Zamknij

Spłata długu z rozłożeniem na raty - wygodny sposób na wyjście z długu

11:25, 22.11.2021 . Aktualizacja: 11:26, 22.11.2021

Problem ze spłatą zobowiązań może przytrafić się każdemu. Jednak zamartwianie się tą sytuacją nie ma sensu. Trzeba działać. Jeśli weźmiesz sprawy w swoje ręce i zaczniesz rozwiązywać aktywnie taki problem, wyjście z długów stanie się możliwe. Dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie długu na raty. Można wnioskować o to nawet samodzielnie.

 

Rozłożenie długu na raty - czy jest możliwe?

 

Na koniec I kwartału 2021 roku firma KRUK S.A. obsługiwała niemal 3 mln 266 tys. zadłużeń Polaków, których łączna wartość wyniosła blisko 22 mld 29 mln zł (bez uwzględnienia długów hipotecznych). W porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku, liczba zadłużeń wzrosła o około 1,5%, a łączna wartość długów o 7,3%. Tak wynika z danych Grupy KRUK*. Dane te wyraźnie pokazują, że wielu Polaków potrzebuje informacji i edukacji, jak poradzić sobie ze spłatą długu. Jedną z form takiego ułatwienia w spłacie długu jest rozłożenie długu na raty. Rozwiązanie to polega na rozbiciu całego zobowiązania na mniejsze części. Spłata długu zgodnie z harmonogramem ma na celu odciążenie ułatwić osobie zadłużonej ratalną spłatę zadłużenia. To z kolei umożliwia wierzycielowi łatwiejsze odzyskiwanie pieniędzy.

 

Rozłożenia długu na raty można dokonać poprzez kontakt z wierzycielem - wysłanie do niego specjalnego wniosku. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wierzyciel nie musi zgodzić się na takie rozwiązanie (choć zapewne będzie weźmie pod uwagę postawę osoby zadłużonej i jej aktywne poszukiwanie wyjścia z sytuacji).

 

Jak rozłożyć dług na raty?

 

Skuteczną pomoc w spłacie długu w systemie ratalnym oferuje swoim klientom także KRUK, największa polska firma windykacyjna. Osoba, której sprawę obsługuje ta firma, może skorzystać ze specjalnego serwisu online. Aby mogła ona założyć konto na platformie e-kruk.pl, wystarczy, że poda numer sprawy zadłużenia, PESEL, e-mail, na który przyjdzie link aktywujący oraz hasło. Na stronie po rejestracji znajdzie zakładkę, gdzie sprawdzi wszystkie informacje na temat swojej sprawy, w tym wysokość długu.

 

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem rozłożenia długu na raty dla osób, których sprawę obsługuje firma KRUK, jest właśnie skorzystanie z usług platformy e-kruk.pl. Łatwy w obsłudze system poprowadzi cię krok po kroku przez proces rozłożenia długu na raty. Na platformie znajdziesz informację o wszystkich swoich sprawach, więc sprawdzisz, na których z nich masz możliwość zawarcia ugody i rozłożenia długu na raty, następnie samodzielnie podpiszesz taką ugodę (bez konieczności drukowania dokumentów, 100% online) oraz dokonasz bezpiecznej e-płatności pierwszej raty. A to wszystko bez bezpośredniego kontaktu z wierzycielem i wychodzenia z domu. To bardzo duże ułatwienie.

 

Wniosek o rozłożenie długu na raty

 

Jeśli masz zadłużenie w KRUKu, ale nie posiadasz konta na platformie, nadal możesz samodzielnie złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty.

 

We wniosku o rozłożenie długu na raty należy zawrzeć następujące informacje:

 

  • nagłówek informujący, o czym jest pismo, w tym przypadku będzie to „wniosek o rozłożenie długu na raty”,
  • miejscowość i datę sporządzenia dokumentu,
  • dane osoby zadłużonej – imię, nazwisko i adres,
  • zdanie stanowiące istotę pisma, np. “Proszę o rozłożenie długu na raty....”,
  • uzasadnienie - opis, dlaczego prosisz o spłatę ratalną,
  • informację, jaka jest wysokość całego długu,
  • informację, ile zostało już spłacone,
  • propozycję spłaty, np. z rozbiciem na konkretne kwoty i terminy.

 

 

Do pisma warto dołączyć dokumenty potwierdzające złą sytuację finansową. Wniosek należy dostarczyć osobiście lub wysłać go listem poleconym (najlepiej z potwierdzeniem odbioru) do wierzyciela, część firm, tak jak KRUK akceptuje również drogę mailową. Wysłanie pisma nie gwarantuje zgody wierzyciela na rozłożenie długu na raty. Daje jednak szansę na porozumienie i pokazuje dobrą wolę zadłużonego.

 

Jak rozłożyć dług u komornika na raty?

 

Wierzyciel, który nie doszedł do porozumienia z osobą dłużną mu pieniądze, może skierować sprawę do sądu, aby uzyskać klauzulę wykonalności i  skierować sprawę do komornika. Dla osoby zadłużonej oznacza to rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego (ze środków pieniężnych i/lub z ruchomości bądź nieruchomości). Osoby, wobec których wszczęta została egzekucja, zastanawiają się często, jak rozłożyć dług u komornika na raty.

 

W tym miejscu należy podkreślić, że komornik nie posiada uprawnień w tym względzie. Dlatego wniosek o rozłożenie długu na raty zawsze trzeba kierować do wierzyciela. Można to zrobić bezpośrednio lub przez kancelarię komorniczą, która zajmuje się twoją sprawą.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%