Zamknij
REKLAMA

Obrońca Westerplatte z Liwa upamiętniony

12:01, 12.09.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

3 września podczas inauguracji roku szkolnego w Samorządowej Szkole Podstawowej w Liwie w 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej przypomniano postać jednego z bohaterów wojny obronnej z września 1939 roku - Zdzisława Kałuskiego, który urodził się w Liwie. 


W 1939 roku Zdzisław Kałuski rozpoczął służbę wojskową na Westerplatte. Właśnie tam 1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Zdzisław Kałuski od chwili wybuchu wojny walczył w obronie Westerplatte. Walka polskich żołnierzy z najeźdźcą hitlerowskim była bardzo zaciekła i trwała aż do 7 września czyli do honorowej kapitulacji załogi, która liczyła mniej niż dwustu żołnierzy. Po kapitulacji Zdzisław Kałuski trafił do obozu jenieckiego tzw. stalagu. Po pewnym czasie został przeniesiony do pracy przymusowej w gospodarstwie leśnym w okolicach Królewca. Wraz z przyszłą żoną Janiną znajdował się tam do końca wojny. Po wojnie wrócił do Liwa, założył rodzinę, podjął pracę. Był odznaczony wieloma medalami, w tym Krzyżem Grunwaldu. Zmarł 25 lipca 1969 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Liwie. Na jego grobie znajduje się „Znak Pamięci”- odlew krzyża Obrońców Westerplatte.
 
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Jaszczur, radni z Liwa Kazimiera Jabłonowska i Bogdan Olszewski oraz uczniowie klas siódmej i ósmej ze swoimi wychowawcami oraz Dyrektor Szkoły Jadwigą Gałązką złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Zdzisława Kałuskiego oraz mogile nieznanego żołnierza Wojny Obronnej 1939 r. na cmentarzu w Liwie.

info, foto: liw.pl

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (1)

PiotrPiotr

0 0

A gdzie wnuczek, Andrzej Kałuski? 07:52, 16.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© gwio.pl | Prawa zastrzeżone