Zamknij

Zakup okien - praktyczny poradnik

16:41, 27.04.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:41, 27.04.2022

Okna to stały element budownictwa, ich zadaniem jest doświetlenie pomieszczenia, usprawnienie wentylacji, pełnią też funkcję estetyczną i antywłamaniową. Dlatego właśnie ich wybór jest tak ważny, szczególnie, że towarzyszyć nam będzie długie lata.

Jaki wybrać profil okien?

W produkcji profili okiennych stosuje się najczęściej  drewno, PVC i aluminium. Dobiera się je pod względem ceny, właściwości ale też estetyki.

Profil drewniany ma zazwyczaj bardzo naturalny design i do takich pomieszczeń oraz typów architektury właśnie pasuje. Ramy z tego materiału zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. Tworzy się je zazwyczaj z kilku sklejonych ze sobą warstw drewna, układając słoje w różnych kierunkach, dzięki czemu profile nie wypaczają się.

Profil PCV, czyli tzw. okna plastikowe są trwałe, nowoczesne, niewrażliwe na wilgoć czy wysokie lub niskie temperatury, nie oddziałują na nie grzyby i pleśnie, nie blakną od słońca. Są szczelne, dzięki obecności w konstrukcji specjalnych nawiewników.

Profile z aluminium są najmniej popularne wśród klientów, ich wysoka cena przekłada się na taką też jakość. Profile wypełnia się materiałem izolacyjnym. Coraz częściej stosuje się profile hybrydowe, np. drewniano- aluminiowe, gdzie wewnętrzna część jest z drewna a zewnętrzna z aluminium, które chroni drewno.

Jakie skrzydła?

Skrzydło, czyli ruchoma część odpowiadająca za zamykanie i otwieranie okna, może być rozwierne, przesuwne lub rozwierno- uchylne i przesuwno uchylne.

Rozwierne otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz, zaś funkcja uchylnia pozwala wentylować pomieszczenie bez potrzeby rozwierania okna na oścież.

Skrzydła przesuwne otwierają się w linii prostej, co sprawdza się szczególnie w małych przestrzeniach.

Ważne parametry

Aby okna Tarnów spełniały swoje podstawowe funkcje, muszą osiągać pewne konkretne parametry. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła, który wg obowiązujących norm nie powinien przekraczać 0,90 W/m²K, a wśród producentów okien pasywnych i energooszczędnych nawet 0,80 W/m²K. Wspomniana energooszczędność wyraża się ramach okiennych, szybach (ich ilości w danym oknie) oraz w sposobie montażu.

Istotne jest, by zapobiegały wydostawaniu się ciepła na zewnątrz. Ich szczelność określa 4stopniowa skala przepuszczalności powietrza, a wpływa na nią system uszczelniania i rodzaj okuć.

W przypadku bardzo szczelnych okien nie można zapomnieć o właściwej wentylacji. Mikrowentylacja (czyli np. nawiewniki) umożliwiają odpowiedni dostęp świeżego powietrza  bez potrzeby wychładzania pomieszczenia.

Kolejnym parametrem jest wodoszczelność, co oznacza, że okno nie będzie przeciekać. Tę odporność wyraża się w klasach od 1A do 9A, z czego 9A mówi, że okno nie przecieknie nawet w przypadku oddziaływania na nie deszczu i wiatru o prędkości 112 km/h. Wybierając klasę wodoszczelności należy wziąć pod uwagę umiejscowienie budynku.

Współczesne okna są piękne i funkcjonalne, a te oferowane przez firmę Novobudowa są gwarancją jakości i prawidłowego montażu.

 

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%