Zamknij
REKLAMA

Strażacy z Węgrowa w nowej komendzie. Jest o 1000m2 większa od poprzedniej!

10:46, 11.02.2021 | GWiO
REKLAMA

Od 19 listopada strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie swoją siedzibę mają w nowej komendzie przy ul. Zwycięstwa 83. Nowoczesny obiekt znacznie zwiększył komfort pracy, a także dał wiele nowych możliwości. Po kilku tygodniach aklimatyzacji w nowych murach postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda nowy dom węgrowskich strażaków. 


Jak przyznaje Komendant PSP w Węgrowie st. bryg. Jarosław Soszyński, warunki w nowym obiekcie są nieporównywalnie lepsze od tych, w których funkcjonowali strażacy dotychczas. Dziś można powiedzieć wprost – węgrowska straż wkroczyła w XXI wiek nie tylko sprzętem i umiejętnościami, ale także swoją bazą.  
- Różnicę widać gołym okiem. Nasza nowa komenda to nowoczesny budynek, nowocześnie wyposażony, zapewniający komfort i realizujący wszystkie potrzeby, jakie ma PSP i strażacy. O skali najlepiej powie sama różnica w powierzchni. W starym budynku przy ul. Strażackiej mieliśmy do dyspozycji powierzchnię użytkową 1220 m2, tutaj mamy powierzchnię o tysiąc metrów kwadratowych większą (2220 m2). To ogromna różnica. Tam poza niewielkim placem od ul. Zwycięstwa, nie mieliśmy żadnego miejsca do szkoleń i ćwiczeń, a tutaj mamy takie możliwości. Na zewnątrz powstało wielofunkcyjne boisko do uprawiania gier zespołowych, mamy też przestrzeń do uprawiania sportu pożarniczego, czyli wspinalnie, na którą strażacy wchodzą na wysokość trzeciego piętra przy użyciu drabiny, mamy także tor z przeszkodami o długości 100m – wymieniał komendant st. bryg. Jarosław Soszyński

Samo wnętrze obiektu też robi wrażenie. W budynku swoje miejsce znalazło wiele pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Są sale dydaktycznie, salki przeznaczone na spotkania z młodzieżą szkolną, profesjonalna siłownia, myjnia, duży garaż, szatnie, sypialnie, sanitariaty, sala szkoleniowa, pralnia czy nowoczesne centrum kierowania. 
- Warto dodać, że jako PSP zajmujemy się także szkoleniem Ochotniczych Straży Pożarnych. Aby strażacy OSP mogli brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, muszą spełniać kilka kryteriów. Poza wymaganą pełnoletnością, ważnymi badaniami lekarskimi i ubezpieczeniem, muszą odbyć kurs podstawowy. Teraz mamy naprawdę dobre warunki do realizowania tego typu szkoleń oraz zajęć teoretycznych – dodał komendant. 

Choć w temacie budowy nowej komendy dla PSP w Węgrowie najwięcej działo się w ostatnich latach, plany, a wcześniej marzenia strażaków o nowej siedzibie sięgają wielu lat wstecz.
- To, że ta komenda powstała to zasługa naprawdę wielu osób. To już mój poprzednik, st. bryg. Ireneusz Królik rozpoczął działania zmierzające w tym kierunku. Burmistrzem Węgrowa był wówczas pan Jan Górski. Później, kiedy burmistrzem był już pan Jarosław Grenda to wspólnie z ówczesną Radą Miejską Węgrowa przekazano działkę pod budowę tego obiektu. Przez lata jednak nie dochodziło to do skutku i ciężko było być optymistą przy tak dużej skali finansowej inwestycji. Rozpoczęcie tej budowy było możliwe dopiero dzięki staraniom pani Senator RP Marii Koc, to właśnie dzięki niej ta inwestycja została ujęta w ustawie modernizacyjnej, a co za tym idzie zapewnione zostało finansowanie tego działania. Udało się, budowa trwała trzy lata (2018-2020r.). Muszę przyznać, że na całym etapie realizacji spotykaliśmy się z przychylnością wszystkich urzędników i całej lokalnej społeczności. Warto dodać, że trwa także bardzo ważna dla nas inwestycja polegająca na budowie drogi na ul. Zwycięstwa i ul. Glinki, która będzie także drogą dojazdową do komendy. Czekamy na realizację, wiemy, że Urząd Miejski podpisał już umowę i niedługo rozpocznie się budowa. Na ten moment też chwalę sobie współpracę z Urzędem Miejskim, który na moją prośbę wyrównuje ten żwirowy odcinek, abyśmy mogli sprawnie wyjeżdżać do kolejnych wezwa. Warto wspomnieć o niezwykle ważnym wsparciu Starostwa Powiatowego w Węgrowie, które dołożyło się finansowo do naszej inwestycji – opowiadał st. bryg. Jarosław Soszyński. - Wszyscy jesteśmy zadowoleni z nowego obiektu, chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. Ogrom pomocy, z jaką się spotkaliśmy sprawia, że ciężko mi nawet wszystkich wymienić z imienia i nazwiska – zakończył komendant z nieskrywaną wdzięcznością. 

