Zamknij
REKLAMA

Największa inwestycja drogowa w historii Gminy Liw!

11:28, 18.09.2020 | M.M
fot. GWiO
REKLAMA

W czwartek 17 września nastąpiło oficjalne otwarcie wybudowanej drogi na odcinku Szaruty- Wyszków. W ramach inwestycji powstał ok. 6 kilometrowy odcinek i jak mówił wójt, jest to największa inwestycja drogowa w historii Gminy Liw.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych. Rządowy program pokrył 70% kosztów inwestycji (1,95 mln zł), brakujące środki dołożył samorząd. Całość kosztowała ponad 2,7 mln zł.

W uroczystości otwarcia drogi oprócz przedstawicieli samorządu Gminy Liw udział wzięli między innymi: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Senator RP Maria Koc, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Prezes „MIKST” Waldemar Sitek, Proboszcz parafii Wyszków ks. Wojciech Zadrożny, a także pracownicy urzędu, radni, mieszkańcy i sołtysi z okolic.
- Oddajemy dzisiaj do użytku drogę, która jest największą inwestycją drogową w historii Gminy Liw. To prawie sześciokilometrowy odcinek, łączący drogę wojewódzką Węgrów – Siedlce z drogą powiatową Węgrów – Wyszków. Wielu nie wierzyło, że z drogi żwirowej powstanie tu piękna droga asfaltowa, nie wierzono tym bardziej w to, że uda nam się to zrealizować w ciągu jednego roku. Tak się udało, ale tylko dzięki temu, że przed dwoma laty powstał Fundusz Dróg Samorządowych, program, który dofinansowuje drogi lokalne. Z tego miejsca chciałbym podziękować za ten program przede wszystkim Senator RP Marii Koc, jako przedstawicielce polskiego parlamentu, bo to właśnie parlament w listopadzie 2018 roku przyjął ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych. To nie jest ustawa jednoroczna, to ustawa, która gwarantuje w ciągu 10 lat finansowanie dróg samorządowych gminnych i powiatowych z budżetu państwa. Chciałbym podziękować także Wojewodzie Mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi, za to, że nasz wniosek uzyskał akceptację i dofinansowanie, dziękuję także wykonawcy drogi, prezesowi firmy MIKST z Węgrowa Waldemarowi Sitkowi – mówił wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, wymieniając kolejne osoby, które przyczyniły się do realizacji tej inwestycji.

Jak mówił wójt, wybudowana droga będzie służyła południowej części gminy Liw, a także mieszkańcom gminy Grębków, będzie także alternatywą dla drogi powiatowej relacji Węgrów – Wyszków, która jest w złym stanie.

Głos zabrała także Senator RP Maria Koc, która gratulowała mieszkańcom tej inwestycji.

- Przede wszystkim gratuluje mieszkańcom Gminy Liw tej inwestycji, bo jeszcze niedawno była to droga nieutwardzona, wysypana żwirem. Wydawało się, że tak długi odcinek będzie bardzo drogi, zastanawiano się skąd pozyskać na to środki. Ale jest, udało się wybudować tę drogę i będzie państwu na pewno bardzo długo służyła. Ta inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. Ten program to wielkie dobrodziejstwo polskiego rządu, który taki program zbudował i zabezpieczył na to środki finansowe – powiedziała Maria Koc, dodając, że nigdy wcześniej tak duże środki nie były wydatkowane na inwestycje w drogi lokalne.

- Dla ludzi, którzy żyją w takich miejscach jak nasz powiat jest bardzo ważne, aby móc dobrej jakości i bezpieczną droga dojechać do gminy, powiatu, do ośrodka zdrowia, pracy czy głównych ciągów komunikacyjnych. Tylko w 2019 i w 2020 roku z Funduszu Dróg Samorządowych samorządy z powiatu węgrowskiego pozyskały ponad 36 mln zł rządowych środków na budowę dróg lokalnych. Z programu rządowego, zwanego potocznie „Schetynówkami”, w latach 2013-2015 do samorządów z naszego powiatu spłynęło 6,5 mln zł. To różnica w jakości rządzenia państwem polskim, bo drodzy państwo, nic się wielkiego nie wydarzyło, myśmy nie odkryli jakichś złóż ropy naftowej czy złota, żebyśmy mogli raptem przeprowadzać takie inwestycje. My uszczelniliśmy system podatkowy, zadbaliśmy o rozwój gospodarczy i choć pandemia go przyhamowała, to mamy najniższą recesję w Europie i szybko wracamy na ścieżkę szybkiego wzrostu. I to się dzieje. Są pieniądze na budowę dróg tak bardzo nam wszystkim potrzebnych. Bardzo mnie to cieszy i bardzo państwu gratuluję tej inwestycji – mówiła Maria Koc, Senator RP.

Do gratulacji dołączył się Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radzwiłl, którego Urząd Wojewódzki jest dyspozytorem środków przeznaczonych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Wojewoda pogratulował wójtowi także skuteczności pracowników urzędu, jak podkreślał, nikt dofinansowania nie dostaje za darmo, wniosków jest zawsze więcej niż środków do wydatkowania, zatem kluczowym elementem pozyskania środków jest umiejętność przygotowywania wniosków. Jak mówił Konstanty Radziwiłł, te przygotowywane przez liwskich urzędników są zawsze perfekcyjne.

Po wystąpieniach gości przyszedł czas na symboliczne przecięcie wstęgi, a następnie ks. Wojciech Zadrożny poświęcił drogę.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA