Zamknij

Ataki sieciowe na firmę – czym są i na co trzeba uważać?

Artykuł Sponsorowany + 10:47, 15.12.2023 Aktualizacja: 10:48, 15.12.2023
Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com Zdjęcie ilustracycjne. Fot.pixabay.com

Każda firma korzystająca z sieci narażona jest na ataki. Czym dokładnie one są i w jaki sposób można się przed nimi chronić?

Cyberprzestępcy nieustannie wyszukują luki w zabezpieczeniach w celu uzyskania korzyści finansowych, kradzieży danych lub zakłócenia operacji biznesowych. Takie ataki sieciowe mogą być dla firm bardzo niebezpieczne. Zobacz, jakie są główne rodzaje ataków sieciowych i jak można się przed nimi zabezpieczyć!

Ataki phishingowe

Ataki phishingowe polegają na nakłanianiu osób do ujawnienia poufnych informacji poprzez podszywanie się pod podmiot godny zaufania. Może to nastąpić za pośrednictwem e-maili, wiadomości lub witryn internetowych.

Aby temu zapobiegać, firmy powinny edukować pracowników w zakresie oznak prób phishingu i wdrażać systemy filtrowania poczty e-mail w celu wykrywania i blokowania podejrzanych wiadomości.

Infekcje komputerów złośliwym oprogramowaniem

Złośliwe oprogramowanie może przedostać się do sieci firmowej na różne sposoby, w tym poprzez zainfekowane załączniki do wiadomości e-mail, witryny internetowe lub złośliwe pliki do pobrania.

Regularna aktualizacja oprogramowania antywirusowego, prowadzenie szkoleń pracowników w zakresie bezpiecznych praktyk w internecie i wdrażanie środków bezpieczeństwa sieci mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu infekcjom złośliwym oprogramowaniem.

Ataki typu DoS i DDoS

Ataki sieciowe DoS i DDoS mają na celu przeciążenie sieci lub strony internetowej firmy, powodując zakłócenia i przestoje.

Firmy mogą złagodzić te ataki sieciowe, wdrażając rozwiązania do filtrowania ruchu i utrzymując odpowiedni stan infrastruktury sieciowej w celu obsługi zwiększonego obciążenia ruchem.

Ataki typu man in the middle (MitM)

W atakach MitM osoba atakująca przechwytuje i potencjalnie zmienia komunikację między dwiema stronami bez ich wiedzy. Można wtedy utracić poufne informacje.

Aby eliminować te ataki sieciowe zaleca się stosowanie protokołów szyfrowania, korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych (VPN) i zapewnianie bezpiecznych połączeń Wi-Fi to podstawowe zabezpieczenia przed atakami MitM.

Ataki typu SQL Injection

Firma itcenter.pl wyjaśnia, że takie ataki celują w bazy danych poprzez wstrzyknięcie złośliwego kodu do baz danych, co może prowadzić do nieuprawnionego dostępu lub manipulacji bazą.

Firmy powinny wdrażać praktyki bezpiecznego kodowania, regularnie aktualizować oprogramowanie i weryfikować dane wprowadzane przez użytkowników, aby zapobiec atakom SQL Injection.

Exploity dnia zerowego

Exploity typu zero-day wykorzystują luki w oprogramowaniu, które nie są jeszcze znane dostawcy.

Firmy powinny zachować czujność w przypadku aktualizacji oprogramowania, niezwłocznie instalować poprawki i korzystać z systemów wykrywania włamań do wykrywania wszelkich nietypowych działań, które mogłyby wskazywać na exploity tego rodzaju.

Ataki ransomware

Ataki ransomware polegają na szyfrowaniu danych firmy i żądaniu zapłaty za ich udostępnienie.

W tym przypadku rekomendowane jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych, wdrażanie solidnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i edukowanie pracowników na temat niebezpieczeństw związanych z klikaniem podejrzanych łączy lub załączników to kluczowe elementy obrony przed ransomware.

(Artykuł Sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%