Jak wspomniał Komendant PSP st. bryg. Jarosław Soszyński, kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji miały działania Senator RP Marii Koc, dzięki którym inwestycja znalazła się w tzw. ustawie modernizacyjnej i zdobyła rządowe finansowanie. O kulisy tamtych starań zapytaliśmy parlamentarzystkę z Węgrowa.
- Wielką potrzebą dla powiatu węgrowskiego i Miasta Węgrowa było powstanie nowej komendy dla Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie. Dotychczasowa strażnica przy ul. Strażackiej nie spełniała standardów na współczesne czasy i na pewno ta inwestycja była niezbędna. Już poprzednie władze powiatowe na czele z byłym starostą Krzysztofem Fedorczykiem długo zabiegały o środki na ten cel. Nie udawało się. W momencie, kiedy do rządu weszło Prawo i Sprawiedliwość, bardzo szybko powstała koncepcja stworzenia ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych, w której miały być zapisane wszystkie wydatki na policję, straż pożarną i straż graniczną. Ta ustawa powstała w 2016 roku. Pod koniec tego roku została przyjęta i weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Była zabudżetowana na ponad 9 mld złotych. Kiedy ustawa zaczęła powstawać, bardzo zabiegałam, aby w inwestycjach dotyczących Państwowych Straży Pożarnych wpisana była budowa nowej komendy w Węgrowie. Nie było to proste, bo wiedziałam, że w ustawie znajdzie się tylko sześć tego typu zadań z całego kraju, a z drugiej strony miałam świadomość, że innej możliwości sfinansowania tak dużej inwestycji po prostu nie będzie. Trzeba było zrobić wszystko, żeby to zadanie znalazło się w ustawie modernizacyjnej. Musiałam to mocno argumentować, bo sprawą oczywistą jest, że taka inwestycja przydałaby się też w wielu innych miastach i powiatach w Polsce. Potrzeb jest wiele, a możliwości jest mniej. Na szczęście moje zabiegi przyniosły pozytywny efekt, ponieważ udało się wpisać węgrowską inwestycję do ustawy. Kiedy ta znalazła się w Sejmie, niestety znowu pojawiły się próby wpisania tam zamiast Węgrowa jakiegoś innego miasta, ale finalnie udało mi się przekonać posłów do tego, żeby Węgrów pozostał. Ostatecznie inwestycja została zrealizowana, pod koniec minionego roku PSP w Węgrowie przeniosło się już z budynku przy ul. Strażackiej do nowego obiektu. Bardzo mnie to cieszy, bo w nowej komendzie znajduje się wszystko, czego potrzebują strażacy do pełnienia służby w dobrych, komfortowych warunkach, a to przekłada się także na poziom naszego bezpieczeństwa jako mieszkańców powiatu węgrowskiego – opowiadała Senator RP Maria Koc.

W ostatnich dniach senator Maria Koc wspólnie ze starostą Ewą Besztak oraz wicestarostą Markiem Renikiem odwiedzili nową komendę PSP w Węgrowie. 
- Rozmawialiśmy z panem komendantem i strażakami. Są bardzo zadowoleni, a ja się bardzo cieszę, że udało się zabezpieczyć tę inwestycję dla Węgrowa i że została ona już zakończona. Teraz trwają prace przy budowie ul. Zwycięstwa i ul. Glinki. To długi, ponad dwukilometrowy odcinek, ale na budowę tej drogi wraz z całą potrzebną infrastrukturą Miasto Węgrów pozyskało środki z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, w dotacji było prawie 8mln złotych i była to największa dotacja na Mazowszu. Po przetargu okazało się, że inwestycja będzie tańsza, zatem kwota także się zmniejszyła, ale i tak to bardzo dobrze, bo w tym roku ta inwestycja się zmaterializuje i oprócz tego, że straż będzie miała dobrą drogę dojazdową, to z pewnością znacznie przyspieszy to rozwój tamtej części Węgrowa. Już teraz widzimy, że powstają tam firmy i budowane są domy. Cała inwestycja począwszy od budowy komendy, aż po budowę infrastruktury jest bardzo miastotwórcza – zakończyła Senator RP Maria Koc. 

(GWiO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%