Zamknij

Własne cztery ściany, bez zbędnych formalności

13:51, 05.04.2022 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:51, 05.04.2022

Własne cztery ściany, bez zbędnych formalności

 

O własnym kącie myśli wiele par oraz singli. Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości nie jest jednak zbyt korzystna. Ceny kupna lub wynajmu domów i mieszkań są bardzo wysokie. Konieczny w pozyskaniu ich na własność jest najczęściej kredyt hipoteczny, który wiąże nas umową na dekady. Uzbieranie pieniędzy na wkład własny, to też niełatwe zadanie, zwłaszcza w dobie rosnącej inflacji i kosztów życia. Zamiast decydować się na taki krok, można wybrać rozwiązanie znacznie tańsze i pozbawione tylu formalności. Rozwiązanie to, to budowa domu bez pozwolenia, o powierzchni do 35 metrów kwadratowych.

Czy to nie za mało?

Powierzchnia 35 metrów kwadratowych, może wydawać się niewielka. Należy jednak pamiętać, że to ciągle więcej, niż powierzchnia kawalerek dostępnych na rynku. Jest to wystarczająca ilość miejsca do życia dla pary, nawet po urodzeniu dziecka. Zaletą takiego domu jest również to, że w razie potrzeby można go rozbudować o kolejne pomieszczenia. Inwestycja jest więc rozłożona na lata i nie musimy od razu inwestować dużej ilości gotówki w taki dom. Zaletą jest tu też możliwość posiadania własnego ogrodu, czy działki do spędzania wolnego czasu i spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Dom taki można wybudować

nawet własnymi siłami w okresie paru tygodni.

Budowa i możliwości aranżacji

 Wszystkie potrzebne materiały zakupimy w dobrze wyposażonym markecie budowlanym. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem, przy samodzielnym konstruowaniu, będzie konstrukcja szkieletowa. Jej elementy są łatwe w montażu i pozwalają uniknąć problemów z murowaniem ścian. Jeśli nigdy nie trzymaliśmy w ręce kielni, to samodzielne wyprowadzenie pionów i kątów może nie być najlepszym pomysłem. Przy konstrukcji z bloczków lub pustaków, konieczne może okazać skorzystanie z pomocy specjalistów. Może być to firma budowlana, albo ktoś z rodziny, kto zna się na murarce. W roli pomocnika każdy powinien już sobie poradzić. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie, do którego konieczna jest konstrukcja komina, murowanie także można ominąć. Dostępne w sprzedaży są systemy kominowe, które nie wymagają tego zakresu prac. Są to gotowe elementy, które montujemy w obrysie budynku lub poza nim.

 

Dostępne są już gotowe projekty, często darmowe. Charakterystycznym elementem takich nieruchomości, jest najczęściej znajdująca się na poziomie drugiej kondygnacji antresola. Zwiększa to prawdziwą użytkową powierzchnię. Antresola taka może być miejscem zarówno do relaksu, jak i pracy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić tam małe biuro. Może też posłużyć, jako miejsce sypialne.

Brak formalności i wysokich kosztów

Koszty takiej inwestycji są o wiele niższe, niż w przypadku budowy tradycyjnego domu. Sporo gotówki oszczędzimy już na samych formalnościach - może być to nawet dodatkowe kilkanaście tysięcy w kieszeni. Wszelkie związane z taką inwestycją formalności, to wysłanie zgłoszenia do właściwego nam starostwa. Cała procedura trwa maksymalnie 21 dni. Nie czekamy na żadną decyzję, czy pozwolenia. Po trzech tygodniach od zgłoszenia możemy rozpocząć budowę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%