się dysponuje. W przypadku wysokiej składki OC niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość rozłożenia płatności na raty.
Czy każda firma ubezpieczeniowa oferuje polisy dla samochodów elektrycznych?
Ze względu na rosnącą popularność samochodów elektrycznych większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie polisy stworzone z myślą o takich pojazdach. Poszczególne warunki mogą jednak różnić się zależnie od firmy. Dlatego zawsze warto porównać ze sobą kilka ofert dostępnych na rynku. Żeby ułatwić sobie to zadanie, można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów czy porównywarek internetowych. Dzięki tym narzędziom nawet bez doświadczenia można znaleźć atrakcyjną polisę ubezpieczeniową dla swojego auta.