Zamknij

Jak wybrać styl ogrodu?

artykuł sponsorowany + 09:22, 19.03.2019 Aktualizacja: 09:29, 19.03.2019
Skomentuj Styl ogrodu musi być dopasowany do naszych oczekiwań. Styl ogrodu musi być dopasowany do naszych oczekiwań.

Jak wybrać styl ogrodu? Jak urządzić ogród, aby nam się podobał? Co wpływa na styl ogrodu? Jakie style są najbardziej popularne? W naszym artykule poznasz odpowiedzi na każde z tych pytań.

Ogród przydomowy

Ogród przydomowy to jedna z zalet posiadania własnego domu, która wielu z nas skłania do jego zakupu. Posiadanie własnego podwórka, które daje nam wiele ciekawych możliwości wypoczywania, jest spełnieniem marzeń wielu z nas.

Własne podwórko to swoboda i poczucie komfortu - jeżeli odpowiednio zaplanujemy przestrzeń ogrodu, będziemy mogli w tym miejscu wypoczywać wygodnie, bez ograniczeń, w każdej porze roku.

We własnym ogrodzie przydomowym możemy spotykać się ze znajomymi, urządzając ogrodowe przyjęcia, leniuchować po pracy, aktywnie wypoczywać z dziećmi czy wnukami, grillować, opalać się, czytać, latem rozstawić basen, a zimą ulepić bałwana… Własna przydomowa przestrzeń jest źródłem radości, aktywności, integruje nas z otoczeniem i przyrodą.


Ustawiając na tarasie wygodny stół ogrodowy z krzesłami ogrodowymi, tworzymy jadalnię.

Planując w ogrodzie duży narożnik, tworzymy salon dla całej rodziny. Plac zabaw to atrakcja dla dzieci, które będą zdrowo spędzać czas na świeżym powietrzu.

Pierwszym etapem pracy we własnym ogrodzie jest uświadomienie sobie, co chcemy w nim robić. To funkcja ogrodu decyduje o jego urządzeniu - wyznaczeniu stref. Natomiast na styl ogrodu będą wpływać nasze upodobania i nasz gust. Ogród powinien wizualnie i funkcjonalnie odpowiadać potrzebom jego użytkowników - tylko wtedy będzie źródłem satysfakcji, radości i stanie się pretekstem do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Ogród powinien uwzględniać potrzeby każdego domownika.

Ogród - przedłużenie domu

Poszukując porad na temat urządzania ogrodu, bardzo często spotykamy się z regułą, która brzmi następująco :

“Ogród powinien być przedłużeniem domu”

Ogród otaczający dom, powinien być urządzony w taki sposób, aby stawał się dodatkowym, integralnym z domem, pokojem. Jego aranżacja powinna nawiązywać do aranżacji domu - dlatego zarówno wykorzystane materiały, kolory, jak też styl tych dwóch przestrzeni powinien być spójny.

Ciekawym sposobem na przedłużenie domu jest taras. Najczęściej taras planujemy przy salonie - mamy więc możliwość urządzenia na nim dodatkowego pokoju wypoczynkowego, który z pewnością będzie częściej niż salon we wnętrzu, użytkowany . Aby połączyć salon i taras, możemy w obydwu wnętrzach zastosować podobną lub identyczną podłogę. Dobry sposób to również wykorzystanie dużego, przesuwnego okna. W ten sposób uzyskamy efekt zieleni, wchodzącej do salonu z ogrodu, połączymy te dwa pomieszczenia, tworząc z nich jedną przestrzeń.

Ogród jednorodny z domem jest ratunkiem dla domów o małej powierzchni. Ogród pozwala nam optycznie powiększyć tę przestrzeń, a w sezonie letnim - jest dodatkową przestrzenią dla całej rodziny.

Ogród dopasowany do otoczenia

Częstym przewinieniem, podczas aranżacji własnego ogrodu, jest całkowite odcięcie się od otoczenia. I tak, jak w przestrzeniach mało atrakcyjnych, jest to uzasadnione, tak trudno zrozumieć takie postępowanie w miejscach malowniczych - na skraju lasu, na wsi, czy przedmieściach. Bardzo powszechnym zjawiskiem jest bezmyślne ogrodzenie podwórka betonowym płotem, czy gęstym żywopłotem z tui. Rezygnujemy z malowniczych widoków, możliwości obserwowania otoczenia, integracji z sąsiadami, na rzecz chorobliwej ochrony własnej prywatności, często zachowując się tak, jakbyśmy mieli coś do ukrycia. Tymczasem wystarczy stworzyć sobie ustronne miejsce w ogrodzie do wypoczynku, obsadzając taras gęstszymi roślinami, czy matą z technorattanu. Pozostała część ogrodu może być otwarta na otoczenie, zwłaszcza jeżeli mieszkamy w ładnej dzielnicy.

Połączenie ogrodu z otoczeniem daje nam możliwość jego optycznego powiększenia.Ażurowe ogrodzenie, czy nawet całkowity jego brak, pozwala zatrzeć granice ogrodu, co korzystnie wpływa na odczucie jego wielkości.

