Zamknij
REKLAMA

Gmina Liw buduje kolejne przydomowe oczyszczalnie. Będzie już ich ponad 300

11:09, 16.09.2020 | M.M
REKLAMA

14 września w Liwskim Centrum Kultury została podpisana umowa na dofinansowanie realizacji zadania pt. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Liw” w ramach ogólnopolskiego programu gospodarki wodno – ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Umowę w tej sprawie podpisała Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kamila Mokrzycka, zaś w imieniu Gminy Liw Wójt Bogusław Szymański oraz Skarbnik Katarzyna Kosiorek. W uroczystości udział wzięli także parlamentarzyści – Senator RP Maria Koc oraz Poseł na Sejm RP Maciej Górski, a także Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Dyrektor Wydziału WFOŚiGW w Siedlcach Agnieszka Kijańczyk.

Całkowita wartość projektu wynosi 551 138,48 zł, zaś kwota dofinansowania w formie pożyczki to 410 138,48 zł. W ramach zadania zostanie wybudowanych 47 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Liw.

Planowane przydomowe mechaniczno – biologiczne oczyszczalnie ścieków składają się z reaktora biologicznego, przepompowni ścieków surowych i oczyszczonych oraz studni chłonnej.
- Gospodarka ściekowa to jedno z najważniejszych zadań w kompetencji każdej gminy. My już od około dziesięciu lat budujemy kanalizację i robimy to dwutorowo. Tam, gdzie są możliwości budujemy kanalizację zbiorczą, a tam, gdzie nie ma takich możliwości stawiamy na rozwiązania indywidualne. Jeśli chodzi o zbiorczą kanalizację, mamy jedną oczyszczalnie ścieków, do której podłączona jest północna strona gminy. Z racji tego, że jesteśmy gminą okalającą miasto, najbliższe miejscowości Węgrowa podłączone są do miejskiej oczyszczalni ścieków w ramach aglomeracji, a tam z kolei, gdzie kanalizacja zbiorcza nie może się pojawić ze względów technicznych lub przez to, że miejscowości mają zabudowę rozproszoną, staramy się budować przydomowe oczyszczanie ścieków. Na dziś takich oczyszczalni jest 256, a dziś podpisujemy umowę na kolejnych 47. Łącznie na terenie gminy będzie już ponad 300 takich urządzeń i myślę, że to nie jest koniec, bo widzę dalsze zainteresowanie mieszkańców – mówił Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański.

Realizacja zadania przyczyni się do poprawy stanu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji umieszczonych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA