Zamknij
REKLAMA

Gmina Liw wybuduje nowe przedszkole w Ruchnie. Pomieści nawet 150 dzieci

11:10, 25.06.2020 | M.M
REKLAMA

W ostatnim numerze informowaliśmy o najbliższych planach inwestycji w infrastrukturę oświatowo-sportową przy szkołach zarządzanych przez Gminę Liw. Jak ustaliliśmy, przed gminą stoi jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie. 


W Ruchnie wybudowane zostanie nowe skrzydło szkoły, w którym władze gminy planują zlokalizować nowoczesne przedszkole, opuszczając jednocześnie aktualnie użytkowany zabytkowy budynek. 

Jak przyznał wójt, w ostatnim czasie zapadła decyzja o przeniesieniu Przedszkola w Ruchnie do innego obiektu. Wykorzystując środki z zakupu budynku po gimnazjum Gminy Liw, a także ubiegając się o dofinansowanie, gmina planuje wybudować nowe skrzydło przy Szkole Podstawowej w Ruchnie i tam przenieść placówkę. 
- Obecnie nasze przedszkole znajduje się w starym, zabytkowym budynku z początku XX w. To bardzo ładny obiekt, niestety bardzo mało funkcjonalny. Te sale nie są duże, nie mamy żadnej możliwości rozbudowy tego obiektu. Dzieci ciągle przybywa i mamy problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc dla chętnych z Ruchny, ale też pobliskich miejscowości – mówił wójt Bogusław Szymański o potrzebie stworzenia obiektu, który zwiększy potencjał placówki i odpowie na zapotrzebowanie ze strony rodziców. 

W chwili obecnej Przedszkole w Ruchnie może pomieścić jedynie 32 podopiecznych. Po dobudowaniu skrzydła, liczba ta zwiększy się do 75 (parter) i w przypadku jeszcze większego zainteresowania do 150 (oba piętra).

Jak dodała Katarzyna Chlebny, Kierownik Referatu Oświaty, budowa nowego obiektu umożliwi korzystanie z przedszkola przez rodziców z Szarut i Zająca. 
- Myślimy o tych dwóch miejscowościach, bo one należą do obwodu szkoły w Zającu, jednak tam mamy jedynie oddział przedszkolny, który funkcjonuje w godz. 9-13, a część rodziców potrzebuje opieki nad dzieckiem w wydłużonym czasie. Między innymi taka myśl przyświecała radnym w momencie podejmowania decyzji o akceptacji planów rozbudowy szkoły w Ruchnie. Planujemy dobudować dodatkowe skrzydło do szkoły, będzie tam parter i pierwsze piętro. Na parterze planujemy część przedszkolną z trzema salami do 25 osób, z całym węzłem i zapleczem sanitarnym, natomiast na górze na początku sale mogłaby wykorzystywać szkoła na potrzeby klas 1-3, a w momencie dalszego wzrostu zainteresowania przedszkolem, w przyszłości mogłyby tam powstać kolejne sale przedszkolne – mówiła kierownik referatu oświaty, Katarzyna Chlebny, dodając, że to jedyna możliwość na zwiększenie liczby miejsc przedszkolnych w tym rejonie.
- Mamy cichą nadzieję, że także rodzice z Jartypor, którzy posyłają swoje dzieci najczęściej do węgrowskich przedszkoli i szkół, rozważą propozycję posłania dzieci do nowego przedszkola w Ruchnie, a potem ewentualnie do szkoły podstawowej, która będzie mieściła się w jednym kompleksie – powiedział wójt. 
 

Jak dodał, kolejnym atutem inwestycji będzie możliwość zaoszczędzenia na żywności. 
- W tej chwili jedzenie do przedszkola jest dowożone. Kiedy zrealizujemy tę inwestycję i przeniesiemy przedszkole, placówka będzie mogła korzystać z kuchni szkolnej - powiedział wójt.
Kiedy można spodziewać się realizacji tej inwestycji? Wójt zapowiada, że do końca 2020 roku powstanie kompleksowy projekt.
- Chcemy być przygotowani na możliwość pozyskania środków – dodał Bogusław Szymański informując, że głównego źródła upatruje w Funduszu Inwestycji Lokalnych, którego utworzenie z wykorzystaniem środków unijnych zapowiedział premier. 
 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA