Zamknij
REKLAMA

Rolnicy podziękowali za plony. Powiatowe Dożynki w Miedznie za nami

10:40, 16.09.2020 | inf. prasowa/powiatwegrowski.pl
REKLAMA

Powiat Węgrowski i Gmina Miedzna byli organizatorami Dożynek Powiatowo-Gminnych 2020, które odbyły się 13 września w sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Miedznie.

W podziękowaniu za tegoroczne plony delegacje rolników z terenu powiatu węgrowskiego z przygotowanymi wieńcami dożynkowymi uczestniczyły w Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które w tym roku odbyły się w Miedznie. Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą w intencji rolników z terenu naszego powiatu, której przewodniczył dziekan węgrowski, ks. prał. Leszek Gardziński, homilię  wygłosił ks. kan. Jarosław Górski, Proboszcz parafii w Miedznie. Podczas mszy poświęcono wieńce dożynkowe przygotowane przez delegacje z Gminy Wierzbno i Stoczek, a także przez sołectwa: Gruszczyno (gm. Stoczek), Poszewka (gm. Miedzna), Ocięte (gm. Sadowne) i Zawady (gm. Liw). Po zakończonym nabożeństwie, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus złożyli podziękowania na ręce kapłanów, wręczając ornat i bukiet kwiatów.

Druga część wydarzenia rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Starostowie Dożynek Państwo Monika i Marek Pankiewiczowie z Wrzosek przekazali na ręce gospodarzy piękny bochen dożynkowy. Z uwagi na trwającą pandemię, nie było tradycyjnego łamania się chlebem. Przygotowane w koszach zapakowane pieczywo, podarowane przez lokalne piekarnie, rozdały uczestnikom dożynek druhny ZHP.

Podczas oficjalnych przemówień słowa do zebranych skierowali: Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski i Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc. Uczestnicy dożynek wysłuchali także listów lokalnych parlamentarzystów. List Senator RP Marii Koc odczytał Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Onaszkiewicz, list Posła na Sejm RP Macieja Górskiego – dyrektor biura poselskiego Maciej Robak. Wicestarosta Marek Renik odczytał list ks. bp dr Antoniego Pacyfika Dydycza.

Aby docenić trud pracy rolniczej, Starostwo Powiatowe w Węgrowie we współpracy z gminami i miastami z terenu powiatu, wystąpiło do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznaczeń dla szczególnie wyróżniających się rolników. Medale „Za zasługi dla rolnictwa”, które zostały uroczyście wręczone podczas tegorocznych dożynek, otrzymali: Pan Bogdan Dejnarowicz z Węgrowa, Pan Maciej Ksionek z Witanek, gm. Liw, Pan Marcin Laskowski z Nojszewa, gm. Korytnica, Pan Robert Konarski z Kózk, gm. Grębków,  Pani Teresa Sawicka Flak ze Stoczka, gm. Stoczek i Pan Grzegorz Borkowski z Miedzny, gm. Miedzna.

Na zakończenie dożynek na placu przy Sanktuarium odbył się koncert Orkiestry Dętej OSP Liw z międzynarodowym repertuarem, w którym wystąpiły dwie solistki: Maja Szczepanik i Nela Zawadzka. Orkiestra uświetniła także oprawę liturgiczną dożynkowej mszy świętej. W ramach wydarzenia w godzinach popołudniowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedznie odbył się koncert patriotyczny realizowany przez Stowarzyszenie Skarbiec w Miedznie i Parafię Podwyższenia Krzyża w Hajnówce.

W uroczystościach dożynkowych udział wzięli: Wicewojewoda Mazowiecki Pan Sylwester Dąbrowski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Pani Elżbieta Lanc, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Pani Anna Kaszuba,  dyrektora Biura Posła na Sejm RP Macieja Górskiego Pan Maciej Robak, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Siedlcach Pani Agnieszka Kiljańczuk, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie Pani Joanna Bala, Dziekan Węgrowski ks. Prałat Leszek Gardziński, Proboszcz Parafii w Miedznej ks. kanonik Jarosław Górski, Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Pan Marek Renik, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Pani Brygida Górniaczyk i Pan Krzysztof Onaszkiewicz, Członek Zarządu Powiatu: Pan Tadeusz Kot, Radni Rady Powiatu Węgrowskiego: Pani Anna Mytkowska, Pan Łukasz Komorowski i Pan Adam Strąk; Burmistrz Łochowa Pan Robert Gołaszewski, Burmistrz Węgrowa Pan Paweł Marchela, Wójt Gminy Grębków Pan Bogdan Doliński, Wójt Gminy Liw Pan Bogusław Szymański, Wójt Gminy Sadowne Pan Waldemar Cyran, Wójt Gminy Stoczek Pan Zbigniew Kłusek, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, samorządowcy z terenu powiatu, Dyrektor Oddziału MODR w Siedlcach Pan Józef Jan Romańczuk, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Węgrowie Pani Bożena Kisielińska, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Węgrowie Pan Artur Salach, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie Pan Adam Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Miedzna Pan Maciej Batorowicz wraz z Radnymi, Sekretarz Gminy Miedzna Pani Anna Gorczyca i pracownicy Urzędu Gminy w Miedznie, Pan Andrzej Minarczuk Prezes Zarządu OSM w Kosowie Lacki, Pan Mariusz Sobieski przedstawiciel Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatowych i gminnych, sołtysi z terenu powiatu węgrowskiego, media a także przedstawiciele sponsorów i mieszkańcy gminy Miedzna.

Z uwagi na trwającą pandemię, stoiska informacyjne z materiałami promocyjnymi przygotowały tylko instytucje związane z rolnictwem a także organizatorzy, w tym: ARiMR w Węgrowie, placówka terenowa KRUS w Węgrowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Węgrowie i Powiat Węgrowski.

Organizatorzy Dożynek Powiatowo-Gminnych 2020 w Miedznie składają serdeczne podziękowania sponsorom i podmiotom, które wsparły organizacyjnie wydarzenie: Panu Andrzejowi Minarczukowi Prezesowi Zarządu OSM w Kosowie Lackim, Panu Robertowi Ratyńskiemu Właścicielowi Zakładu Mięsnego w Żeleźnikach, Panu Adamowi Witkowskiemu – Właścicielowi Firmy „WIKRUSZ” w Miedznie, Panu Mariuszowi Sobieskiemu  – przedstawicielowi Powiatowego Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim, Panu Jarosławowi Małkowskiemu – Prezesowi  Gminnej Spółdzielni „SCh” w Miedznie, Panu Andrzejowi Gontarzowi Właścicielowi Piekarni „ZOSIA” w Miedznie, członkom Kół Gospodyń Wiejskich w Żeleźnikach i Miedznie, druhom OSP Miedzna, druhnom ZHP w Miedznie, społeczności Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Miedznie.

(inf. prasowa/powiatwegrowski.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA