Zamknij
REKLAMA

Węgrowski Klasztor otrzyma relikwię Św. Jana Pawła II

10:23, 24.07.2020 | M.M/ fot. powiatwegrowski.pl
REKLAMA

 Już niedługo węgrowski klasztor czeka nie lada wyróżnienie. Zasoby parafii wzbogaci relikwia I stopnia Św. Jana Pawła II. Parafia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy dar ten otrzyma od Arcybiskupa Lwowskiego ks. Mieczysława Mokrzyckiego.

O to, jak węgrowskiej parafii udało się pozyskać tak cenną relikwię zapytaliśmy kustosza dr Marka Sobisza. Jak mówił, genezą jest przede wszystkim współpraca z Archidiecezją Lwowską rozpoczęta w ramach projektu dofinansowanego z Funduszy Transgranicznych Polska-Białoruś-Ukraina, który polega na rewitalizacji dwóch klasztorów – naszego węgrowskiego, w którym powstaje Centrum Dialogu Kultur wraz z miejscami noclegowymi oraz bliźniaczego klasztoru w Rawie Ruskiej, który był ruiną, a dzięki pozyskanym środkom stanie się Centrum Dialogu Kultur i Domem Dziecka dla dzieci osieroconych w skutek działań wojennych prowadzonych na wschodzie Ukrainy. 

W wyniku tej współpracy, częstych spotkań i dobrych relacji, relikwia Św. Jana Pawła II trafi do Węgrowa.
- We wrześniu 2019 roku byliśmy we Lwowie, wówczas arcybiskup Mieczysław Mokrzycki zaproponował, że przekaże naszej parafii relikwie Św. Jana Pawła II i sam je wprowadzi. Planowaliśmy zrobić to w maju, ale z uwagi na epidemię postanowiliśmy przełożyć to wydarzenie. Wspólnie ustaliliśmy, że uroczystość odbędzie się 25 lipca o godz. 10, w przededniu rocznicy powołania do istnienia naszej parafii – poinformował Marek Sobisz. 

Czym jest ta relikwia? Nasz rozmówca na razie nie chce tego zdradzić, zapewnia jednak, że jest to relikwia pierwszego stopnia, a więc ta najcenniejsza, związana z ciałem Św. Jana Pawła II. 
- Relikwiarz przez najbliższy czas będzie wyeksponowany w okazjonalnej dekoracji, którą wykona młodzież z KSM, a później jest pewien pomysł, który ksiądz proboszcz skonsultował z Radą Parafialną, otóż będzie przygotowane miejsce w kościele, gdzie relikwiarz będzie cały czas dostępny dla osób zainteresowanych - wiernych i turystów – zapowiedział kustosz i przewodnik Marek Sobisz.

Warto dodać, że relikwia trafi do Węgrowa już na zawsze.
- Arcybiskup Mokrzycki przez wiele lat był świadkiem świętości Jana Pawła II jako jego sekretarz. To bardzo miłe, że przekazuje tę relikwię malutkiej parafii, w niewielkim mieście. Nie jesteśmy wielkim sanktuarium, a mimo to zostaliśmy dostrzeżeni – dodał Marek Sobisz, zwracając uwagę, że dzięki temu darowi w Węgrowie może jeszcze bardziej rozwinąć się ruch turystyczny. 

(M.M/ fot. powiatwegrowski.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA