Zamknij

Cyfrowe nośniki danych - wygoda, ale i niebezpieczeństwo

20:27, 04.04.2022 . Aktualizacja: 20:27, 04.04.2022

Cyfrowe nośniki danych - wygoda, ale i niebezpieczeństwo

Dwudziesty pierwszy wiek, to czas powszechnej cyfryzacji. W archiwach zawartych na twardych dyskach, znajduje się już większość wiedzy i historii ludzkości. Z dobrodziejstwa tego rozwiązania, korzystamy także w codziennym życiu - w chmurach internetowych lub na fizycznych dyskach przechowujemy dane zarówno związane z życiem zawodowym, jak i prywatnym. Może być to obszerna biblioteka e-booków lub albumy rodzinne. Co jednak zrobić, jeśli nasz dysk ulegnie uszkodzeniu, a zawarte na nim dane zdają się nie do odzyskania?

Problemy, które mogą wystąpić

Każdy z nas posiada jakieś urządzenie, na którym przechowywane są cenne dane, których utrata może być bardzo bolesna. Jeśli przydarzy się nam kiedyś taki problem, np. upuścimy twardy dysk lub po prostu przestanie on prawidłowo pracować, próbować możemy odzyskać dane we własnym zakresie. Zdarza się także przypadkowo usunąć potrzebne nam pliki lub całkowicie sformatować dysk. Istnieje wiele darmowych programów, które mogą nam pomóc w takiej sytuacji.

 

W przypadku uszkodzeń fizycznych, jeśli uszkodzone zostały podzespoły urządzenia, nie obejdzie się bez wizyty u specjalistów. W przypadku zużycia eksploatacyjnego, próbować możemy przeprowadzić odzyskiwanie danych we własnym zakresie. Największe pole do popisu mamy, jeśli sami przypadkowo usunęliśmy dane z nośnika - wtedy odpowiedni program powinien sobie poradzić. Odzyskiwanie danych, polega na skopiowaniu z nośnika możliwie wielu danych. Inne postępowanie konieczne jest w przypadku dysków HDD lub SSD, a inne w przypadku karty pamięci lub pendriva.

Jak używać programów?

Programy takie mają bardzo intuicyjny interfejs. Wszystkie mają podobne działanie, więc to na jaki się zdecydujemy, nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Przed przystąpieniem do odzyskiwania danych, postarajmy się jednoznacznie stwierdzić, czy dysk jest technicznie sprawny - w przypadku uszkodzonego egzemplarza każdorazowa próba przywrócenia danych, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację. Pamiętać należy, aby nie instalować oprogramowania skanującego na dysku, który chcemy uzyskać - wymaże to część jego danych. Od skanowania i defragmentacja także trzymajmy kursor z daleka - efekt będzie podobny i utracić możemy cenne dane, a przynajmniej ich część.

Specjalistyczne odzyskiwanie danych

Jeśli nasze starania spełzną na niczym lub nasz dysk jest uszkodzony fizycznie, to konieczna jest interwencja specjalistyczna, o ile pliki są dla nas cenne. Specjaliści skupiający się na odzyskiwaniu danych będą w stanie wymienić wszystkie uszkodzone podzespoły, tak aby przywrócić nośnikowi sprawność konieczną do odzyskania danych. Za sprawą bardziej wyspecjalizowanych programów, będą też w stanie dotrzeć do dawniej skasowanych elementów. Podjęcia takich działań jest teoretycznie możliwe we własnym zakresie, ale wymagałoby zakupu koniecznych narzędzi i sprzętu. Nie będzie to z pewnością opłacalne, o ile w niedalekiej przyszłości nie zamierzamy otworzyć działalności zajmującej się odzyskiwaniem danych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%