Zamknij

Gmina Wierzbno upamiętniła Bitwę pod Świdnem

opr. A.K. 08:17, 06.12.2023 Aktualizacja: 08:18, 06.12.2023
Skomentuj

Gmina Wierzbno pamięta o bohaterach powstania styczniowego. W rocznicę 160. Bitwy pod Świdnem, zwanej Bitwą pod Czerwonką, odsłonięto pomnik w kształcie trzech symbolicznych kos.

Pomnik nawiązuje do walki powstańców Bitwy pod Węgrowem z 1868 r. W centrum monumentu umieszczono herb powstania styczniowego, składający się z Orła Białego, litewskiej Pogoni i wizerunku św. Michała Archanioła. Pod herbem znajduje się tekst z aktu zgonu poległych w Bitwie pod Świdnem spisany przez ówczesnego proboszcza z Wierzbna – ks. Jana Niemyskiego – „Działo się to we wsi Wierzbno dnia 31 października 1863 r. o godzinie 12. W wymienionym dniu stawili się Stanisław Kowalczyk, kolonista ze Świdna, lat 65 i Jan Miśkiewicz, kolonista z Emina, lat 48 liczący i obwieścili, że dnia 29 bieżącego miesiąca robili od godz. 9 do 10 rano na polu boju wsi Świdno i Emina, znaleźli mężczyzn 17 imienia i nazwiska niewiadomych, lat od 18 do 30 mających. Przekonaliśmy się naocznie o zajściu tych 17 nieznajomych, akt stawiających świadków odczytawszy, podpisaliśmy”.

Walczących pod Świdnem upamiętniono dzięki inicjatywnie wywodzącego się ze Świdna st. bryg. Adama Krasuskiego, profesora Akademii Pożarniczej w Warszawie i radnego Rady Powiatu Węgrowskiego Łukasza Komorowskiego. Patriotycznej uroczystości przyświecało hasło „Pamięci bohaterom powstania styczniowego”.

Wszystkich przybyłych gości i okolicznych mieszkańców przywitał wójt gminy Wierzbno Emil Wąsowski.– Spotykamy się pod pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Świdnem z 29 października 1963 roku, podczas której zginęło 17 powstańców pochowanych następnie przy kościele parafialnym im. Piotra i Pawła w Wierzbnie. Spotykamy się po to, by oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość ojczyzny. Pomnik, przy którym dzisiaj jesteśmy, pokazuje nasz szacunek i wdzięczność dla tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – mówił podczas uroczystości wójt.

Po krótkim wystąpieniu wójta i wysłuchaniu referatu dra Rafała Dmowskiego nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika. Symbolicznego aktu dokonali: senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, starosta powiatu węgrowskiego Ewa Besztak, proboszcz parafii w Wierzbnie ks. Alfred Wasilak, wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, fundator pomnika – prof. Adam Krasuski oraz projektant i wykonawca miejsca pamięci – Artur Banasik.Następnie „historyczny głos” zabrał Roman Postek. Z ciekawie wygłoszonych referatów można było dowiedzieć się m.in. o bohaterskiej walce 100-osobowej grupy powstańców, przerażającej sile wroga i mogile powstańców pochowanych na cmentarzu w Wierzbnie.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czerwonce Liwskiej. Zwieńczeniem uroczystości był natomiast koncert „W drodze do Niepodległej” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Kaszubsko-Pomorskiej Orkiestry Filharmonicznej.

Uroczystość została współorganizowana i współfinansowana ze środków: Gminy Wierzbno,  Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, a także darowizny KGW Wierzbinianki z Wierzbna.

(opr. A.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%