Na styl ogrodu wpływa roślinność, mała architektura i nawierzchnie.

Ogród nawiązujący do otoczenia jest atrakcyjniejszy, ciekawszy. W ogrodzie możemy wykorzystać materiały pochodzące z otoczenia, z pobliskich żwirowni, tartaku, czy też mniejszych, lokalnych firm. Warto więc, planując styl ogrodu, uwzględnić co z naszego otoczenia możemy w nim wykorzystać, co warto podkreślić, na co zwrócić uwagę, a być może te kryteria naprowadzają nas na wybór właściwego stylu.

Dodatkowo taka integracja jest korzystna dla roślin posadzonych w naszym ogrodzie. Natura daje nam podpowiedzi - wystarczy rozejrzeć się, jakie rośliny dobrze radzą sobie za płotem, jakie gatunki dobrze rozwijają się wokół nas - jest to wskazówka do tego, co będzie dobrze rosło na naszej działce. Nie ma sensu na siłę zmieniać podłoża, wprowadzać wymagające gatunki, niepasujące do warunków siedliskowych, panujących w naszym ogrodzie. Integracja z otoczeniem będzie owocować zdrowymi, bujnymi, atrakcyjnymi roślinami. Wybierzmy więc takie, które pasują do ogrodu, a styl ogrodu, podporządkujemy właśnie im.

Ogrodowe obowiązki

Każdy ogród, w każdej porze roku, wymaga pracy. Jednak intensywność tej pracy, mnogość obowiązków, będzie zależała właśnie od stylu ogrodu, jaki wybierzemy. Zarówno rośliny, charakterystyczne dla danego stylu, jak też tworzywa, mają określone wymagania - jedne mniejsze, inne większe. Poszukując stylu idealnego dla nas, musimy przewidzieć, że ogród japoński - ze starannie wystrzyżonymi drzewkami bonsai, czy angielski z dywanowym trawnikiem - będą znacznie pochłaniały nasz wolny czas. Natomiast na przykład ogród wiejski, który jest dynamiczny i swobodny, będzie tej pracy wymagał mniej.

Dopasujemy styl ogrodu do ilości czasu, jaki możemy poświęcić na jego pielęgnację.

Ogród w stylu japońskim jest bardzo pracochłonny.

Również meble, czy nawierzchnie , mogą być wymagające, albo mało pracochłonne. Idealne dla zapracowanych są tworzywa samowystarczalne.

Ogród w stylu japońskim jest bardzo pracochłonny.
Zestawy z technorattanu są bardzo odporne i mało wymagające.

Jaki styl ogrodu wybrać?

Ogrody są zakładane w wielu stylach. Charakter ogrodu powinien pasować do wnętrza domu, do designu budynku czy otoczenia. Jego styl jest zależny także od ilości czasu, jaki możemy mu poświęcić. Jakie style są najpopularniejsze?

  • styl wiejski - jest stylem swobodnym, dynamicznym, z dużą ilością barwnych kwiatów wieloletnich i jednorocznych, na rabatach pojawiają się również rośliny jadalne i drzewa owocowe, dominują meble z wikliny i meble drewniane.
  • styl nowoczesny - geometryczny, idealny do miasta, ilość roślin jest ograniczona, podobnie jak różnorodność gatunków, stawia się na mocne kontrasty barw, meble i nawierzchnie wykonane są z betonu, metalu, czy drewna egzotycznego, a także tworzyw sztucznych.
  • styl japoński - to spokojne przestrzeni służące medytacji, z licznymi roślinami w formie bonsai, klonami japońskimi, trawami ozdobnymi i nawierzchnią żwirową.
  • styl angielski - jest to udawana przypadkowość na rabatach głównej bylinowych, dominującym elementem poza nimi jest trawnik dywanowy, meble najczęściej wykonane z drewna lub metalu, w kolorze białym, jest to ogród romantyczny.

Styl ogrodu powinien być przede wszystkim zgodny z naszymi oczekiwaniami - w pewnym sposób gwarantuje nam to zasada integracji z domem. Jeżeli przestrzeń domu jest urządzona przez nas, to z pewnością nam się podoba. Ogród nawiązujący do domu będzie więc zgodny z naszym gustem.

Podczas urządzania ogrodu w obranym już przez nas stylu liczy się konsekwencja. Poszukując elementów wyposażenia - czy to mebli, czy tworzyw na nawierzchnię, konstrukcje, oraz roślin i dodatków - musimy być konsekwentni. Wybierajmy tylko takie przedmioty, które nas satysfakcjonują - czasami lepiej jest zainwestować nieco więcej, albo dłużej poszukać, żeby otrzymać efekt, jaki będzie przez nas upragniony.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

PawełPaweł

0 0

Zdecydowanie należy dbać o ogród, żeby ładnie się prezentował 14:00, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AleksandraAleksandra

0 0

Najbardziej podobają mi się ogrody w stylu japońskim. Nawet coś zaczęłam w tym kierunku działać w swoim ogrodzie. Trzymajcie kciuki, żeby starczyło mi cierpliwości w działaniu ;) 14:04, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%