Rozwiązanie umowy o pracę oznacza zakończenie stosunku pracy w danym miejscu. Niekiedy decydujemy się na to ze względu na lepszą propozycję pracy, zmianę miejsca zamieszkania, chęć znalezienia innej pracy, czy też w innych sytuacjach. Oczywiście zawiązanie umowy o pracę nie oznacza dla pracownika, że już zawsze będzie pracował w konkretnej firmie. W naszym życiu dochodzi do wielu zmian, co oznacza także zmiany na zajmowanych stanowiskach i w danych miejscach pracy. Jeżeli chcemy zakończyć współpracę z aktualnym pracodawcą, musimy postawić na formalny sposób. Do wyboru mamy różnorodne sposoby zakończenia stosunku pracy, które omówimy w poniższym artykule. Czego dotyczy wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron? O czym musimy pamiętać w takim wypadku?
Warto wiedzieć, że wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to jedno z kilku rozwiązań, jakie pracownik i pracodawca mają do wyboru w razie chęci zakończenia stosunku pracy. Nie można przestać pojawiać się w firmie bez ponoszenia konsekwencji, gdyż jest to sprzeczne z przepisami prawnymi. W takim przypadku koniecznością jest rozwiązanie umowy o pracę! Jeśli każda strona jest gotowa do negocjacji, godne uwagi jest rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. A jakie są inne dostępne propozycje? Stosunek pracy rozwiązać można za wypowiedzeniem, zachowując dane okresy wypowiedzenia, bez wypowiedzenia, z dniem zakończenia pracy, na który zawarto umowę, czy też z upływem czasu wskazanego w umowie o pracę. Istotne informacje na ten temat znajdują się w serwisie Poradnik Pracownika.
Nie tylko pracownik, lecz także pracodawca może wystąpić z propozycją rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Takim sposobem rozwiązać można praktycznie każdą umowę! Pisemna forma nie jest konieczna jednak warto ją zachować dla celów dowodowych. Co ciekawe, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron odbywa się na kilka sposobów, jakimi są:
Ważne jest to, że w takiej sytuacji można rozwiązać stosunek pracy z datą późniejszą lub z chwilą podpisania porozumienia.
Jeżeli pracownik chce rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron, powinien złożyć u pracodawcy stosowny wniosek. W nim wskazuje datę i miejscowość, dane pracownika i pracodawcy, prośbę o rozwiązanie stosunku pracy poprzez porozumienie, termin rozwiązania oraz datę i podpis. Co ważne, potwierdzenie odbioru wniosku nie oznacza tego, że porozumienie zostało zawarte. Osoba upoważniona lub pracodawca może odrzucić propozycję lub wyrazić na nią zgodę. Jeśli jedna strona się nie zgodzi na porozumienie, nie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę w takiej formie. Jak już wiemy, zachowanie pisemnej formy ma znaczenie dla celów dowodowych.
Jakie zalety niesie za sobą zakończenie stosunku pracy poprzez porozumienie stron? Przede wszystkim istnieje możliwość ustalenia dowolnego terminu rozwiązania umowy lub zmiany wtedy, gdy będzie taka potrzeba. To niezwykle elastyczna opcja, w przeciwieństwie do zachowania okresu wypowiedzenia. Poza tym porozumienie stron staje się lepsze dla pracownika wtedy, gdy pracodawca planuje zwolnienie. Wszelkie kwestie w tym zakresie zostały szerzej omówione w przepisach prawnych, a mianowicie w Kodeksie pracy.
Podsumowując, warto zauważyć, że rozwiązanie umowy o pracy przez porozumienie stron jest często stosowanym rozwiązaniem w wielu firmach. Zazwyczaj obu stronom zależy na przyjaznym i sprawnym rozwiązaniu stosunku pracy, dlatego w takim wypadku zastosować można porozumienie stron. Propozycję złożyć może nie tylko pracownik, lecz także pracodawca, natomiast druga strona musi ją zaakceptować - w przeciwnym razie nie dojdzie do porozumienia stron.