Zamknij

Zwolnienie lekarskie

07:37, 17.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:37, 17.04.2024
pixabay pixabay

Okazuje się, że zwolnienie lekarskie w związku z niezdolnością do pracy przez chorobę ma wpływ na wysokość wynagrodzenia w danym miesiącu. Co warto wiedzieć o wynagrodzeniu chorobowym i zwolnieniach lekarskich? Kto skorzysta z zasiłku chorobowego w 2024 roku?

Zwolnienie lekarskie

Aktualnie zwolnienie lekarskie jest wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Jeżeli płatnik nie ma założonego profilu na PUE, powinien o tym fakcie powiadomić swoich pracowników - wtedy trzeba poprosić lekarza, aby przekazał im zwolnienie lekarskie w papierowej wersji. Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Warto zauważyć, że wynagrodzenie i zasiłek za okres niezdolności do pracy jest dostępne dla tych osób, które są zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego. Oczywiście aby uzyskać świadczenia w związku z przebywaniem na L4, trzeba skorzystać z elektronicznego zwolnienia e-ZLA. ZUS udostępnia takie zwolnienie w formie elektronicznej, za pomocą konta PUE ZUS. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika

Co ciekawe, wynagrodzenie w związku z niezdolnością do pracy przysługuje pracownikom w ciągu 33 dni roku kalendarzowego. Za ten okres wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę, a wysokość płacy zależy od tego, czym jest spowodowana nieobecność w pracy. Pamiętajmy o tym, że wynagrodzenie chorobowe przysługuje nam za cały okres zwolnienia lekarskiego, w tym także za dni wolne od pracy! Z kolei zasiłek chorobowy jest wypłacany pracownikowi od 34 dnia przebywania na L4. Świadczenie wypłaca ZUS lub pracodawca wtedy, gdy stan osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego wynosi co najmniej 20 (na dzień 30 listopada roku poprzedniego). 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zwolnieniu lekarskim?

Warto podkreślić, że pracownik ma prawo do zasiłku po upłynięciu 30 dni podlegania pod ubezpieczeni chorobowe. Z kolei osoby dobrowolnie opłacające składki na to ubezpieczenie, otrzymają zasiłek po 90 dniach (np. w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie). Podczas ustalania okresu wyczekiwania na świadczenie, brane są pod uwagę również poprzednie okresy ubezpieczenia społecznego, jeżeli przerwa między nimi była krótsza niż 30 dni lub wiązała się z urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub czynną służbą wojskową żołnierza niezawodowego. 

Co musimy wiedzieć o podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w 2024 roku? W tej sytuacji podstawą wymiaru jest przeciętne wynagrodzenia pracownika, jakie zostało wypłacone przez ostatnie 12 miesięcy. Poza tym spore znaczenie ma uwzględnienie konkretnych miesięcy poprzedzających L4, bez względu na to, kiedy doszło do wypłaty wynagrodzenia. Jeżeli osoba ubezpieczona otrzymała zwolnienie od lekarza i pracuje krócej niż rok w danej firmie, podstawę wynagrodzenia stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne za pełne miesiące kalendarzowe, jakie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu. 

Co jeszcze wliczane jest do podstawy wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego? Poza płacą zasadniczą, ogromnie ważne są też inne składniki, takie jak:

  • Wynagrodzenie urlopowe
  • Prowizje i premie (jeśli są pomniejszane za czas niezdolności do pracy)
  • Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i w nocy
  • Inne dodatki i nagrody, zależne od wykonywanych obowiązków, jeśli od nich była naliczona składka na wynagrodzenie chorobowe

W naszym życiu może dochodzić do różnych nieprzewidzianych sytuacji, które zmuszają nas do pozostania w domu i walki z chorobą. Pracownik w takim przypadku korzysta ze zwolnienia lekarskiego i uzyskuje za ten czas wynagrodzenie chorobowe. Nie musimy się zatem martwić o to, że nagle pozostaniemy bez środków do życia. Warto zauważyć, że w dzisiejszych czasach stosuje się elektroniczne zwolnienia L4, dzięki czemu pracownik nie musi samodzielnie dostarczać dokumentu do pracodawcy. To spore ułatwienie dla każdej ze stron, w tym także dla lekarza wystawiającego zwolnienie lekarskie. Jeśli chodzi o podstawę wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego, jest ona zależna głównie od powodu naszego zwolnienia. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiewają przepisy prawne. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%